2010 Chess Olympiad – Round Eight

Karjakin wins again, Ivanchuk held to a first draw

Chess Olympiad 2010

The derby match between the two top rated teams in the Open tournament of the 2010 Chess Olympiad, Russia 1 and Ukraine, finished in a 2-2 tie. After six straight wins, Vassily Ivanchuk was finally held to a draw by Vladimir Kramnik. Former Ukrainian, Sergey Karjakin, brought advantage to Russia, but Zakhar Efimenko equalised on board 4.

Some other top matches of the 8th round, Hungary – Azerbaijan and USA-China, also finished with the result of 2-2. Armenia, Gold medalists from the 2008 Chess Olympiad, recovered after the yesterday’s defeat and won their “trademarked” 2.5-1.5 versus Poland. Georgia is also back on the winning track, with a +1 against Belarus.

Ukraine preserved the first place, with 14 match points, followed by six teams who hold 13 points each. Top round 9 pairings are: Azerbaijan – Ukraine, Armenia – Russia 1, Georgia – France and Israel – Hungary.

Russia 1 continued to dominate in the women competition, easily walking past India by 3.5-0.5. The 17th-seeded Serbia stunned the 2008 Olympic champions from Georgia and inflicted a 1.5-2.5 defeat. This was a small revenge for the previous Olympiad when Georgia beat Serbia in the last round and eliminated them from the medal distribution.

Hungary and Bulgaria split the points, 2-2, while Russia 2, 2nd-seeded China, Ukraine and Cuba signed convincing victories. Russia 1 is first far ahead, while Serbia and Russia 2 share the second place with 13 points each.

Top round 8 encounters are Russia 1 – Serbia, Georgia – Russia 2, Hungary – China, Ukraine – Croatia and Cuba – India.

Chess Ol r8 1

All photos courtesy of the official website

Chess Ol r8 2

Chess Ol r8 4

GM Robert Markus

Chess Ol r8 5

Russia 1 team ready for the clash with Ukraine

Chess Ol r8 6

Poland and Armenia ready to begin

Chess Ol r8 7

GM Michal Krasenkow reading the book about Magnus Carlsen

Chess Ol r8 8

Kirsan Ilyumzhinov re-elected for FIDE President!

Kirsan Ilyumzhinov wins the voting 95-55

Kirsan Ilyumzhinov square

Kirsan Ilyumzhinov is re-elected for FIDE President! As per 14:30 CET on September 29th, the results are in. Ilyumzhinov wins with 95-55. Thus Kirsan Ilyumzhinov will be President of FIDE in the period 2010 – 2014.

The election day started in Khanty Mansyisk early in the morning. In a hall packed with members of federations the electoral process began.

As with every important election worldwide, a scandal is normal to take place. This time to no surprise it came from Kasparov, who questioned the proxy list and procedures for the current elections. The proxy list included 56 countries that have entrusted the their right to vote (without change of position) to other member states participating. More about this situation later.

The actual election in the booths started at 12:00 CET and continued for two hours. Election results were announced, with Kirsan Ilyumzhinov winning 95-55 This is loss for Anatloy Karpov and Gary Kasparov is comparable to the result of Bassel Kok team four years ago, when the result of the ballots was 54-96.

Kirsan Ilyumzhinov will be heading FIDE for one more term until 2014.

Here is more on the candidates and all events during the electoral campaigns.

Stay tuned for more updates on Chessdom.com!

Tickets for the 2010 FIDE elections

FIDE elections take place every 4 years during the Chess Olympiad, the largest national teams chess event. The 2010 FIDE elections in Khanty-Mansiysk were scheduled for September.

The FIDE President Kirsan Ilyumzhinov has announced that he will seek re-election for the term 2010-2014. The other candidate, former World Champion Anatoly Karpov, has also announced that he will run for the office of FIDE President. No other applications were received until the deadline in June and the following presidential tickets were submitted.

I.Presidential ticket of Mr. Kirsan Ilyumzhinov:

1.President – Mr. Kirsan Ilyumzhinov nominated by Russia, Argentina and Mexico,

2.Deputy President – Mr. Georgios Makropoulos nominated by Greece,

3.Vice President – Mr. Lewis Ncube nominated by Zambia,

4.Vice President – Mrs. Beatriz Marinello nominated by Chile and Brazil,

5.General Secretary – Mr. Ignatius Leong nominated by Singapore,

6.Treasurer – Mr. Nigel Freeman nominated by Bermuda.

II.Presidential ticket of Mr. Anatoly Karpov:

1.President – Mr. Anatoly Karpov nominated by France, Germany and Switzerland,

2.Deputy President – Mr. Richard Conn Jr nominated by USA,

3.Vice President – Dr. Aguinaldo Jaime nominated by Angola,

4.Vice President – Prof. Dr. Alisa Maric nominated by Serbia,

5.General Secretary – Mr. Abd Hamid Majid nominated by Malaysia,

6.Treasurer – Mr. Viktor Kapustin nominated by Ukraine.

fide

Pre election battles

The elections started with the Russian Chess Federation endorsing Kirsan Ilyumzhinov. Some of the board members protested against the news, despite the fact the head of the board members Dvorkovich confirmed it. All this led to the Ilyumzhinov opposition calling a meeting on May 14th, in Moscow. At the Council were present 17 (some sources claim 18) out of the 32 delegates, and Kasparov as guest. Kasparov pointed to the previous decision as “non legitimate” and the delegates elected Karpov as candidate of the Russian Chess Federation.

On their turn, the Ilyumzhinov supporters claimed the election is non legitimate because despite having quorum, the meeting did not feature the head of the board of members Dvorkovich.

Dvorkovich himself explained the situation for Gazeta.ru, “Both meetings were not legitimate. At one of them there was no quorum, on the second there was no President of the Board.” (more from Dvorkovich here and here). FIDE President Kirsan Ilyumzhinov did not attend any of the meetings and lamented the situation, comparing it to the FIDE and PCA schism, but this time at internal Federation level.

Finally, the Russian endorsement went to Ilyumzhinov and as TWIC reported, it virtually ended the chances of Karpov for the FIDE race.

Although Karpov announced 20 countries supporting him early on, Kirsan Ilyumzhinov surpassed him in numbers only a few weeks after claiming the support of 35 countries.

Soon the support for Kirsan Ilyumzhinov grew to 50 countries and at that time Ilyumzhinov launched his most secure bid for winning the elections – he proved that he will continue investing in chess as done in previous years. A $500,000 USD sponsorship package was provided for the organization of two new tournaments – Caribbean Cup and Latin American Cup. $1 million was provided for a series of Campomanes Memorial tournaments. Ten $100,000 tournaments were created in the 10-member ASEAN nations starting with the Campomanes Memorial tournament this August in Manila, Philippines and then in Vietnam, Indonesia, Malaysia, Singapore, Myanmar, Thailand, Laos, Cambodia and Brunei.

The countries support for Ilyumzhinov started rolling one after the other, including whole chess zones as India, and the Olympic champions of Armenia

After the joining of 16 more nations from the Arab world, Kirsan Ilyumzhinov secured a winning number of votes

The last days of the campaign for Anatoly Karpov seemed desperate. First, the news of Kasparov and Karpov team members pressuring different federations for their support surfaced out (examples as Lebanon, Cyprus, and Peru)

Step by step Karpov’s tactics started resembling a political campaign of Kasparov, and that was noted by several sources.

Kirsan Ilyumzhinov himself criticized the destructive tactics of his opponent in an open statement a few days before the Olympiad.

The last blow for Karpov came from the Russian media itself, where Rossiskaia Gazeta called the campaign of the ex world champion a chaos

Kevin Spraggett commented, “Rather than throw in the towel, Karpov and Kasparov began a campaign of character assassination of internationally respected chess personalities who would not join or support their campaign; they systematically worked to undermine democratically elected chess officials in Peru and Argentina by using the tremendous influence that they wielded by way of their cult personalities, and celebrity status to gain easy access to political figures who were ignorant of chess affairs and of chess politics. These campaign tactics were nasty, abusive and unprecedented in FIDE’s long history.

It is very likely that the damage to Karpov’s reputation is irreparable.”

cas

The last attempt of the Karpov – Kasparov duo was to sue FIDE, but it failed both on jurisdiction of Karpov Inc and on cross examining.
Court of arbitration for sport (CAS) issued its decision in the arbitration opposing FIDE to Karpov 2010 Inc. and to five national federations (Federation Française Des Echecs, Deutscher Schachbund, Schweizerischer Schachbund, Federatsiya Shakiv Ukrainy and United States Chess Federation). It dismissed the case of Anatoly Karpov and has confirmed Kirsan Ilyumzhinov’s candidature for FIDE President is valid.

The first day of the hearing of the FIDE Presidential elections case in the CAS sports court in Lausanne was held last week and seems to have been the key to the final decision as well. As it is usual in such proceedings day 1 was about jurisdiction. Karpov Inc., the entity filing the lawsuit and backed by several federations, was not given jurisdiction, as it is not part of FIDE, but a private one.

This did not end the case, but put it in rather strange situation – no jurisdiction to Karpov Inc, and all the costs for the case were to be transferred to the national federations that continued the dispute, something that until then was supposed to be covered by Karpov Inc.

The case continued with hearings of both sides, after which the claims filed by Federation Française Des Echecs, Deutscher Schachbund, Schweizerischer Schachbund, Federatsiya Shakiv Ukrainy and United States Chess Federation are dismissed. “For the sake of completeness, the Panel added that the withdrawal by the Argentinian of its endorsement of the Ilymuzhinov ticket does not affect the nomination filed by it prior to the applicable deadline,” commented FIDE.com official report.

Order versus chaos

Article in Rosiiskaia Gazeta about the Presidential elections

The FIDE Presidential Elections will be held during the 39th World Chess Olympiad which started in Khanty-Mansiysk on September 20, 2010. Let us remind you that there are two candidates for the post of the “Chess King” – the current President of the World Chess Federation, Kirsan Ilyumzhinov and the 12th World Chess Champion, Anatoly Karpov.

Rossiskaia gazeta

The candidature of Ilyumzhinov is supported by the Russian Chess Federation, and the National Chess Federations of France and Germany support the candidature of Kasparov. (Interesting point – even for a professional journalist it seems unclear who is really running for the FIDE President’s post, Karpov or Kasparov- remark from www.onefide.com).

The Presidential Campaign is increasingly capturing the attention of the front page news. Unfortunately Dvorkovich’s efforts to avoid scandals in the great game of chess were useless. The headquarters of Anatoly Karpov, who is supported by almost 20 countries (the current FIDE President is supported by almost 100 National Federations) from approximately 164 voting countries, is still resorting to terrible accusations as well as direct threats to their opponent (Kirsan Ilyumzhinov).

It is clear that with such a huge difference in the amount of supporters each candidate has, the outcome of the elections is obvious.However, Karpov (or Kasparov, who is really managing the pre-election campaign) is using a different strategy.

The day before the most well-known Chess Benefactor, Alain Khoueiry, who is from Lebanon and one of the organizers of the upcoming Grand Prix in Beirut, declared that the members of the 12th World Chess Champion’s team were trying to put pressure on him.

“I received a phone call from a woman, who introduced herself as the member of Anatoly Karpov’s headquarters”, said Alan Khoueiry , – “She proposed to me to become a part of their team. She was insisting on the fact that the current FIDE President does not have any chances to win these elections. She was promising me the moon. Obviously, I refused to discuss her proposal.” In return she said ” Think it over, otherwise you will lose everything”.

“After this, I received a letter in Arabic addressed to me where besides other things another lie was stated – that Karpov is going to run for Russia.”

We want to underline that this false information is published on the pre-election site of Karpov.

By the way, there is another lie on Karpov’s website, that the Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation is openly supporting Karpov-Kasparov’s team! It looks even more ironic, given the efforts of the American sponsors to support a “true democrat”, Kasparov.

One cannot cheat the chess world: The chess world is aware and remembers very well Gary Kasparov’s reputation -

* the destructive power his projects had on all organizations he had anything to do with,

* the World Grandmaster Association followed by the break-up with its sponsor,

* the match against Deep Blue followed by a scandal with the corporation that created it,

* leaving FIDE,

* the organization of alternative championships that broke the chess world and created damage that has lasted more than 20 years.

And now when the chess world has finally gained some peace and unity, the tandem of these two chess players, who with the help of another PR project, are confusing and destroying the chess world that was united by Ilyumzhinov.

This tandem is applying the same tactics everywhere. For example, they managed to arrange pressure of the government on the National Chess Federation of Argentina. The situation was even worse in Peru – that Chess Federation’s President was removed from his post. The same threats were received by the Presidents of the National Federations of Bolivia, Singapore and Zambia.

Needless to say, that in any other sport such flagrant infringement on a Sports Federation faces long suspensions.

Alas, it seems that for the headquarters of this presidential candidate, these “little things” do not matter.

Original article in Russian here

Magnus Carlsen blogging about the Chess Olympiad

Carlsen about the team and his matches with Baadur Jobava and Vallejo Pons

BNB Magnus Carlsen sq

First of all, I apologize for not blogging before this, but I’ve not been playing much yet, and I was, perhaps understandably, not that eager to blog after an upsetting loss :) More about that slightly later. I did not play in the first round against Jamaica, since they were clearly not the strongest team on paper, and I thought the other guys on the team needed to warm up. However, the match turned out to be very tense, apart from on board 4, where IM Hansen won rather cleanly for Norway. After surviving some scares in the middlegame the other boards were finally drawn 1.5-1.5, which meant a narrow win for us, 2.5-1.5 in the end.

In the second round round we faced a slightly stronger opponent, Portugal, so I was ready to get into action. As white against GM Luis Galego (2500) I quickly got a potentially nagging edge, only to blunder a couple of moves later, giving him a possibility to equalize completely. When he didn’t grab this opportunity however, I consolidated the position and assumed control over the game again. Subsequently, a tactical skirmish followed, which I handled better in his looming time-trouble, and finished him off relatively easily with a mating attack on move 44. 1-0. My team mates also did their job very well, which resulted in a convincing 4-0 rout. Naturally, we were in high spirits before the next round, and were slightly disappointed to find that our opponent would be Russia5, a local youth team, which had overperformed in round 2 with a win against Montenegro. Why Russia were allowed have 5 still puzzles me, but that’s another matter.

Anyway, I decided to sit out again, which turned out not to be a bad decision, as we won convincingly, 3-1. In the 4th round we were to face Georgia on board 6, our first serious test. And how miserably we failed… I was black against GM Baadur Jobava (2710), a very dangerous and creative opponent, who I’ve played many interesting games with before. Initally things went very well, and after an unorthodox opening I was facing a promising queenless middlegame. However, I quickly went wrong, missing a key tactical point on move 20. As a result, it all turned around, and I was forced to find a way to stay in the game rather than fight for the initiative. Jobava continued to play very energetically, and I made a further couple of errors in serious time-trouble, and by the time control on move 40 my position was quite hopeless. I decided to continue for i bit, and got an unexpected chance for a draw on move 50, which he had completely missed. Alas, it was not my day, and it turned out that with a few accurate moves the win was still his for the taking. 1-0 after 64 moves. The rest of the match went no better, and only GM Hammer was able to make a draw from a somewhat unpleasant position, resulting in a crushing 3.5-0.5 win for Georgia.

In the next round we faced another powerful team, Spain, whose 1st board is GM Alexei Shirov, who I will, along with Anand and Kramnik face in the Grand Slam final in Bilbao after the Olympiad. After a painful loss against GM Loek Van Wely in the round before, he decided that did not want face me with black right before Bilbao, and I was instead paired with GM Francisco Vallejo Pons (2697). Eager to go all-out for a win, I decided to avoid a clash in the opening, and postpone the clash until the middlegame. I quickly got a comfortable position with some attacking chances on the kingside, and not too much counterplay for him. On the 20th move I made the double-edged decision to temporarily sac two pawns in return for a strong initiative. My opponent was clearly not very comfortable with the situation, especially as I also had a huge lead on the clock. With 6 minutes left he made a serious mistake on the 23rd move, and when he resigned, still with equal material on move 29, his position was in complete shatters, with my mobile centre pawns running over him any minute. 1-0. The rest of the match went more or less as expected, with 1 loss and 2 draws, resulting in a 2-2 draw, an excellent result for us!

Next we face England, with GM Michael Adams (2728) on the first board, and former World Championship candidate GM Nigel Short (2690) on 2nd board. Should be an exiting match, which the whole team looks forward to.

More from Carlsen’s blog here

GM Hammer blogging

Olympiad life / Siberian Basket / Exploration day

Chess Olympiad 2010 pairings round 6

Board pairings women section

Chess Olympiad 2010

Everything about the Chess Olympiad 2010

Chess Olympiad 2010 reports

Photo gallery (updated!)

Round 6 live with computer analysis

Standings and results – report and photos

chessdom logo

1 Russia 1 (RUS1) - 3 Ukraine (UKR)

GM Kosintseva Tatiana 2573 - GM Lahno Kateryna 2539

IM Kosintseva Nadezhda 2565 - GM Zhukova Natalia 2499

GM Kosteniuk Alexandra 2524 - IM Ushenina Anna 2466

IM Galliamova Alisa 2482 - IM Muzychuk Mariya 2464

4 Georgia (GEO) - 6 United States of America (USA)

GM Dzagnidze Nana 2534 - IM Krush Irina 2490

IM Javakhishvili Lela 2451 - IM Zatonskih Anna 2480

IM Melia Salome 2439 - WFM Abrahamyan Tatev 2352

IM Khotenashvili Bela 2464 - WGM Foisor Sabina-Francesca 2293

9 Hungary (HUN) - 10 Poland (POL)

GM Hoang Thanh Trang 2482 - GM Socko Monika 2486

IM Madl Ildiko 2397 - WGM Zawadzka Jolanta 2410

IM Vajda Szidonia 2342 - WGM Majdan-Gajewska Joanna 2333

WGM Gara Ticia 2348 - IM Dworakowska Joanna 2315

36 Russia 3 (RUS3) - 2 China (CHN)

WGM Kovanova Baira 2370 - GM Hou Yifan 2578

WFM Bezgodova Mariya 2170 - WGM Ju Wenjun 2516

Bezgodova Svetlana 2120 - GM Zhao Xue 2469

Kabanova Yekaterina 2177 - IM Wang Yu 2394

8 India (IND) - 30 Italy (ITA)

IM Harika Dronavalli 2515 - IM Sedina Elena 2342

IM Tania Sachdev 2382 - IM Zimina Olga 2334

IM Karavade Eesha 2365 - WIM Brunello Marina 2212

WGM Meenakshi Subbaraman 2336 - WFM De Rosa Mariagrazia 2073

12 Bulgaria (BUL) - 17 Serbia (SRB)

GM Stefanova Antoaneta 2551 - IM Bojkovic Natasa 2368

WGM Voiska Margarita 2314 - WGM Chelushkina Irina 2325

WIM Nikolova Adriana 2295 - WGM Stojanovic Andjelija 2337

WGM Velcheva Maria 2272 - WIM Rakic Marija 2317

7 Armenia (ARM) - 5 Russia 2 (RUS2)

IM Danielian Elina 2466 - WGM Pogonina Natalija 2491

IM Mkrtchian Lilit 2484 - WGM Girya Olga 2414

IM Galojan Lilit 2373 - WGM Savina Anastasia 2404

WGM Aginian Nelly 2282 - IM Bodnaruk Anastasia 2399

46 Switzerland (SUI) - 16 Germany (GER)

WIM Heinatz Gundula 2228 - IM Paehtz Elisabeth 2467

WIM Seps Monika 2184 - WGM Levushkina Elena 2346

WGM Lematschko Tatjana 2194 - WIM Ohme Melanie 2311

De Seroux Camille 2020 - WIM Fuchs Judith 2237

49 Estonia (EST) - 14 Romania (ROU)

WIM Fomina Tatjana 2256 - IM Foisor Cristina-Adela 2395

WFM Gansvind Valeriya I 2218 - WGM Cosma Elena-Luminita 2360

WIM Piarnpuu Leili 2111 - WGM Voicu-Jagodzinsky Carmen 2313

Narva Triin 1929 - WGM L’Ami Alina 2339

33 Uzbekistan (UZB) - 25 Spain (ESP)

WIM Muminova Nafisa 2319 - WGM Vega Gutierrez Sabrina 2368

WIM Sabirova Olga 2216 - WGM Calzetta Ruiz Monica 2280

WIM Hamrakulova Yulduz 2207 - WIM Llaneza Vega Patricia 2207

Nodirjanova Nodira 2136 - WFM Aranaz Murillo Amalia 2154

27 Croatia (CRO) - 22 Latvia (LAT)

WGM Golubenko Valentina 2278 - WGM Reizniece Dana 2318

WGM Medic Mirjana 2264 - WGM Rogule Laura 2354

WIM Franciskovic Borka 2282 - WGM Berzina Ilze 2283

WIM Solic Kristina 2225 - WFM Ni Viktorija 2199

13 Slovenia (SLO) - 23 Israel (ISR)

IM Muzychuk Anna 2535 - IM Klinova Masha 2303

WGM Krivec Jana 2309 - WGM Igla Bella 2271

WGM Kaps Darja 2300 - WIM Vasiliev Olga 2293

WIM Rozic Vesna 2289 - WFM Efroimski Marsel 2244

20 Czech Republic (CZE) - 37 Kazakhstan (KAZ)

WGM Kulovana Eva 2359 - WIM Dauletova Gulmira 2235

WGM Nemcova Katerina 2283 - WIM Nakhbayeva Guliskhan 2243

WIM Sikorova Olga 2290 - WFM Davletbayeva Madina 2163

WFM Olsarova Tereza 2215 - WFM Saduakassova Dinara 2142

82 Kyrgyzstan (KGZ) - 18 Cuba (CUB)

Samaganova Alexandra 2080 - WIM Ordaz Valdes Lisandra Teresa 2359

WIM Ostry Irina 2197 - WIM Linares Napoles Oleiny 2328

Tilenbaev Baktygul 1944 - WGM Marrero Lopez Yaniet 2324

Otorbaeva Nuriza 0 - WGM Pina Vega Sulennis 2322

53 Australia (AUS) - 11 France (FRA)

WIM Caoili Arianne 2243 - GM Sebag Marie 2499

Nguyen Thu Giang 2108 - IM Milliet Sophie 2388

WFM Guo Emma 1964 - WIM Guichard Pauline 2293

WFM Reid Vaness 1839 - IM Collas Silvia 2320

29 Iran (IRI) - 28 Argentina (ARG)

WGM Pourkashiyan Atousa 2322 - IM Lujan Carolina 2312

WGM Paridar Shadi 2242 - WGM Amura Claudia 2329

WFM Hejazipour Mitra 2239 - WIM Plazaola Maria De Los Angeles 2203

WIM Ghaderpour Shayesteh 2206 - Fernandez Maria Florencia 2119

34 Belarus (BLR) - 58 Canada (CAN)

WGM Sharevich Anna 2283 - WIM Yuan Yuanling 2189

WIM Ziaziulkina Nastassia 2284 - WIM Kagramanov Dina 2086

WFM Homiakova Elena 2156 - Lacau-Rodean Iulia 2024

FM Stetsko Lanita 2148 - Orlova Yelizaveta 1917

40 Colombia (COL) - 41 Lithuania (LTU)

WIM Ortiz Nadya Karolina 2212 - WGM Daulyte Deimante 2307

WIM Chirivi Jenny Astrid 2227 - WIM Sarakauskiene Zivile 2171

WFM Salazar Aura Cristina 2169 - Kalvyte Vesta 2097

WCM Orozco Lina Yomayra 2154 - Beinoraite Viktorija 2053

50 Indonesia (INA) - 44 Turkmenistan (TKM)

WGM Sukandar Irine Kharisma 2372 - WGM Geldiyeva Mahri 2260

WFM Dewi AA Citra 1987 - WFM Hallayeva Bahar 2174

WFM Sihite Chelsie Monica 2014 - WFM Ovezova Maisa 2117

WFM Medina Warda Aulia 2011 - WFM Atabayeva Gozel 2116

26 Azerbaijan (AZE) - 48 Turkey (TUR)

WGM Mamedjarova Zeinab 2234 - WIM Yildiz Betul Cemre 2252

WGM Mamedjarova Turkan 2301 - WIM Ozturk Kubra 2235

WIM Umudova Nargiz 2251 - Kaya Emel 2070

WIM Isgandarova Khayala Ilqar 2172 - Sasmazel Burcu 1909

67 Albania (ALB) - 35 Peru (PER)

Shabanaj Eglantina 2070 - WGM Cori T Deysi 2368

Shabanaj Alda 1926 - WFM Chumpitaz Ann 2150

Cimaj Rozana 1972 - WFM Aliaga Fernandez Ingrid Y 2134

WCM Pasku Roela 1912 - Orbezo Rosales Ximena Lucia 1836

69 Iceland (ISL) - 15 Slovakia (SVK)

WGM Ptacnikova Lenka 2282 - IM Repkova Eva 2447

Thorsteinsdottir Hallgerdur 1995 - WGM Kochetkova Julia 2327

Fridthjofsdottir Sigurl Regin 1812 - WIM Mrvova Alena 2253

Johannsdottir Johanna Bjorg 1781 - WFM Machalova Veronika 2229

32 Austria (AUT) - 21 Greece (GRE)

IM Moser Eva 2436 - IM Dembo Yelena 2452

WIM Kopinits Anna-Christina 2210 - WGM Botsari Anna-Maria 2302

WFM Exler Veronika 2130 - WGM Makropoulou Marina 2230

WFM Newrkla Katharina 2123 - WIM Fakhiridou Ekaterini 2208

52 Philippines (PHI) - 56 Mexico (MEX)

WFM Camacho Chardine Cheradee 2186 - WIM Guerrero Rodriguez Alejandra 2128

WFM Perena Catherine 2103 - WIM Mendoza Velazquez Lorena Aleja 2038

WFM Cua Shercila 2099 - Duran Juarez Citlali 1957

Jose Rulp Ylem 2039 - WCM De La Parra Daniela 1887

62 Bolivia (BOL) - 84 IBCA (IBCA)

WIM Cordero Daniela 2055 - WIM Zsiltzova-Lisenko Lubov 2282

Ramirez M Eugenia 2031 - WCM Stolarczyk Anna 2071

Solis Gabriela 1934 - Karsokaite Irena 1660

Blanco Norma 1776 - Valner Shafiga 0

31 Mongolia (MGL) - 83 Sri Lanka (SRI)

IM Munguntuul Batkhuyag 2412 - Muhandiram R M M U 1744

Enkhtuul Altanulzii 2122 - Basnayake I U 1746

WIM Ankhchimeg Bayanmunh 2153 - WFM Senanayake P R 1858

WFM Otgonjargal Sengeravdan 2143 - Ranasinghe S D 1822

45 Norway (NOR) - 43 Bosnia & Herzegovina (BIH)

WIM Tjolsen Katrine 2259 - WFM Dimitrijevic Aleksandra 2242

WIM Bjerke Silje 2205 - WFM Dengler Dijana 2088

WIM Sahl Sheila Barth 2175 - Dedijer Sanja 2055

Reppen Ellisiv 1954 - Dedijer Mira 1973

42 Moldova (MDA) - 64 Singapore (SIN)

IM Petrenko Svetlana 2263 - WFM Tay Li Jin Jeslin 2119

WGM Partac Elena 2087 - WFM Liu Yang 2083

WGM Smokina Karolina 2170 - Neo Xiuwen Christabel 1846

Ursu Ana-Maria W 1905 - WFM Ho En Huei Danielle 1914

85 Tajikistan (TJK) - 115 Zambia (ZAM)

Antonova Nadezhda 1838 - Tembo Epah 0

Antonova Lidiya 0 - Mwango Makumba Lorita 0

Muhtojzoda Asila 1696 - Mbatha Constance Chileshe 0

Ilhom Mootribai 1639 - Mweetwa Miyanda 0

59 Portugal (POR) - 70 Wales (WLS)

WIM Leite Catarina 2183 - WFM Smith Olivia 2002

WFM Coimbra Margarida 2090 - WFM Blackburn Suzie G 1939

Ferreira Ana Margarida 1816 - Wilson Julie 1893

Monteiro Sara Cristina Da Silv 1818 - Van Kemenade Julie 0

77 Guatemala (GUA) - 86 Paraguay (PAR)

WIM Mazariego-K Carolina 2086 - WFM Vargas Gabriela 2085

Mencos Claudia 1912 - Perez Dalila 1684

Figueroa Julissa 1792 - Alderete Jazmin 1568

Rodriguez Marxia 0 - WCM Avalos Leticia 1633

63 Former YUG Rep of Macedonia (MKD) - 47 Montenegro (MNE)

Jonoska Katerina 2012 - WGM Vojinovic Jovana 2319

Stojkovska Monika 1928 - WFM Milovic Aleksandra 2182

Bejatovic Bojana 1891 - WFM Stojanovic Marija R 2112

Nikolovska Dragana 1752 - WFM Blagojevic Lidija 2013

60 Bangladesh (BAN) - 61 Brazil (BRA)

WFM Shamima Akter Liza 2160 - WFM Terao Juliana Sayumi 2138

Sultana Sharmin Shirin 1984 - Gazola Vanessa Ramos 1983

WIM Hamid Rani 1986 - Correa Jaqueline Pamplona 1963

Khan Nazrana 2009 - De Oliveira Ana Paula 1839

54 Venezuela (VEN) - 24 Vietnam (VIE)

IM Sanchez Castillo Sarai 2278 - WIM Pham Le Thao Nguyen 2304

WIM Moreno Garcia Elizabeth Paola 2024 - WIM Nguyen Thi Mai Hung 2258

Gutierrez Leonela 2062 - WGM Nguyen Thi Thanh An 2306

WIM Ubaldo Suarez Maria Gisela 2054 - WIM Hoang Thi Nhu Y 2214

81 United Arab Emirates (UAE) - 39 England (ENG)

WIM Saleh Nora Mohd 1906 - IM Houska Jovanka 2426

WFM Al-Zarouni Kholoud Essa 1890 - WIM Lauterbach Ingrid 2169

WIM Al-Harmoudi Mona 1821 - WFM Grigoryan Meri 2099

WFM Al Ali Amna Nuaman 1752 - WFM Hegarty Sarah N 2084

87 Syria (SYR) - 66 IPCA (IPCA)

Mir Mahmod Afamya 2014 - Jennitha Anto K 1966

Al-Gildah Nibal 1932 - WFM Zykina Nadezhda 2103

Al-Jelda Fatemah 1822 - Kaydanovich Marina 1837

Al-Mahmoud Rola 0 - Kurochkina Elena 1821

55 Sweden (SWE) - 92 Surinam (SUR)

WIM Andersson Christin 2113 - WFM Naipal Victoria 1845

WFM Frisk Ellinor 2113 - Naipal Ekaterina 1766

WFM Horn Emilia 2012 - WCM Ooft Tesora 0

Fransson Angelina 1910 - Dos Ramos Rosangela 1733

19 Netherlands (NED) - 75 Chile (CHI)

IM Lanchava Tea 2342 - Abarca Gonzalez Damaris 1991

WIM Bensdorp Marlies 2288 - WFM Toro Pradenas Maria Jose 1951

WIM Schut Lisa 2288 - Jorquera Cabello Valentina 1970

WIM Van Weersel Arlette 2174 - Yanez Araya Josefa 0

74 Malaysia (MAS) - 38 Ecuador (ECU)

Bakri Alia Anin Azwa 1904 - IM Fierro Baquero Martha L 2368

WCM Nur Nabila Azman Hisham 1829 - WIM Vasquez Ramirez Rocio 2227

Wahiduddin Nurul Huda 2020 - WIM Moncayo Romero Evelyn 2127

Fong Mi Yen 1905 - Romero Echeverria Abigail 2058

90 Algeria (ALG) - 73 Egypt (EGY)

WFM Latreche Sabrina 1951 - Elansary Eman 1836

WCM Hamza Amira 1886 - WGM Mona Khaled 2103

WCM Latreche Khadidja 1815 - WIM Basta Sohair 2030

WCM Abdi Zineb 0 - Elgohary Fayrouz 1820

79 Jordan (JOR) - 72 New Zealand (NZL)

Emad Tania 1955 - WFM Milligan Helen 2033

Dahdal Lougain 1885 - WIM Maroroa Sue 1981

Boshra Alshaeby 1798 - WCM Chen Eachen 1966

Nuimat Rayah 0 - WFM Fairley Natasha 1777

57 Denmark (DEN) - 98 Japan (JPN)

WIM Vovk Oksana 2157 - WCM Nakagawa Emiko 1806

Jorgensen Carina Eilegaard 2025 - Maeda Haruno 0

WFM Frank-Nielsen Marie 2036 - Wakabayashi Hisako 1493

Treppendahl Trine 2009 - Kikuchi Arisa 0

100 Chinese Taipei (TPE) - 68 Scotland (SCO)

Chen I-Chen 1699 - Lang Heather 2025

Lin Yu-Tong Elaine 1464 - Giulian Rosemary A 1990

Wang Mi 0 - Durno Joy 0

Shiau Yi Jeng 0 - Macgilchrist Siegrun 1784

65 Dominican Republic (DOM) - 88 Yemen (YEM)

WFM Perez Eneida 2099 - WCM Awad Omaima 1669

Jose Polanco Kenia 1997 - WCM Abdulsalam Nadhmia 1586

Hazim Elizabeth 1858 - Elshereif Mada 1766

Munoz Doris 1931 - WFM Gameel Amal 1784

80 Puerto Rico (PUR) - 99 Jamaica (JAM)

WFM Segarra Choe Tammy 2014 - WFM Richards Deborah 2003

Pacheco Medina Hilzandryly 1875 - Gray Krishna 0

Sanchez Rodriguez Wilmairi 1812 - Barrett Ariel 0

Comas Colon Rinelly 1696 - Smith Annesha 0

104 Nigeria (NGR) - 71 South Africa (RSA)

Olatunji Oluwatobiloba 0 - WGM Greeff Melissa 2079

Edward-Dappa Rachael 0 - WIM Solomons Anzel 1932

Akintola Olufunmilayo 0 - WCM Sischy Monique Sian 1980

Amadasun Rosemary 1900 - WFM Roos Ezet 1817

93 Qatar (QAT) - 51 ICSC (ICSC)

WFM Al-Khelaifi Salama 1736 - WIM Baklanova Tatiana 2247

Al-Khelaifi Aisha 1635 - WFM Ryvova Anna 1981

WFM Safar Reem 1702 - WIM Gerasimova Olga 2218

Al-Khulaifi Ghada 0 - Myronenko Natalya 1945

107 Mozambique (MOZ) - 78 Botswana (BOT)

Vilhete Vania Fausto Da T 1723 - WCM Lopang Tshepiso 1932

Silva Jesse Mitchel 0 - WFM Mudongo Boikhutso 1876

Mahota Josefa Mendes Lucas 0 - WCM Sabure Ontiretse 1729

Tivane Graca da Felecidade Kumasse J. 0 - Mokgacha Keitumetse 0

109 Aruba (ARU) - 89 Tunisia (TUN)

Dania Manuelle S 0 - Matoussi Amina 1772

Jacobs Annelaine 0 - WFM Krifa Nejla 1794

Arbona Avila Zaily 0 - WCM Marzouk Amira 1745

Oduber Tiffanie A. 0 - Matoussi Amani 1545

105 Netherlands Antilles (AHO) - 110 Ethiopia (ETH)

Delemarre Maria Elisabeth 0 - Leykun Ruth 0

Salim Moussa Arzy Zahia 0 - Zeleke Zemenay Menasse 0

Coffie Nadiniela 0 - Abera Betelhem 0

Salim Moussa Seydi 1842 - Tulu Tigist Legesse 0

114 Uganda (UGA) - 101 Panama (PAN)

Amoko Ivy Claire 0 - Munoz Alba 0

Kigeni Grace 0 - Gonzalez Yaribeth 1906

Butindo Joanitah Justine 0 - Arosemena Bethania 0

Nsubuga Nansove Rita 0 - Foster Yesury 0

95 Barbados (BAR) - 103 Thailand (THA)

Corbin Rashida 1718 - Taweesupmun Chanida 1904

Blackman Katrina 0 - Phitchayarom Ruja 0

Garnett Juanita 0 - Srijomtong Isawan 0

Ramsay Sheena 0 - Atthaworadej Worasuda 0

91 Angola (ANG) - 76 Iraq (IRQ)

Lopes Nelma 0 - WIM Ibrahim Delbak Ismael 1954

Rocha Valquiria 1799 - WFM Mohammed Qane jannar Worya 1906

Venancio Sandra Maria 1931 - WCM Jwan Jamal Mohammed Ameen 1849

Reis Fatima 1846 - WCM Kareen Jalaluldeen 1790

111 Kenya (KEN) - 106 Pakistan (PAK)

Maina Purity 0 - Nida Mishraz Siddiqui 1796

Esavwa Elizabeth 0 - Wasif Zenobia 0

Khimulu Rehema 0 - Shakir Ayman 0

Wabuti Rose 0 - Shakir Sannam 0

97 Libya (LBA) - 112 Malawi (MAW)

Elfelo Khawla 0 - Gondwe Vitumbiko 0

WCM Emhemed Inas 1493 - Kapila Loyce 0

Abdulgader Amira 1509 - Jambo Linda 0

Elnaami Saffa 0 - Mwale Ndawonga 0

108 Ireland (IRL) - 113 Seychelles (SEY)

Shaughnessy Elizabeth 0 - Mein Bernadette 0

Hearne Sarah-Jane 0 - Hoareau Rachelle 0

WCM O’Boyle Una 0 - Eulentin Marianna 0

Benson Nicola 1407 - Henriette Cindy 0

94 Korea (KOR) - 96 Trinidad & Tobago (TRI)

WCM Byun Sungwon 1615 - Soondarsingh Aditi 1829

Kim Taegyeong 1508 - WCM Smith Javanna 1796

Lim Hakyung 1579 - Rattan-Chung Joanne 0

Oh Min Ah 1517 - Pereira Melissa 0

Chess Olympiad 2010 pairings round 6

Board pairings open section

Chess Olympiad 2010

Everything about the Chess Olympiad 2010

Chess Olympiad 2010 reports

Photo gallery (updated!)

Round 6 live with computer analysis

Standings and results – report and photos

chessdom logo

20 Georgia (GEO) - 6 Armenia (ARM)

GM Jobava Baadur 2710 - GM Aronian Levon 2783

GM Gagunashvili Merab 2598 - GM Akopian Vladimir 2691

GM Pantsulaia Levan 2599 - GM Sargissian Gabriel 2677

GM Gelashvili Tamaz 2611 - GM Pashikian Arman 2639

2 Ukraine (UKR) - 5 Hungary (HUN)

GM Ivanchuk Vassily 2754 - GM Leko Peter 2724

GM Ponomariov Ruslan 2749 - GM Almasi Zoltan 2707

GM Eljanov Pavel 2761 - GM Polgar Judit 2682

GM Efimenko Zahar 2683 - GM Berkes Ferenc 2678

4 Russia 2 (RUS2) - 13 Netherlands (NED)

GM Nepomniachtchi Ian 2706 - GM Van Wely Loek 2679

GM Vitiugov Nikita 2709 - GM L’Ami Erwin 2624

GM Tomashevsky Evgeny 2701 - GM Giri Anish 2677

GM Timofeev Artyom 2690 - GM Stellwagen Daniel 2635

1 Russia 1 (RUS1) - 17 Czech Republic (CZE)

GM Kramnik Vladimir 2780 - GM Navara David 2722

GM Svidler Peter 2731 - GM Laznicka Viktor 2690

GM Karjakin Sergey 2747 - GM Hracek Zbynek 2633

GM Malakhov Vladimir 2725 - GM Votava Jan 2579

7 Azerbaijan (AZE) - 19 India (IND)

GM Mamedyarov Shakhriyar 2756 - GM Sasikiran Krishnan 2681

GM Radjabov Teimour 2748 - GM Harikrishna Pentala 2645

GM Mamedov Rauf 2660 - GM Ganguly Surya Shekhar 2650

GM Guseinov Gadir 2611 - IM Adhiban Baskaran 2516

27 Vietnam (VIE) - 9 United States of America (USA)

GM Le Quang Liem 2694 - GM Nakamura Hikaru 2733

GM Nguyen Ngoc Truong Son 2633 - GM Onischuk Alexander 2688

GM Dao Thien Hai 2520 - GM Shulman Yuri 2636

FM Nguyen Duc Hoa 2385 - GM Hess Robert Lee 2596

15 Poland (POL) - 48 Estonia (EST)

GM Wojtaszek Radoslaw 2711 - GM Kulaots Kaido 2592

GM Macieja Bartlomiej 2651 - GM Kanep Meelis 2532

GM Miton Kamil 2629 - IM Sepp Olav 2485

GM Bartel Mateusz 2599 - IM Volodin Aleksandr 2433

14 Russia 3 (RUS3) - 25 Greece (GRE)

GM Jakovenko Dmitry 2726 - GM Papaioannou Ioannis 2622

GM Motylev Alexandr 2694 - GM Banikas Hristos 2590

GM Rublevsky Sergei 2683 - GM Halkias Stelios 2577

IM Pridorozhni Aleksei 2556 - GM Mastrovasilis Athanasios 2556

56 Montenegro (MNE) - 3 China (CHN)

GM Djukic Nikola 2475 - GM Wang Yue 2732

GM Kosic Dragan 2481 - GM Wang Hao 2724

GM Blagojevic Dragisa 2481 - GM Zhou Jianchao 2660

IM Kalezic Blazo 2449 - GM Li Chao B 2633

18 Cuba (CUB) - 32 Bosnia & Herzegovina (BIH)

GM Dominguez Perez Leinier 2716 - GM Sokolov Ivan 2641

GM Bruzon Batista Lazaro 2679 - GM Predojevic Borki 2624

GM Quesada Perez Yuniesky 2614 - GM Dizdarevic Emir 2475

GM Corrales Jimenez Fidel 2599 - IM Stojanovic Dalibor 2496

22 Slovakia (SVK) - 34 Sweden (SWE)

GM Movsesian Sergei 2723 - GM Berg Emanuel 2616

GM Ftacnik Lubomir 2568 - GM Agrest Evgenij 2585

GM Markos Jan 2566 - GM Cicak Slavko 2568

GM Petrik Tomas 2528 - GM Grandelius Nils 2500

16 Spain (ESP) - 30 Italy (ITA)

GM Vallejo Pons Francisco 2697 - GM Caruana Fabiano 2700

GM Salgado Lopez Ivan 2595 - GM Godena Michele 2551

GM Magem Badals Jordi 2589 - GM Vocaturo Daniele 2581

GM Alsina Leal Daniel 2523 - IM Brunello Sabino 2497

38 Iran (IRI) - 54 Iceland (ISL)

GM Ghaem Maghami Ehsan 2594 - GM Stefansson Hannes 2585

GM Moradiabadi Elshan 2578 - GM Steingrimsson Hedinn 2550

IM Toufighi Homayoon 2499 - IM Thorfinnsson Bragi 2415

FM Golizadeh Asghar 2481 - Gretarsson Hjorvar Steinn 2398

28 Croatia (CRO) - 53 Canada (CAN)

GM Stevic Hrvoje 2607 - GM Bluvshtein Mark 2583

GM Saric Ivan 2567 - IM Roussel-Roozmon Thomas 2484

GM Palac Mladen 2561 - IM Gerzhoy Leonid 2485

GM Jankovic Alojzije 2560 - IM Noritsyn Nikolay 2414

45 Austria (AUT) - 10 France (FRA)

GM Ragger Markus 2628 - GM Vachier-Lagrave Maxime 2721

GM Shengelia David 2587 - GM Fressinet Laurent 2718

IM Neubauer Martin 2428 - GM Edouard Romain 2636

IM Kreisl Robert 2376 - GM Feller Sebastien 2649

37 Philippines (PHI) - 35 Belarus (BLR)

GM So Wesley 2668 - GM Zhigalko Sergei 2640

GM Gomez John Paul 2527 - GM Teterev Vitaly 2511

GM Laylo Darwin 2522 - Podolchenko Evgeniy 2506

IM Bitoon Richard 2447 - IM Stupak Kirill 2502

60 Finland (FIN) - 24 Brazil (BRA)

GM Nyback Tomi 2635 - GM Leitao Rafael 2624

IM Karttunen Mika 2440 - GM Milos Gilberto 2599

IM Agopov Mikael 2419 - GM Fier Alexandr 2588

IM Norri Joose 2330 - GM Diamant Andre 2498

12 England (ENG) - 23 Norway (NOR)

GM Adams Michael 2728 - GM Carlsen Magnus 2826

GM Short Nigel D 2690 - GM Hammer Jon Ludvig 2633

GM McShane Luke J 2657 - IM Elsness Frode 2485

GM Jones Gawain C B 2576 - IM Hansen Torbjorn Ringdal 2429

69 Turkmenistan (TKM) - 39 Lithuania (LTU)

GM Amanov Mesgen 2493 - GM Rozentalis Eduardas 2611

IM Annaberdiev Meylis 2465 - GM Sulskis Sarunas 2544

FM Atabayev Maksat 2318 - GM Cmilyte Viktorija 2513

GM Odeev Handszar 2397 - GM Malisauskas Vidmantas 2510

36 Mexico (MEX) - 42 Germany (GER)

GM Leon Hoyos Manuel 2579 - GM Buhmann Rainer 2563

GM Gonzalez Garcia Jose 2543 - GM Bogner Sebastian 2549

GM Hernandez Guerrero Gilberto 2540 - GM Bindrich Falko 2507

IM Ibarra Chami Luis Fernando 2444 - IM Kraemer Martin 2516

61 Russia 5 (RUS5) - 29 Slovenia (SLO)

IM Potapov Pavel 2464 - GM Lenic Luka 2603

FM Kopylov Alexander A 2438 - GM Pavasovic Dusko 2568

Savitskiy Sergey 2373 - GM Borisek Jure 2535

CM Yuffa Daniil 2235 - IM Sebenik Matej 2516

21 Serbia (SRB) - 51 Chile (CHI)

GM Sedlak Nikola 2550 - GM Morovic Fernandez Ivan 2580

GM Kovacevic Aleksandar 2582 - GM Vasquez Schroeder Rodrigo 2521

GM Ivanisevic Ivan 2613 - GM Campos Moreno Javier B 2484

GM Markus Robert 2624 - FM Arancibia Guzman Eduardo 2352

57 Colombia (COL) - 52 Russia 4 (RUS4)

GM Cuartas Medina Jaime Alexander 2526 - GM Sjugirov Sanan 2627

IM Barrientos Sergio E 2464 - GM Bezgodov Alexei 2485

IM Arenas David 2457 - IM Genba Vladimir 2445

FM Rios Gomez Cristhian Camilo 2380 - Iljiushenok Ilia 2412

8 Bulgaria (BUL) - 65 Ecuador (ECU)

GM Topalov Veselin 2803 - GM Matamoros Franco Carlos S 2542

GM Georgiev Kiril 2685 - IM Mieles Palau Daniel 2422

GM Delchev Aleksander 2623 - IM Macias Murillo Bryan 2377

IM Berbatov Kiprian 2461 - IM Santos Flores Alberto 2356

83 Faroe Islands (FAI) - 33 Uzbekistan (UZB)

IM Ziska Helgi Dam 2439 - GM Kasimdzhanov Rustam 2685

IM Rodgaard John 2352 - GM Filippov Anton 2609

Berg Olaf 2274 - GM Barsov Alexei 2509

FM Samuelsen Carl Eli Nolsoe 2262 - IM Kvon Andrey 2448

46 Peru (PER) - 11 Israel (ISR)

GM Granda Zuniga Julio E 2636 - GM Gelfand Boris 2751

GM Cordova Emilio 2539 - GM Sutovsky Emil 2665

GM Cori Jorge 2496 - GM Smirin Ilia 2657

Palacios Efrain 2184 - GM Rodshtein Maxim 2632

26 Argentina (ARG) - 79 Jordan (JOR)

GM Flores Diego 2615 - IM Khader Sami 2449

GM Felgaer Ruben 2597 - FM Samhouri Ahmad Fawzi 2372

GM Peralta Fernando 2572 - FM Mansour Sameer 2283

GM Lafuente Pablo 2565 - FM Malkawi Fadi 2080

66 Mongolia (MGL) - 49 Australia (AUS)

Gundavaa Bayarsaikhan 2460 - GM Zhao Zong-Yuan 2583

Erdene Ganzorig 2330 - IM Xie George Wendi 2478

IM Batchuluun Tsegmed 2422 - GM Johansen Darryl K 2420

GM Khatanbaatar Bazar 2392 - IM Solomon Stephen J 2396

64 Venezuela (VEN) - 41 Kazakhstan (KAZ)

GM Iturrizaga Eduardo 2609 - GM Kazhgaleyev Murtas 2620

IM Alvarez Marquez Johann 2414 - GM Jumabayev Rinat 2547

FM Soto Paez Oliver 2373 - IM Kuderinov Kirill 2481

FM Semerene Dumit 2318 - GM Ismagambetov Anuar 2492

77 Kyrgyzstan (KGZ) - 75 Ireland (IRL)

Akylbekov Nasyr 2390 - IM Collins Sam E 2431

Markov Mikhail 2261 - IM Heidenfeld Mark 2360

FM Tologontegin Semetey 2320 - FM Daly Colm 2277

Shukuraliev Algis 2332 - Fitzsimons David 2229

40 Egypt (EGY) - 73 Singapore (SIN)

GM Adly Ahmed 2630 - GM Zhang Zhong 2582

GM Amin Bassem 2578 - IM Fernandez Daniel Howard 2371

IM Abdel Razik Khaled 2480 - FM Chan Wei Xuan Timothy 2338

IM Ezat Mohamed 2448 - FM Chua Zheng Yuan Terry 2280

72 ICSC (ICSC) - 67 Indonesia (INA)

GM Gruenfeld Yehuda 2464 - GM Megaranto Susanto 2516

IM Collutiis Duilio 2447 - IM Purnama Tirta Chandra 2400

Klasan Vladimir 2393 - IM Halay Taufik 2358

IM Salov Sergej 2271 - IM Irwanto Sadikin 2419

80 Costa Rica (CRC) - 58 Latvia (LAT)

IM Arias Santana Mauricio 2345 - GM Sveshnikov Evgeny 2494

IM Valdes Leonardo 2429 - GM Meijers Viesturs 2502

IM Gonzalez Bernal 2423 - FM Sveshnikov Vladimir 2374

Ruiz Blais Sebastian 2172 - FM Kantans Toms 2332

74 Uruguay (URU) - 47 Switzerland (SUI)

GM Rodriguez Vila Andres 2537 - GM Pelletier Yannick 2592

FM Larrea Manuel 2323 - GM Gallagher Joseph G 2517

IM Roselli Mailhe Bernardo 2399 - IM Ekstroem Roland 2489

FM Izquierdo Daniel 2275 - IM Kurmann Oliver 2452

94 Thailand (THA) - 88 United Arab Emirates (UAE)

Pornariyasombat Atippat 2181 - GM Salem A R Saleh 2501

FM Pitirotjirathon Jirapak 2299 - FM AlHuwar Jasem 2265

Kongsee Uaychai 2235 - Omar Noaman Ali Ali 2220

FM Teerapabpaisit Wisuwat 2310 - FM Abdulwahab Marwan 2089

104 Bolivia (BOL) - 89 Andorra (AND)

FM Gemy Jose Daniel 2325 - GM De La Riva Aguado Oscar 2521

Mendoza Rodrigo 2124 - FM Simonet Marc 2277

FM Borda Alan 2164 - Jose Queralto Daniel 2105

WIM Estrada Lucia 2035 - Santamaria Vicens 2085

63 Scotland (SCO) - 92 New Zealand (NZL)

GM McNab Colin A 2445 - FM Smith Robert W 2282

GM Shaw John 2446 - FM Steadman Michael 2309

IM Burns-Mannion Stephen R 2372 - FM Croad Nicolas 2297

FM Morrison Graham 2345 - Han Daniel 2200

100 Puerto Rico (PUR) - 76 Iraq (IRQ)

CM Machin Rivera Mark 2229 - Ahmed Abdul Sattar abdulwhhab 2342

IM Montalvo Alejandro 2250 - FM Al-Ali Hussein Ali Hussein 2364

CM Vazquez Reyes Raul 2217 - IM Al-Saffar Araz Basim Mohammed 2348

CM Almedina Ortiz Edgardo J 2197 - IM Noah A. H. Al-Ali 2397

55 Qatar (QAT) - 95 Monaco (MNC)

GM Al-Sayed Mohammed 2495 - GM Efimov Igor 2433

GM Zhu Chen 2480 - Nelis Jean-Francois 2238

IM Nezad Husein Aziz 2394 - Gentilleau Jean-Philippe 2182

Al-Tamimi Hamad 2250 - Ribbegren Karl Johan 2153

44 Denmark (DEN) - 78 IBCA (IBCA)

GM Hansen Sune Berg 2595 - IM Meshkov Yuri A 2419

GM Rasmussen Allan Stig 2530 - IM Krylov Sergey 2359

IM Glud Jakob Vang 2479 - FM Mueller Oliver 2311

IM Mikkelsen Nikolaj 2432 - FM Wassin Sergej 2295

131 Ethiopia (ETH) - 62 Tajikistan (TJK)

Mesfin Leykun 2160 - GM Amonatov Farrukh 2602

Mulugeta Ashenafi 0 - IM Isaev Jamshed 2382

Debesay Yohanes 0 - FM Djuraev Sokhib 2397

Temesgen Addisalem 0 - Khouseinov Rashid 2364

50 Turkey (TUR) - 134 Libya (LBA)

IM Esen Baris 2538 - Gator Mosab 2107

GM Haznedaroglu Kivanc 2483 - CM Elbaruni Mohamed 2053

GM Can Emre 2500 - Shahrani Ibrahim 0

IM Erdogdu Mert 2428 - Elsabri Hussin 0

103 Guatemala (GUA) - 71 Belgium (BEL)

IM Juarez Flores Carlos A 2366 - IM Michiels Bart 2459

Cu Hor Winston 2106 - IM Saibulatov Daniyal 2400

FM Ortiz Q Johnny Alexander 2179 - IM Polaczek Richard 2385

Juarez Flores Roberto 2106 - FM Vandenbussche Thibaut 2333

123 Hongkong (HKG) - 31 Moldova (MDA)

Tsang Hon Ki 2085 - GM Iordachescu Viorel 2632

Lee T H Bryan 1935 - IM Hamitevici Vladimir 2415

Kuan Julian 1760 - GM Svetushkin Dmitry 2552

Chan Kwai Keong 1844 - GM Sanduleac Vasile 2446

59 Portugal (POR) - 87 Dominican Republic (DOM)

GM Galego Luis 2500 - IM Munoz Lisandro 2391

IM Pereira Ruben 2423 - FM Fernandez Francis 2313

GM Fernandes Antonio 2422 - Infante Miguel 2276

IM Rocha Sergio 2438 - Mazara Adan 2262

129 Mozambique (MOZ) - 84 Paraguay (PAR)

Paiva Donaldo 2138 - FM Patriarca Luis Carlos 2308

Cossa Pedro Ventura 2010 - FM Latorre Manuel 2284

Abrantes Persson 0 - FM Vazquez Guillermo 2166

Ibraimo Amad Sadique 0 - FM Peralta Eduardo 2266

112 Jersey (JCI) - 96 Barbados (BAR)

Rosenbeiger Alan 2153 - IM Denny Kevin 2316

Belzo Krzysztof 2007 - IM Farley Terry 2231

Wojciechowski Paul 2101 - Del Castilho Martyn 2218

Mazurkiewicz Marcin 2000 - FM Corbin Philip 2151

124 Honduras (HON) - 102 Botswana (BOT)

FM Colindres Daniel 2233 - FM Khetho Phemelo 2266

IM Urbina Ricardo 2226 - Oatlhotse Providence 2213

FM Huguet Sergio 2142 - Njobvu Ignatius 2217

Ustariz Rapalo Andres Adolfo 0 - CM Gaealafshwe Barileng 2172

82 Bangladesh (BAN) - 122 Pakistan (PAK)

FM Minhazuddin Ahmed 2368 - IM Lodhi Mahmood 2391

FM Abu Sufian Shakil 2361 - Amer Karim 2234

FM Hasan Mehdi 2322 - Wasim Akram 2054

Chatterjee Debaraj 2288 - Tanveer Mohyuddin 0

68 Albania (ALB) - 111 Bahrain (BRN)

IM Mehmeti Dritan 2415 - Al Sulaiti Ali 2134

IM Seitaj Ilir 2390 - Bukhalaf Khalil 0

FM Rama Lorenc 2276 - FM Ayyad Maher 2160

FM Boshku Harallamb 2314 - FM Ayyad Husain 2165

101 Japan (JPN) - 113 Nepal (NEP)

FM Kojima Shinya 2334 - Nepali Badrilal 2135

CM Nanjo Ryosuke 2257 - Shrestha Bilam Lal 2096

Yamada Kohei 2071 - Malakar Prachand Man 1959

Shiomi Ryo 2105 - Thapa Uttam Raj 2029

97 Jamaica (JAM) - 93 Wales (WLS)

FM Elliott Warren 2254 - FM Jones Richard S 2373

IM Pitterson Jomo 2242 - Kett Tim 2219

Rowe Duane 2248 - Bennett Alan 2154

Porter Russel 2163 - Young Alan 2009

43 Former YUG Rep of Macedonia (MKD) - 70 IPCA (IPCA)

GM Georgiev Vladimir 2573 - GM Luther Thomas 2545

GM Nedev Trajko 2505 - IM Obodchuk Andrei 2395

GM Mitkov Nikola 2531 - IM Mikheev Stanislav 2337

IM Pancevski Filip 2410 - Vodyasov Evgeny 2217

115 Korea (KOR) - 90 Luxembourg (LUX)

CM Lee Sanghoon 2146 - IM Wiedenkeller Michael 2431

Lee Kiyul 1971 - Linster Philippe 2264

Chogdov Munkhbat 2236 - Jeitz Christian 2235

Jung Young Hoon 1923 - WIM Steil-Antoni Fiona 2152

108 Cyprus (CYP) - 106 Panama (PAN)

CM Antoniou Antonis 2172 - IM Baules Jorge 2335

Papatryfonos Constantinos 2133 - FM Sanchez Jorge 2163

Kassinopoullos Polydoros 2110 - FM Arosemena Jose Luis 2203

FM Klerides Paris 2194 - Mathews Cesar 1960

85 Yemen (YEM) - 126 Uganda (UGA)

IM Al Qudaimi Basheer 2428 - Wanyama Harold 0

CM Abdul Moula Sabri 2189 - Kawuma Patrick 0

IM Al-Zendani Zendan 2400 - Kantinti Shadrack 2158

FM Gameel Mohamed 2216 - Bibasa Bob 2189

140 Madagascar (MAD) - 120 Zambia (ZAM)

Ranaivoharisoa Alain 2153 - Chumfwa Stanley 2315

Ramasindraibe Girard 0 - FM Jere Daniel 2267

Randy Haja Andriantsilavo 0 - Bwalya Gillan 0

Andriamandimbisoa Harison 0 - Kayonde Andrew 0

133 Palestine (PLE) - 99 Lebanon (LIB)

Shobaita Talal 2160 - IM Eid Fadi 2387

Al-Takrori Husam 0 - Sakr Nassim 2177

Shobaita Ahmed 2072 - CM Kassis Antoine 2236

Abdel Aziz Joudeh Ihsan Jawad 0 - Maasarani Mahmoud 2107

86 Malaysia (MAS) - 118 San Marino (SMR)

IM Mas Hafizulhelmi 2422 - Berardi Giancarlo 0

IM Mok Tze-Meng 2416 - CM Grassi Enrico 2053

Tan Khai Boon 2160 - Cecchetti Roberto 1930

FM Long Peter 2302 - CM Righi Ezio 2116

105 Malta (MLT) - 139 Nigeria (NGR)

IM Sorensen Torben 2418 - Olape Olubunmi 2256

Gauci Joseph 2099 - Ajibowo Olamide 0

Vella Duncan 2041 - Kigigha Inimo 0

Sammut Briffa Peter 2005 - Campbell Charles 0

114 Sri Lanka (SRI) - 91 Algeria (ALG)

Perera W C C 2016 - IM Haddouche Mohamed 2425

Weerawardane R 2165 - CM Goutali Tarek 2261

Anuruddha G C 2144 - Oussedik Mahfoud 2222

Peiris T S S 2002 - Gueroui Nasreddine 2106

81 South Africa (RSA) - 107 Trinidad & Tobago (TRI)

IM Solomon Kenny 2394 - Joseph Marcus 2146

IM Kobese Watu 2370 - FM Cabralis Keron 2169

IM Johannes Manyedi Mabusela 2288 - FM Yee Frank 2106

CM Van den Heever Donovan 2285 - Singh Ravishen 2089

132 Kenya (KEN) - 138 Sao Tome and Principe (STP)

Gilruth Peter 2202 - Espirito Santo Silverio Fernandes 1858

Singe Philip 0 - Dos Santos Lima Osvaldo Gama 1727

Ouma Stephen 0 - Santos da Costa Jose Manuel 0

Atwoli Joseph 0 - da Costa Moreira Euler Joarce 0

109 Mauritius (MRI) - 141 Malawi (MAW)

Phillips Roy Jean-Noel 2248 - Banda Francis Msume 0

Chinasamy Devarajen 2077 - Mwale Chuma 0

Seegolam Pradeep 2040 - Chipanga Chiletso 2138

Marie Patrick 2146 - Mfune Petros 0

146 Mauritania (MTN) - 130 Chinese Taipei (TPE)

Mohamed Cheikh Boidiya Sidi 0 - Arauz Samuel 2146

Daouda Sabar Ousmane 0 - Lin Chieh-Sheng Jason 1736

Hemam Moulaye Brahim 0 - Ho Men-Wei 1536

Dah Heiba Mohamed 0 - Yang Ching Wei Austin 1695

121 Macau (MAC) - 110 Surinam (SUR)

Punongbayan Hexilon Dela Cruz 0 - CM Matoewi Roger 2151

Celis Solomon B 1985 - CM Gajadin Dewperkash 2179

Fesalbon Rolando 2061 - Mungroo Franklin 2156

Abelgas Rodolfo Varron 1926 - Hanoeman Suradj 1992

117 Netherlands Antilles (AHO) - 128 Namibia (NAM)

Dekker Marvin 2097 - CM Eichab Charles Sidney 2046

Maduro Sherman 2009 - CM Nakapunda Otto 2073

Izijk Jimmy 2062 - Nitzborn Max Baron 0

Da Silva John 2027 - Shidolo Simon Hatwiikulipi 0

135 Haiti (HAI) - 148 Sierra Leone (SLE)

Sanon Mondoly 2120 - Kamara Ansumana 0

Luxama Jacques 0 - Winston Gerald Mansfield Thomas 0

Lebrun Piersont 1956 - Agbaje Samuel.K.Olu. 0

Bazil Joslin 0 - Adeshole Cole Brian 0

119 Aruba (ARU) - 125 Bermuda (BER)

CM Lopez Jasel 2101 - CM Faulks Nick 2109

CM Croes Octavio 1951 - Bacchas Clevert 1871

Tromp Rigoberto 1992 - Cooper Gary 1886

Juddan Ahmid 1832 - Simmons Kennedy 1499

98 Angola (ANG) - 144 Cameroon (CMR)

Erikson Roberto 2252 - Agbor Ebot John 0

Pascoal Eduardo A 2205 - Banlock Benjamin Didier 0

Domingos Ediberto 2186 - Mbusnoum Henri Celestin 0

IM Agnelo Amorin 2172 - Minali Benoit Eric 0

145 Mali (MLI) - 143 Burundi (BDI)

Traore Bakary 0 - Ndikumana Yves 0

Coulibaly Abdoulaye 0 - Ntagasigumwami Deo 0

Alhousseyni Hasseye 0 - Nininahazwe Tony 0

Bah Brema 0 - Rwamavubi Jean Bosco 0

149 U.S. Virgin Islands (ISV) - 137 Ghana (GHA)

Creswell Reece 0 - Anquandah Francis Eric 0

Mongiello Anthony 0 - Koney Nii 0

Smith Michael 0 - Thompson Edward Nii Lamptey 1831

Hensley Alexander Charles 0 - Hoogendijk Cornelis Willem 1889

142 Rwanda (RWA) - 116 Papua New Guinea (PNG)

Murara Maxence 1685 - Marcos Joselito 2115

Ganza Kevin 0 - CM Press Shaun 2093

Hakizimana Jean Baptiste 0 - Marko Helmut 2071

Niyibizi Alain Patience 0 - FM Jones Rupert 1953

127 Guernsey (GCI) - 136 Seychelles (SEY)

Cummins John 1882 - CM Meier Kurt 1991

CM Brookfield Toby 1782 - Hoareau Benjamin 2026

Rowe Peter 2012 - Pillay Ragul 0

Bridel Jon 0 - Vinayagamurthy Kasthuri 0

India National Challengers Chess Championship

Four share the lead after round eleven (updated)

Round 10

Grandmaster Norm holder Vishnu Prasanna of Tamilnadu and International Master MR Venkatesh of PSPB produced emphatic victories in the tenth round to share the lead with 8 points in the ongoing National Challengers Chess Championship here at Preksha Vihar on Thursday.

Playing with black pieces in King’s Indian Defence, Prasanna displayed solid attacking game to shock top seed International Master M R Lalith Babu of Andhra Pradesh in 30 moves while Venkatesh opted Reti Opening against overnight joint leader Dinesh Kumar Sharma of LIC and sacrificed his bishop in the 27th move to get attacking possibilities in the black’s King’s side and went on to seal the match comfortably in 36 moves.

Other overnight leaders International Masters Debashis Das of Orissa and Vikramditya Kamble of Railways signed the peace treaty in 36 moves while railway man Suvrajit Saha and Rahul Sangma of Delhi agreed to split the points after the mandatory 25 moves and now occupying the joint second spot along with second seed Thej Kumar of Railways, Shyam Sundar and Navin Kanna of Tamilnadu. Thej Kumar beat seasoned International Master Atanu Lahiri of LIC while Shyam Sundar got better of D P Singh and Navin Kanna overcome state mate Arun Karthik.

In surprising results in the tenth round, Fide Masters J Ramakrishna and VAV Rajesh outwitted International Masters K Priyadharshan and Himanshu Sharma while M Vinoth Kumar of Tamilnadu shocked International Master Anup Deshmukh of LIC.

Lalith Babu & Vishnu Prasanna

Lalith Babu and Vishnu Prasanna

FM Ramakrishna J  & IM Priyadharshan K

FM Ramakrishna J and IM Priyadharshan K

Round 11

Just two rounds remaining, the 48th National Challengers Chess Championship heading for a close finish as four players taken the shared lead after the eleventh round matches here at Preksha Vihar on Friday. International Master Suvrajit Saha of Railways defeated overnight joint leader Vishnu Prasanna of Tamilnadu to take the lead with eight and half points along with fellow International Masters M R Venkatesh, Vikramaditya Kamble and Shyam Sundar.

Playing with black pieces in Sicilian Najdorf variation, Saha got better off his Fide Master rival in just 27 moves while Kamble stunned top seed M R Lalith Babu in same number of moves in Queens Gambit Declined opening. Overnight joint leader M R Venkatesh played safely and split the point with second seed M S Thej Kumar of Railways in 21 moves by repetition of moves. Playing black side of French Defence, Shyam Sundar beat Orissa International Master Debashis Das in 54 moves to among the leaders.

A pack of five players, including Fide Master J Ramakrishna, who shocked International Master P Karthikeyan in the eleventh round to trail behind the leaders with a drift of half point. In other important eleventh round encounters, Navin Kanna of Tamilnadu held International Master Rahul Sangma while seasoned campaigner O T Anilkumar of Kerala stunned experienced International Master B T Murali Krishnan of Railways.

Debashis Das & Shyam Sundar

Debashis Das and Shyam Sundar

Chess Olympiad 2010 results round 4

All results from the Olympiad women section

Chess Olympiad 2010

Everything about the Chess Olympiad 2010

Chess Olympiad 2010 reports

Opening ceremony LIVE / Photo gallery (updated!)

Results round 1 / Results round 1 women

Results round 2 / Results round 2 women

Results round 3 / Results round 3 women

Round 3 live with computer analysis

chessdom logo

18 Cuba (CUB) - 3 Ukraine (UKR) 1½:2½

WIM Ordaz Valdes Lisandra Teresa 2359 - GM Lahno Kateryna 2539 ½ – ½

WIM Linares Napoles Oleiny 2328 - GM Zhukova Natalia 2499 0 – 1

WGM Pina Vega Sulennis 2322 - IM Ushenina Anna 2466 1 – 0

WGM Arribas Robaina Maritza 2282 - IM Muzychuk Mariya 2464 0 – 1

4 Georgia (GEO) - 1 Russia 1 (RUS1) 1½:2½

GM Dzagnidze Nana 2534 - GM Kosintseva Tatiana 2573 ½ – ½

IM Javakhishvili Lela 2451 - IM Kosintseva Nadezhda 2565 ½ – ½

IM Melia Salome 2439 - GM Kosteniuk Alexandra 2524 ½ – ½

IM Khotenashvili Bela 2464 - IM Galliamova Alisa 2482 0 – 1

9 Hungary (HUN) - 6 United States of America (USA) 2 : 2

GM Hoang Thanh Trang 2482 - IM Krush Irina 2490 0 – 1

IM Madl Ildiko 2397 - IM Zatonskih Anna 2480 1 – 0

IM Vajda Szidonia 2342 - WFM Abrahamyan Tatev 2352 1 – 0

WGM Rudolf Anna 2366 - WGM Foisor Sabina-Francesca 2293 0 – 1

12 Bulgaria (BUL) - 8 India (IND) 2½:1½

GM Stefanova Antoaneta 2551 - IM Harika Dronavalli 2515 1 – 0

WGM Voiska Margarita 2314 - IM Tania Sachdev 2382 ½ – ½

WIM Nikolova Adriana 2295 - IM Karavade Eesha 2365 ½ – ½

WIM Videnova Iva 2283 - WGM Meenakshi Subbaraman 2336 ½ – ½

17 Serbia (SRB) - 2 China (CHN) 1½:2½

IM Bojkovic Natasa 2368 - GM Hou Yifan 2578 ½ – ½

WGM Chelushkina Irina 2325 - WGM Ju Wenjun 2516 0 – 1

WGM Stojanovic Andjelija 2337 - GM Zhao Xue 2469 1 – 0

WIM Eric Jovana 2218 - IM Wang Yu 2394 0 – 1

16 Germany (GER) - 13 Slovenia (SLO) 2 : 2

IM Paehtz Elisabeth 2467 - IM Muzychuk Anna 2535 ½ – ½

WIM Hoolt Sarah 2251 - WGM Krivec Jana 2309 ½ – ½

WIM Ohme Melanie 2311 - WIM Rozic Vesna 2289 0 – 1

WIM Fuchs Judith 2237 - WFM Bajt Indira 2204 1 – 0

14 Romania (ROU) - 25 Spain (ESP) 3½: ½

IM Foisor Cristina-Adela 2395 - WGM Vega Gutierrez Sabrina 2368 1 – 0

WGM Voicu-Jagodzinsky Carmen 2313 - WGM Calzetta Ruiz Monica 2280 ½ – ½

WGM L’Ami Alina 2339 - WFM Vega Gutierrez Belinda 2233 1 – 0

WIM Bulmaga Irina 2267 - WIM Llaneza Vega Patricia 2207 1 – 0

29 Iran (IRI) - 5 Russia 2 (RUS2) 2 : 2

WGM Pourkashiyan Atousa 2322 - WGM Pogonina Natalija 2491 1 – 0

WFM Hejazipour Mitra 2239 - WGM Girya Olga 2414 1 – 0

WIM Ghaderpour Shayesteh 2206 - WGM Savina Anastasia 2404 0 – 1

WFM Hakimifard Ghazal 2173 - IM Bodnaruk Anastasia 2399 0 – 1

7 Armenia (ARM) - 27 Croatia (CRO) 3½: ½

IM Danielian Elina 2466 - WGM Golubenko Valentina 2278 1 – 0

IM Mkrtchian Lilit 2484 - WGM Medic Mirjana 2264 1 – 0

IM Galojan Lilit 2373 - WIM Franciskovic Borka 2282 ½ – ½

WGM Aginian Nelly 2282 - WIM Sargac Rajna 2192 1 – 0

30 Italy (ITA) - 19 Netherlands (NED) 2½:1½

IM Sedina Elena 2342 - GM Peng Zhaoqin 2400 ½ – ½

IM Zimina Olga 2334 - WIM Bensdorp Marlies 2288 1 – 0

WIM Brunello Marina 2212 - WIM Schut Lisa 2288 ½ – ½

WFM De Rosa Mariagrazia 2073 - WIM Van Weersel Arlette 2174 ½ – ½

47 Montenegro (MNE) - 10 Poland (POL) 1 : 3

WGM Vojinovic Jovana 2319 - GM Socko Monika 2486 ½ – ½

WFM Milovic Aleksandra 2182 - WGM Zawadzka Jolanta 2410 ½ – ½

WFM Stojanovic Marija R 2112 - WGM Majdan-Gajewska Joanna 2333 0 – 1

WFM Blagojevic Lidija 2013 - IM Dworakowska Joanna 2315 0 – 1

24 Vietnam (VIE) - 20 Czech Republic (CZE) 1½:2½

WIM Pham Le Thao Nguyen 2304 - WGM Kulovana Eva 2359 ½ – ½

WIM Nguyen Thi Mai Hung 2258 - WGM Nemcova Katerina 2283 0 – 1

WGM Nguyen Thi Thanh An 2306 - WIM Havlikova Kristyna 2318 1 – 0

WIM Hoang Thi Nhu Y 2214 - WFM Olsarova Tereza 2215 0 – 1

15 Slovakia (SVK) - 26 Azerbaijan (AZE) ½ :3½

WGM Pokorna Regina 2370 - WGM Mamedjarova Zeinab 2234 0 – 1

WGM Kochetkova Julia 2327 - WGM Mamedjarova Turkan 2301 ½ – ½

WIM Mrvova Alena 2253 - WFM Mammadova Gulnar Marfat 2293 0 – 1

WFM Machalova Veronika 2229 - WIM Isgandarova Khayala Ilqar 2172 0 – 1

21 Greece (GRE) - 55 Sweden (SWE) 3 : 1

WGM Botsari Anna-Maria 2302 - WIM Agrest Inna 2161 1 – 0

WGM Makropoulou Marina 2230 - WIM Andersson Christin 2113 1 – 0

WIM Fakhiridou Ekaterini 2208 - WFM Frisk Ellinor 2113 1 – 0

WIM Papadopoulou Vera 2241 - WFM Horn Emilia 2012 0 – 1

23 Israel (ISR) - 52 Philippines (PHI) 2 : 2

IM Klinova Masha 2303 - WFM Camacho Chardine Cheradee 2186 ½ – ½

WGM Igla Bella 2271 - WFM Perena Catherine 2103 1 – 0

WGM Pitam Ella 2293 - Jose Rulp Ylem 2039 ½ – ½

WFM Efroimski Marsel 2244 - Docena Jedara 2033 0 – 1

22 Latvia (LAT) - 58 Canada (CAN) 3½: ½

WGM Reizniece Dana 2318 - WIM Yuan Yuanling 2189 ½ – ½

WGM Berzina Ilze 2283 - WIM Kagramanov Dina 2086 1 – 0

WIM Skinke Katrina 2217 - Lacau-Rodean Iulia 2024 1 – 0

WFM Ni Viktorija 2199 - Orlova Yelizaveta 1917 1 – 0

37 Kazakhstan (KAZ) - 34 Belarus (BLR) 4 : 0

WIM Dauletova Gulmira 2235 - WGM Sharevich Anna 2283 1 – 0

WIM Nakhbayeva Guliskhan 2243 - WFM Homiakova Elena 2156 1 – 0

WFM Davletbayeva Madina 2163 - FM Stetsko Lanita 2148 1 – 0

WFM Saduakassova Dinara 2142 - WFM Homiakova Ekaterina 2134 1 – 0

35 Peru (PER) - 42 Moldova (MDA) 2½:1½

WGM Cori T Deysi 2368 - IM Petrenko Svetlana 2263 1 – 0

WFM Chumpitaz Ann 2150 - WGM Smokina Karolina 2170 1 – 0

WFM Aliaga Fernandez Ingrid Y 2134 - WFM Baciu Diana 2153 ½ – ½

Orbezo Rosales Ximena Lucia 1836 - Ursu Ana-Maria W 1905 0 – 1

33 Uzbekistan (UZB) - 41 Lithuania (LTU) 3 : 1

WIM Muminova Nafisa 2319 - WGM Daulyte Deimante 2307 ½ – ½

WIM Sabirova Olga 2216 - WIM Limontaite Simona 2187 ½ – ½

WIM Hamrakulova Yulduz 2207 - WIM Sarakauskiene Zivile 2171 1 – 0

Tokhirjanova Hulkar 2147 - Kalvyte Vesta 2097 1 – 0

11 France (FRA) - 50 Indonesia (INA) 1 : 3

GM Sebag Marie 2499 - WGM Sukandar Irine Kharisma 2372 0 – 1

WIM Guichard Pauline 2293 - WFM Dewi AA Citra 1987 1 – 0

IM Collas Silvia 2320 - WFM Sihite Chelsie Monica 2014 0 – 1

WGM Maisuradze Nino 2273 - WFM Medina Warda Aulia 2011 0 – 1

49 Estonia (EST) - 40 Colombia (COL) 2½:1½

WIM Fomina Tatjana 2256 - WIM Ortiz Nadya Karolina 2212 0 – 1

WFM Gansvind Valeriya I 2218 - WIM Chirivi Jenny Astrid 2227 ½ – ½

WIM Piarnpuu Leili 2111 - WFM Franco Valencia Angela Maria 2148 1 – 0

WFM Vahtra Tuuli 1991 - WCM Orozco Lina Yomayra 2154 1 – 0

57 Denmark (DEN) - 48 Turkey (TUR) 1 : 3

WIM Vovk Oksana 2157 - WIM Yildiz Betul Cemre 2252 ½ – ½

WFM Frank-Nielsen Marie 2036 - WIM Ozturk Kubra 2235 0 – 1

Treppendahl Trine 2009 - Kaya Emel 2070 0 – 1

WFM Stolberg-Rohr Thomine 1967 - Sop Selen 2021 ½ – ½

38 Ecuador (ECU) - 46 Switzerland (SUI) 1½:2½

IM Fierro Baquero Martha L 2368 - WIM Heinatz Gundula 2228 1 – 0

WIM Moncayo Romero Evelyn 2127 - WIM Seps Monika 2184 0 – 1

Romero Echeverria Abigail 2058 - WGM Lematschko Tatjana 2194 ½ – ½

Orejuela Chango Paulina 2037 - De Seroux Camille 2020 0 – 1

86 Paraguay (PAR) - 32 Austria (AUT) 1 : 3

WFM Vargas Gabriela 2085 - IM Moser Eva 2436 0 – 1

Perez Dalila 1684 - WIM Kopinits Anna-Christina 2210 0 – 1

Alderete Jazmin 1568 - WFM Novkovic Julia 2134 0 – 1

WCM Avalos Leticia 1633 - WFM Newrkla Katharina 2123 1 – 0

84 IBCA (IBCA) - 85 Tajikistan (TJK) 2 : 2

WIM Zsiltzova-Lisenko Lubov 2282 - Nasriddinzoda Marvorii 1943 0 – 1

WCM Stolarczyk Anna 2071 - Antonova Nadezhda 1838 1 – 0

Karsokaite Irena 1660 - Antonova Lidiya 0 1 – 0

Valner Shafiga 0 - Muhtojzoda Asila 1696 0 – 1

28 Argentina (ARG) - 39 England (ENG) 2 : 2

IM Lujan Carolina 2312 - IM Houska Jovanka 2426 ½ – ½

WGM Amura Claudia 2329 - WFM Grigoryan Meri 2099 1 – 0

WIM Plazaola Maria De Los Angeles 2203 - Bhatia Kanwal K 2072 0 – 1

Fernandez Maria Florencia 2119 - WFM Hegarty Sarah N 2084 ½ – ½

54 Venezuela (VEN) - 43 Bosnia & Herzegovina (BIH) 2 : 2

WIM Moreno Garcia Elizabeth Paola 2024 - WIM Boric Elena 2286 1 – 0

Gutierrez Leonela 2062 - WFM Dimitrijevic Aleksandra 2242 0 – 1

WIM Ubaldo Suarez Maria Gisela 2054 - Dedijer Sanja 2055 1 – 0

Rincon Gonzalez Liliam Esther 1870 - Dedijer Mira 1973 0 – 1

80 Puerto Rico (PUR) - 59 Portugal (POR) 0 : 4

WFM Segarra Choe Tammy 2014 - WIM Leite Catarina 2183 0 – 1

Pacheco Medina Hilzandryly 1875 - WFM Pintor Ariana 2110 0 – 1

WFM Vazquez Maccarini Danitza 1818 - Ferreira Ana Margarida 1816 0 – 1

Comas Colon Rinelly 1696 - Monteiro Sara Cristina Da Silv 1818 0 – 1

44 Turkmenistan (TKM) - 62 Bolivia (BOL) 4 : 0

WGM Geldiyeva Mahri 2260 - WIM Cordero Daniela 2055 1 – 0

WFM Hallayeva Bahar 2174 - WFM Luna Raisa 2030 1 – 0

WFM Ovezova Maisa 2117 - Solis Gabriela 1934 1 – 0

Isayeva Aknur 2025 - Blanco Norma 1776 1 – 0

60 Bangladesh (BAN) - 31 Mongolia (MGL) 0 : 4

WFM Shamima Akter Liza 2160 - IM Munguntuul Batkhuyag 2412 0 – 1

Sultana Sharmin Shirin 1984 - Lkhamsuren Uuganbayar 2206 0 – 1

WIM Hamid Rani 1986 - Enkhtuul Altanulzii 2122 0 – 1

Khan Nazrana 2009 - WIM Ankhchimeg Bayanmunh 2153 0 – 1

45 Norway (NOR) - 51 ICSC (ICSC) 3½: ½

WIM Tjolsen Katrine 2259 - WIM Baklanova Tatiana 2247 1 – 0

WIM Sahl Sheila Barth 2175 - WCM Mucha Annegret 2005 1 – 0

Reppen Ellisiv 1954 - WFM Ryvova Anna 1981 1 – 0

Khachatourian Yerazik 2025 - Myronenko Natalya 1945 ½ – ½

70 Wales (WLS) - 79 Jordan (JOR) 2 : 2

WFM Smith Olivia 2002 - WFM Alattar Ghayda M 1891 ½ – ½

Roberts Lynda 1999 - Dahdal Lougain 1885 ½ – ½

Wilson Julie 1893 - Boshra Alshaeby 1798 1 – 0

Van Kemenade Julie 0 - Nuimat Rayah 0 0 – 1

92 Surinam (SUR) - 82 Kyrgyzstan (KGZ) ½ :3½

WFM Naipal Victoria 1845 - Samaganova Alexandra 2080 0 – 1

WCM Ooft Tesora 0 - WIM Ostry Irina 2197 0 – 1

Dos Ramos Rosangela 1733 - Tilenbaev Baktygul 1944 0 – 1

Frijde Reyna 0 - Otorbaeva Nuriza 0 ½ – ½

73 Egypt (EGY) - 72 New Zealand (NZL) 1½:2½

Elgohary Myada 1751 - WFM Milligan Helen 2033 0 – 1

Elansary Eman 1836 - WIM Maroroa Sue 1981 0 – 1

WGM Mona Khaled 2103 - WCM Chen Eachen 1966 1 – 0

WIM Basta Sohair 2030 - WFM Fairley Natasha 1777 ½ – ½

56 Mexico (MEX) - 68 Scotland (SCO) 3 : 1

WIM Hernandez Guerrero Yadira 2160 - Lang Heather 2025 1 – 0

WIM Mendoza Velazquez Lorena Aleja 2038 - WFM Rutherford Elaine 2080 0 – 1

Duran Juarez Citlali 1957 - Giulian Rosemary A 1990 1 – 0

WCM De La Parra Daniela 1887 - Durno Joy 0 1 – 0

66 IPCA (IPCA) - 36 Russia 3 (RUS3) 1 : 3

Jennitha Anto K 1966 - WGM Kovanova Baira 2370 0 – 1

WFM Zykina Nadezhda 2103 - WFM Bezgodova Mariya 2170 1 – 0

WFM Melnik Galina 1994 - Bezgodova Svetlana 2120 0 – 1

Kurochkina Elena 1821 - Yakupova Aysilu 2117 0 – 1

90 Algeria (ALG) - 103 Thailand (THA) 3½: ½

WFM Latreche Sabrina 1951 - Taweesupmun Chanida 1904 1 – 0

WCM Hamza Amira 1886 - Phitchayarom Ruja 0 1 – 0

WCM Latreche Khadidja 1815 - Srijomtong Isawan 0 1 – 0

WCM Abdi Zineb 0 - Atthaworadej Worasuda 0 ½ – ½

65 Dominican Republic (DOM) - 67 Albania (ALB) 1 : 3

Adames Rojas Ariella 1899 - Shabanaj Eglantina 2070 0 – 1

WFM Perez Eneida 2099 - Shabanaj Alda 1926 1 – 0

Jose Polanco Kenia 1997 - Cimaj Rozana 1972 0 – 1

Munoz Doris 1931 - WCM Pasku Roela 1912 0 – 1

69 Iceland (ISL) - 76 Iraq (IRQ) 3½: ½

WGM Ptacnikova Lenka 2282 - WIM Ibrahim Delbak Ismael 1954 1 – 0

Thorsteinsdottir Hallgerdur 1995 - WFM Mohammed Qane jannar Worya 1906 ½ – ½

Finnbogadottir Tinna Kristin 1781 - WCM Jwan Jamal Mohammed Ameen 1849 1 – 0

Johannsdottir Johanna Bjorg 1781 - WCM Kareen Jalaluldeen 1790 1 – 0

77 Guatemala (GUA) - 75 Chile (CHI) 3 : 1

Mencos Claudia 1912 - Abarca Gonzalez Damaris 1991 1 – 0

Figueroa Julissa 1792 - Jorquera Cabello Valentina 1970 ½ – ½

Sotomayor Villatoro Silvia 1777 - Cortes Arias Mariela 1772 1 – 0

Rodriguez Marxia 0 - Yanez Araya Josefa 0 ½ – ½

61 Brazil (BRA) - 114 Uganda (UGA) 4 : 0

WFM Terao Juliana Sayumi 2138 - Amoko Ivy Claire 0 1 – 0

Gazola Vanessa Ramos 1983 - Kigeni Grace 0 1 – 0

Correa Jaqueline Pamplona 1963 - Butindo Joanitah Justine 0 1 – 0

De Oliveira Ana Paula 1839 - Nsubuga Nansove Rita 0 1 – 0

53 Australia (AUS) - 106 Pakistan (PAK) 4 : 0

WIM Caoili Arianne 2243 - Nida Mishraz Siddiqui 1796 1 – 0

Nguyen Thu Giang 2108 - Wasif Zenobia 0 1 – 0

WFM Guo Emma 1964 - Begum Ghazala 0 1 – 0

WFM Reid Vaness 1839 - Shakir Ayman 0 1 – 0

74 Malaysia (MAS) - 83 Sri Lanka (SRI) 1 : 3

Bakri Alia Anin Azwa 1904 - Muhandiram R M M U 1744 1 – 0

WCM Nur Nabila Azman Hisham 1829 - Basnayake I U 1746 0 – 1

Wahiduddin Nurul Huda 2020 - Premanath Dinushki 1853 0 – 1

Fong Mi Yen 1905 - Ranasinghe S D 1822 0 – 1

100 Chinese Taipei (TPE) - 78 Botswana (BOT) 2½:1½

Chen I-Chen 1699 - WGM Sabure Tuduetso 2019 1 – 0

Lin Yu-Tong Elaine 1464 - WCM Lopang Tshepiso 1932 1 – 0

Wang Mi 0 - WFM Mudongo Boikhutso 1876 ½ – ½

Shiau Yi Jeng 0 - WCM Sabure Ontiretse 1729 0 – 1

111 Kenya (KEN) - 87 Syria (SYR) 0 : 4

Maina Purity 0 - Mir Mahmod Afamya 2014 0 – 1

Jumba Gloria 0 - Al-Gildah Nibal 1932 0 – 1

Khimulu Rehema 0 - Al-Jelda Fatemah 1822 0 – 1

Wabuti Rose 0 - Al-Mahmoud Rola 0 0 – 1

89 Tunisia (TUN) - 93 Qatar (QAT) 2 : 2

Matoussi Amina 1772 - WFM Al-Khelaifi Salama 1736 ½ – ½

WFM Krifa Nejla 1794 - Al-Khelaifi Aisha 1635 ½ – ½

WCM Marzouk Amira 1745 - WFM Safar Reem 1702 0 – 1

Matoussi Amani 1545 - Al-Khulaifi Ghada 0 1 – 0

95 Barbados (BAR) - 63 Former YUG Rep of Macedonia (MKD) 0 : 4

Greenidge Nathali 2016 - WIM Koskoska Gabriela 2142 0 – 1

Corbin Rashida 1718 - Jonoska Katerina 2012 0 – 1

Blackman Katrina 0 - Stojkovska Monika 1928 0 – 1

Ramsay Sheena 0 - Nikolovska Dragana 1752 0 – 1

101 Panama (PAN) - 64 Singapore (SIN) 0 : 4

Munoz Alba 0 - WFM Tay Li Jin Jeslin 2119 0 – 1

Gonzalez Yaribeth 1906 - WFM Liu Yang 2083 0 – 1

Arosemena Bethania 0 - WFM Ho En Huei Danielle 1914 0 – 1

Arosemena Nicole 0 - Lo Yin Ling Melissa 1814 0 – 1

99 Jamaica (JAM) - 104 Nigeria (NGR) 2½:1½

WFM Richards Deborah 2003 - Olatunji Oluwatobiloba 0 1 – 0

Barrett Ariel 0 - Edward-Dappa Rachael 0 ½ – ½

Williams Margoe 0 - Akintola Olufunmilayo 0 1 – 0

Smith Annesha 0 - Dzaayem Vivian 0 0 – 1

71 South Africa (RSA) - 96 Trinidad & Tobago (TRI) 4 : 0

WGM Greeff Melissa 2079 - Soondarsingh Aditi 1829 1 – 0

WIM Solomons Anzel 1932 - WCM Smith Javanna 1796 1 – 0

WCM Sischy Monique Sian 1980 - Pereira Melissa 0 1 – 0

WFM Roos Ezet 1817 - Johnson Gabriella 0 1 – 0

115 Zambia (ZAM) - 109 Aruba (ARU) 4 : 0

Tembo Epah 0 - Caton Stacey 0 1 – 0

Mwango Makumba Lorita 0 - Dania Manuelle S 0 1 – 0

Mweetwa Miyanda 0 - Jacobs Annelaine 0 1 – 0

Hamoonga Linda Banti 0 - Arbona Avila Zaily 0 1 – 0

110 Ethiopia (ETH) - 81 United Arab Emirates (UAE) 0 : 4

Leykun Ruth 0 - WIM Saleh Nora Mohd 1906 0 – 1

Abera Haregeweyn 0 - WFM Al-Hammadi Fatma 1829 0 – 1

Abera Betelhem 0 - WIM Al-Harmoudi Mona 1821 0 – 1

Tulu Tigist Legesse 0 - WFM Al Ali Amna Nuaman 1752 0 – 1

108 Ireland (IRL) - 94 Korea (KOR) 2 : 2

Alfred Emily 0 - WCM Byun Sungwon 1615 1 – 0

Shaughnessy Elizabeth 0 - Kim Taegyeong 1508 0 – 1

Hearne Sarah-Jane 0 - Park Jiwon 0 1 – 0

Benson Nicola 1407 - Oh Min Ah 1517 0 – 1

98 Japan (JPN) - 102 Honduras (HON) 3 : 1

WCM Nakagawa Emiko 1806 - WCM Duron Godoy Sari Esther 1905 1 – 0

Maeda Haruno 0 - Ortiz Katherine Berenice 0 ½ – ½

Wakabayashi Hisako 1493 - Fernandez Alachan Mirna Graciela 0 ½ – ½

Kikuchi Arisa 0 - Brett nicht besetzt 0 + – -

107 Mozambique (MOZ) - 112 Malawi (MAW) 2 : 2

Vilhete Vania Fausto Da T 1723 - Gondwe Vitumbiko 0 1 – 0

Silva Jesse Mitchel 0 - Kapila Loyce 0 0 – 1

Mahota Josefa Mendes Lucas 0 - Jambo Linda 0 0 – 1

Tivane Graca da Felecidade Kumasse J. 0 - Mwale Ndawonga 0 1 – 0

97 Libya (LBA) - 105 Netherlands Antilles (AHO) 2½:1½

Elfelo Khawla 0 - Delemarre Maria Elisabeth 0 - – +

WCM Emhemed Inas 1493 - Salim Moussa Arzy Zahia 0 1 – 0

Abdulgader Amira 1509 - Coffie Nadiniela 0 1 – 0

Elnaami Saffa 0 - Salim Moussa Seydi 1842 ½ – ½

113 Seychelles (SEY) - 88 Yemen (YEM) ½ :3½

Mein Bernadette 0 - WCM Awad Omaima 1669 ½ – ½

Hoareau Rachelle 0 - WCM Abdulsalam Nadhmia 1586 0 – 1

Eulentin Marianna 0 - Elshereif Mada 1766 0 – 1

Sirame Ronelle 0 - WFM Gameel Amal 1784 0 – 1

Chess Olympiad 2010 results round 4

All results from the Olympiad open section

Chess Olympiad 2010

Everything about the Chess Olympiad 2010

Chess Olympiad 2010 reports

Opening ceremony LIVE / Photo gallery (updated!)

Results round 1 / Results round 1 women

Results round 2 / Results round 2 women

Results round 3 / Results round 3 women

Round 4 live with computer analysis

chessdom logo

4 Russia 2 (RUS2) - 19 India (IND) 3 : 1

GM Nepomniachtchi Ian 2706 - GM Sasikiran Krishnan 2681 1 – 0

GM Alekseev Evgeny 2691 - GM Harikrishna Pentala 2645 ½ – ½

GM Vitiugov Nikita 2709 - GM Ganguly Surya Shekhar 2650 1 – 0

GM Tomashevsky Evgeny 2701 - GM Gopal Narayanan Geetha 2603 ½ – ½

5 Hungary (HUN) - 3 China (CHN) 2½:1½

GM Leko Peter 2724 - GM Wang Yue 2732 ½ – ½

GM Almasi Zoltan 2707 - GM Wang Hao 2724 ½ – ½

GM Polgar Judit 2682 - GM Bu Xiangzhi 2695 1 – 0

GM Berkes Ferenc 2678 - GM Li Chao B 2633 ½ – ½

6 Armenia (ARM) - 14 Russia 3 (RUS3) 2½:1½

GM Aronian Levon 2783 - GM Jakovenko Dmitry 2726 1 – 0

GM Akopian Vladimir 2691 - GM Motylev Alexandr 2694 ½ – ½

GM Sargissian Gabriel 2677 - GM Rublevsky Sergei 2683 ½ – ½

GM Pashikian Arman 2639 - GM Kabanov Nikolai 2500 ½ – ½

13 Netherlands (NED) - 16 Spain (ESP) 3 : 1

GM Van Wely Loek 2679 - GM Shirov Alexei 2749 1 – 0

GM Smeets Jan 2669 - GM Vallejo Pons Francisco 2697 ½ – ½

GM Giri Anish 2677 - GM Salgado Lopez Ivan 2595 ½ – ½

GM Stellwagen Daniel 2635 - GM Magem Badals Jordi 2589 1 – 0

1 Russia 1 (RUS1) - 9 United States of Americ (USA) 3 : 1

GM Kramnik Vladimir 2780 - GM Nakamura Hikaru 2733 ½ – ½

GM Grischuk Alexander 2760 - GM Kamsky Gata 2705 1 – 0

GM Karjakin Sergey 2747 - GM Onischuk Alexander 2688 1 – 0

GM Malakhov Vladimir 2725 - GM Shulman Yuri 2636 ½ – ½

20 Georgia (GEO) - 23 Norway (NOR) 3½: ½

GM Jobava Baadur 2710 - GM Carlsen Magnus 2826 1 – 0

GM Mchedlishvili Mikheil 2628 - GM Hammer Jon Ludvig 2633 ½ – ½

GM Pantsulaia Levan 2599 - IM Elsness Frode 2485 1 – 0

GM Gelashvili Tamaz 2611 - IM Hansen Torbjorn Ringdal 2429 1 – 0

48 Estonia (EST) - 27 Vietnam (VIE) ½ :3½

GM Kulaots Kaido 2592 - GM Le Quang Liem 2694 0 – 1

GM Kanep Meelis 2532 - GM Nguyen Ngoc Truong Son 2633 0 – 1

IM Volodin Aleksandr 2433 - GM Nguyen Anh Dung 2500 ½ – ½

IM Seeman Tarvo 2420 - FM Nguyen Duc Hoa 2385 0 – 1

2 Ukraine (UKR) - 29 Slovenia (SLO) 2½:1½

GM Ivanchuk Vassily 2754 - GM Beliavsky Alexander G 2632 1 – 0

GM Ponomariov Ruslan 2749 - GM Lenic Luka 2603 ½ – ½

GM Efimenko Zahar 2683 - GM Pavasovic Dusko 2568 ½ – ½

GM Moiseenko Alexander 2658 - GM Borisek Jure 2535 ½ – ½

40 Egypt (EGY) - 15 Poland (POL) 1 : 3

GM Amin Bassem 2578 - GM Socko Bartosz 2657 ½ – ½

IM Abdel Razik Khaled 2480 - GM Macieja Bartlomiej 2651 ½ – ½

IM Shoker Samy 2458 - GM Miton Kamil 2629 0 – 1

IM Ezat Mohamed 2448 - GM Bartel Mateusz 2599 0 – 1

34 Sweden (SWE) - 28 Croatia (CRO) 2½:1½

GM Berg Emanuel 2616 - GM Stevic Hrvoje 2607 ½ – ½

GM Hillarp Persson Tiger 2517 - GM Kozul Zdenko 2604 ½ – ½

GM Cicak Slavko 2568 - GM Palac Mladen 2561 ½ – ½

GM Grandelius Nils 2500 - GM Jankovic Alojzije 2560 1 – 0

32 Bosnia & Herzegovina (BIH) - 25 Greece (GRE) 2½:1½

GM Sokolov Ivan 2641 - GM Banikas Hristos 2590 1 – 0

GM Predojevic Borki 2624 - GM Mastrovasilis Dimitrios 2569 1 – 0

GM Kurajica Bojan 2535 - GM Halkias Stelios 2577 0 – 1

IM Stojanovic Dalibor 2496 - GM Mastrovasilis Athanasios 2556 ½ – ½

18 Cuba (CUB) - 71 Belgium (BEL) 2½:1½

GM Dominguez Perez Leinier 2716 - IM Michiels Bart 2459 ½ – ½

GM Bruzon Batista Lazaro 2679 - IM Saibulatov Daniyal 2400 ½ – ½

GM Corrales Jimenez Fidel 2599 - FM Vandenbussche Thibaut 2333 1 – 0

GM Hernandez Carmenates Holden 2563 - FM Rooze Jan 2288 ½ – ½

65 Ecuador (ECU) - 17 Czech Republic (CZE) 1 : 3

GM Matamoros Franco Carlos S 2542 - GM Navara David 2722 ½ – ½

IM Macias Murillo Bryan 2377 - GM Laznicka Viktor 2690 0 – 1

IM Santos Flores Alberto 2356 - GM Votava Jan 2579 ½ – ½

Guerra Tulcan Lenin 2352 - GM Babula Vlastimil 2515 0 – 1

73 Singapore (SIN) - 36 Mexico (MEX) 1 : 3

GM Zhang Zhong 2582 - GM Leon Hoyos Manuel 2579 ½ – ½

IM Fernandez Daniel Howard 2371 - GM Gonzalez Zamora Juan Carlos 2564 0 – 1

FM Chan Wei Xuan Timothy 2338 - GM Gonzalez Garcia Jose 2543 ½ – ½

FM Chua Zheng Yuan Terry 2280 - IM Ibarra Chami Luis Fernando 2444 0 – 1

42 Germany (GER) - 51 Chile (CHI) 2½:1½

GM Buhmann Rainer 2563 - GM Morovic Fernandez Ivan 2580 ½ – ½

GM Bogner Sebastian 2549 - GM Vasquez Schroeder Rodrigo 2521 0 – 1

IM Kraemer Martin 2516 - GM Campos Moreno Javier B 2484 1 – 0

IM Huschenbeth Niclas 2461 - FM Arancibia Guzman Eduardo 2352 1 – 0

57 Colombia (COL) - 35 Belarus (BLR) 2 : 2

GM Cuartas Medina Jaime Alexander 2526 - GM Zhigalko Sergei 2640 ½ – ½

IM Escobar Forero Alder 2454 - GM Zhigalko Andrey 2580 0 – 1

IM Barrientos Sergio E 2464 - Podolchenko Evgeniy 2506 1 – 0

IM Arenas David 2457 - IM Stupak Kirill 2502 ½ – ½

22 Slovakia (SVK) - 61 Russia 5 (RUS5) 3 : 1

GM Movsesian Sergei 2723 - IM Potapov Pavel 2464 1 – 0

GM Ftacnik Lubomir 2568 - FM Kopylov Alexander A 2438 ½ – ½

GM Markos Jan 2566 - Savitskiy Sergey 2373 1 – 0

GM Petrik Tomas 2528 - CM Yuffa Daniil 2235 ½ – ½

12 England (ENG) - 50 Turkey (TUR) 3 : 1

GM Adams Michael 2728 - IM Esen Baris 2538 ½ – ½

GM Short Nigel D 2690 - GM Haznedaroglu Kivanc 2483 ½ – ½

GM McShane Luke J 2657 - IM Yilmaz Mustafa 2482 1 – 0

GM Howell David W L 2616 - IM Erdogdu Mert 2428 1 – 0

21 Serbia (SRB) - 10 France (FRA) 1 : 3

GM Sedlak Nikola 2550 - GM Vachier-Lagrave Maxime 2721 ½ – ½

GM Kovacevic Aleksandar 2582 - GM Tkachiev Vladislav 2632 0 – 1

GM Vuckovic Bojan 2615 - GM Edouard Romain 2636 ½ – ½

GM Markus Robert 2624 - GM Feller Sebastien 2649 0 – 1

64 Venezuela (VEN) - 7 Azerbaijan (AZE) ½ :3½

GM Iturrizaga Eduardo 2609 - GM Mamedyarov Shakhriyar 2756 ½ – ½

IM Alvarez Marquez Johann 2414 - GM Mamedov Rauf 2660 0 – 1

FM Soto Paez Oliver 2373 - GM Guseinov Gadir 2611 0 – 1

FM Semerene Dumit 2318 - GM Safarli Eltaj 2607 0 – 1

26 Argentina (ARG) - 88 United Arab Emirates (UAE) 2½:1½

GM Flores Diego 2615 - GM Salem A R Saleh 2501 ½ – ½

GM Felgaer Ruben 2597 - FM AlHuwar Jasem 2265 1 – 0

GM Lafuente Pablo 2565 - Omar Noaman Ali Ali 2220 ½ – ½

GM Valerga Diego 2508 - FM Abdulwahab Marwan 2089 ½ – ½

43 Former YUG Rep of Macedonia (MKD) - 30 Italy (ITA) 1 : 3

GM Georgiev Vladimir 2573 - GM Caruana Fabiano 2700 ½ – ½

GM Nedev Trajko 2505 - GM Godena Michele 2551 ½ – ½

GM Stanojoski Zvonko 2485 - IM Brunello Sabino 2497 0 – 1

IM Pancevski Filip 2410 - IM Rombaldoni Denis 2501 0 – 1

33 Uzbekistan (UZB) - 38 Iran (IRI) 1½:2½

GM Kasimdzhanov Rustam 2685 - GM Ghaem Maghami Ehsan 2594 ½ – ½

GM Barsov Alexei 2509 - GM Moradiabadi Elshan 2578 ½ – ½

IM Khamrakulov Dzhurabek 2485 - GM Mahjoob Morteza 2529 0 – 1

IM Kvon Andrey 2448 - FM Golizadeh Asghar 2481 ½ – ½

8 Bulgaria (BUL) - 121 Pakistan (PAK) 4 : 0

GM Topalov Veselin 2803 - IM Lodhi Mahmood 2391 1 – 0

GM Cheparinov Ivan 2661 - Amer Karim 2234 1 – 0

GM Georgiev Kiril 2685 - Wasim Akram 2054 1 – 0

GM Delchev Aleksander 2623 - Tanveer Mohyuddin 0 1 – 0

79 Jordan (JOR) - 24 Brazil (BRA) 1 : 3

IM Khader Sami 2449 - GM Leitao Rafael 2624 0 – 1

FM Samhouri Ahmad Fawzi 2372 - GM Milos Gilberto 2599 0 – 1

FM Mansour Sameer 2283 - GM Fier Alexandr 2588 ½ – ½

CM Samhouri Bilal 2269 - GM Diamant Andre 2498 ½ – ½

31 Moldova (MDA) - 11 Israel (ISR) 1 : 3

GM Bologan Viktor 2690 - GM Gelfand Boris 2751 ½ – ½

GM Iordachescu Viorel 2632 - GM Smirin Ilia 2657 ½ – ½

IM Hamitevici Vladimir 2415 - GM Rodshtein Maxim 2632 0 – 1

GM Svetushkin Dmitry 2552 - GM Mikhalevski Victor 2610 0 – 1

66 Mongolia (MGL) - 60 Finland (FIN) 2 : 2

Gundavaa Bayarsaikhan 2460 - GM Nyback Tomi 2635 0 – 1

FM Battulga Namkhai 2421 - IM Karttunen Mika 2440 1 – 0

Erdene Ganzorig 2330 - IM Norri Joose 2330 1 – 0

GM Khatanbaatar Bazar 2392 - Sipila Vilka 2231 0 – 1

49 Australia (AUS) - 46 Peru (PER) 1½:2½

GM Zhao Zong-Yuan 2583 - GM Granda Zuniga Julio E 2636 ½ – ½

GM Smerdon David 2526 - GM Cordova Emilio 2539 ½ – ½

IM Xie George Wendi 2478 - GM Cori Jorge 2496 0 – 1

GM Johansen Darryl K 2420 - FM Pacheco Marco 2392 ½ – ½

56 Montenegro (MNE) - 58 Latvia (LAT) 2 : 2

GM Djukic Nikola 2475 - GM Miezis Normunds 2519 0 – 1

GM Kosic Dragan 2481 - GM Meijers Viesturs 2502 ½ – ½

GM Drasko Milan 2486 - FM Sveshnikov Vladimir 2374 ½ – ½

IM Kalezic Blazo 2449 - FM Kantans Toms 2332 1 – 0

92 New Zealand (NZL) - 45 Austria (AUT) ½ :3½

FM Smith Robert W 2282 - GM Ragger Markus 2628 ½ – ½

FM Steadman Michael 2309 - GM Shengelia David 2587 0 – 1

FM Croad Nicolas 2297 - IM Neubauer Martin 2428 0 – 1

Han Daniel 2200 - IM Danner Georg 2422 0 – 1

77 Kyrgyzstan (KGZ) - 69 Turkmenistan (TKM) 1½:2½

Akylbekov Nasyr 2390 - GM Amanov Mesgen 2493 0 – 1

FM Tologontegin Semetey 2320 - IM Annaberdiev Meylis 2465 ½ – ½

Shukuraliev Algis 2332 - FM Atabayev Yusup 2313 1 – 0

Samakov Nurdin 2356 - GM Odeev Handszar 2397 0 – 1

67 Indonesia (INA) - 89 Andorra (AND) 2½:1½

GM Megaranto Susanto 2516 - GM De La Riva Aguado Oscar 2521 ½ – ½

FM Novita Anjas 2356 - FM Simonet Marc 2277 ½ – ½

IM Halay Taufik 2358 - FM Garcia Raul 2236 1 – 0

IM Irwanto Sadikin 2419 - Santamaria Vicens 2085 ½ – ½

84 Paraguay (PAR) - 37 Philippines (PHI) 1½:2½

IM Cubas Jose Fernando 2463 - GM So Wesley 2668 ½ – ½

FM Latorre Manuel 2284 - GM Gomez John Paul 2527 ½ – ½

FM Vazquez Guillermo 2166 - GM Torre Eugenio 2489 ½ – ½

FM Peralta Eduardo 2266 - IM Bitoon Richard 2447 0 – 1

54 Iceland (ISL) - 104 Bolivia (BOL) 4 : 0

GM Stefansson Hannes 2585 - FM Gemy Jose Daniel 2325 1 – 0

GM Steingrimsson Hedinn 2550 - Mendoza Rodrigo 2124 1 – 0

IM Thorfinnsson Bjorn 2404 - FM Borda Alan 2164 1 – 0

Gretarsson Hjorvar Steinn 2398 - Angulo P Carlos 2210 1 – 0

44 Denmark (DEN) - 68 Albania (ALB) 2½:1½

GM Hansen Sune Berg 2595 - IM Mehmeti Dritan 2415 1 – 0

IM Glud Jakob Vang 2479 - IM Seitaj Ilir 2390 ½ – ½

IM Antonsen Mikkel 2471 - FM Rama Lorenc 2276 1 – 0

IM Mikkelsen Nikolaj 2432 - FM Boshku Harallamb 2314 0 – 1

86 Malaysia (MAS) - 47 Switzerland (SUI) 1 : 3

IM Mas Hafizulhelmi 2422 - GM Pelletier Yannick 2592 ½ – ½

IM Mok Tze-Meng 2416 - GM Gallagher Joseph G 2517 0 – 1

Tan Khai Boon 2160 - IM Kurmann Oliver 2452 0 – 1

FM Long Peter 2302 - IM Buss Ralph 2433 ½ – ½

63 Scotland (SCO) - 41 Kazakhstan (KAZ) 1 : 3

GM McNab Colin A 2445 - GM Kazhgaleyev Murtas 2620 ½ – ½

GM Arakhamia-Grant Ketevan 2451 - GM Jumabayev Rinat 2547 ½ – ½

GM Shaw John 2446 - IM Kuderinov Kirill 2481 0 – 1

FM Morrison Graham 2345 - GM Ismagambetov Anuar 2492 0 – 1

53 Canada (CAN) - 94 Thailand (THA) 3½: ½

GM Bluvshtein Mark 2583 - FM Pitirotjirathon Jirapak 2299 ½ – ½

IM Roussel-Roozmon Thomas 2484 - Kongsee Uaychai 2235 1 – 0

IM Samsonkin Artiom 2409 - FM Teerapabpaisit Wisuwat 2310 1 – 0

IM Noritsyn Nikolay 2414 - Tuamsang Sawapop 1984 1 – 0

62 Tajikistan (TJK) - 74 Uruguay (URU) 1½:2½

GM Amonatov Farrukh 2602 - GM Rodriguez Vila Andres 2537 ½ – ½

IM Isaev Jamshed 2382 - FM Larrea Manuel 2323 ½ – ½

FM Djuraev Sokhib 2397 - IM Roselli Mailhe Bernardo 2399 0 – 1

Khouseinov Rashid 2364 - FM Izquierdo Daniel 2275 ½ – ½

90 Luxembourg (LUX) - 78 IBCA (IBCA) 1½:2½

IM Wiedenkeller Michael 2431 - IM Meshkov Yuri A 2419 1 – 0

Jeitz Christian 2235 - IM Krylov Sergey 2359 0 – 1

FM Mossong Hubert 2184 - FM Mueller Oliver 2311 0 – 1

WIM Steil-Antoni Fiona 2152 - FM Wassin Sergej 2295 ½ – ½

91 Algeria (ALG) - 39 Lithuania (LTU) ½ :3½

IM Haddouche Mohamed 2425 - GM Sulskis Sarunas 2544 ½ – ½

Oussedik Mahfoud 2222 - GM Cmilyte Viktorija 2513 0 – 1

Khelfallah Badreddine 2183 - GM Malisauskas Vidmantas 2510 0 – 1

Gueroui Nasreddine 2106 - IM Zagorskis Darius 2497 0 – 1

105 Malta (MLT) - 55 Qatar (QAT) 1 : 3

IM Sorensen Torben 2418 - GM Al-Sayed Mohammed 2495 0 – 1

CM Pace Colin 2161 - GM Zhu Chen 2480 1 – 0

Gauci Joseph 2099 - IM Nezad Husein Aziz 2394 0 – 1

Sammut Briffa Peter 2005 - Al-Tamimi Hamad 2250 0 – 1

72 ICSC (ICSC) - 113 Sri Lanka (SRI) 3 : 1

IM Collutiis Duilio 2447 - Perera W C C 2016 1 – 0

Klasan Vladimir 2393 - Koggala W S V K 2026 1 – 0

IM Salov Sergej 2271 - Anuruddha G C 2144 1 – 0

Parfenov Pavel 2242 - Peiris T S S 2002 0 – 1

131 Ethiopia (ETH) - 52 Russia 4 (RUS4) 0 : 4

Mesfin Leykun 2160 - GM Sjugirov Sanan 2627 0 – 1

Debesay Yohanes 0 - GM Bezgodov Alexei 2485 0 – 1

Fekadu Desalegn Jimma 2204 - IM Genba Vladimir 2445 0 – 1

Temesgen Addisalem 0 - Iljiushenok Ilia 2412 0 – 1

75 Ireland (IRL) - 97 Jamaica (JAM) 4 : 0

IM Collins Sam E 2431 - FM Elliott Warren 2254 1 – 0

FM Astaneh Lopez Alex 2393 - Rowe Duane 2248 1 – 0

IM Heidenfeld Mark 2360 - Matthews Shane 2227 1 – 0

FM Daly Colm 2277 - Porter Russel 2163 1 – 0

87 Dominican Republic (DOM) - 146 Mauritania (MTN) 4 : 0

IM Munoz Lisandro 2391 - Mohamed Cheikh Boidiya Sidi 0 1 – 0

FM Fernandez Francis 2313 - Daouda Sabar Ousmane 0 1 – 0

FM Flaquer Luis 2274 - Hemam Moulaye Brahim 0 1 – 0

Mazara Adan 2262 - Ould Taleb Mohamed Ahmed 0 1 – 0

100 Puerto Rico (PUR) - 82 Bangladesh (BAN) 2½:1½

CM Machin Rivera Mark 2229 - FM Minhazuddin Ahmed 2368 ½ – ½

IM Montalvo Alejandro 2250 - FM Abu Sufian Shakil 2361 ½ – ½

CM Vazquez Reyes Raul 2217 - Chatterjee Debaraj 2288 ½ – ½

CM Almedina Ortiz Edgardo J 2197 - FM Javed Mohammad 2290 1 – 0

107 Trinidad & Tobago (TRI) - 96 Barbados (BAR) 2 : 2

FM Harper Ryan 2233 - IM Denny Kevin 2316 ½ – ½

Joseph Marcus 2146 - IM Farley Terry 2231 ½ – ½

FM Cabralis Keron 2169 - FM Warner Delisle 2240 ½ – ½

FM Yee Frank 2106 - Del Castilho Martyn 2218 ½ – ½

122 Hongkong (HKG) - 132 Kenya (KEN) 3½: ½

Tsang Hon Ki 2085 - Gilruth Peter 2202 ½ – ½

Borigas Edgardo 2005 - CM Mukabi John 2074 1 – 0

Lee T H Bryan 1935 - Ouma Stephen 0 1 – 0

Kuan Julian 1760 - Atwoli Joseph 0 1 – 0

59 Portugal (POR) - 81 South Africa (RSA) 2 : 2

GM Galego Luis 2500 - IM Solomon Kenny 2394 ½ – ½

IM Fernando Diogo 2475 - IM Kobese Watu 2370 1 – 0

IM Pereira Ruben 2423 - FM Steel Henry Robert 2300 ½ – ½

IM Rocha Sergio 2438 - CM Van den Heever Donovan 2285 0 – 1

127 Bahrain (BRN) - 112 Nepal (NEP) 2½:1½

Al Sulaiti Ali 2134 - Shrestha Bilam Lal 2096 0 – 1

Bukhalaf Khalil 0 - Malakar Prachand Man 1959 ½ – ½

FM Ayyad Maher 2160 - Shrestha Keshav 2122 1 – 0

FM Ayyad Husain 2165 - Thapa Uttam Raj 2029 1 – 0

110 Surinam (SUR) - 125 Uganda (UGA) ½ :3½

CM Gajadin Dewperkash 2179 - Wanyama Harold 0 0 – 1

Mungroo Franklin 2156 - Kawuma Patrick 0 0 – 1

Hanoeman Suradj 1992 - FM Kawuma Steven Male 2203 ½ – ½

Veer Willem 1957 - Bibasa Bob 2189 0 – 1

140 Madagascar (MAD) - 70 IPCA (IPCA) ½ :3½

Ranaivoharisoa Alain 2153 - GM Luther Thomas 2545 0 – 1

Ramasindraibe Girard 0 - IM Yarmonov Igor 2335 ½ – ½

Randy Haja Andriantsilavo 0 - IM Mikheev Stanislav 2337 0 – 1

Andriamandimbisoa Harison 0 - Vodyasov Evgeny 2217 0 – 1

123 Honduras (HON) - 108 Cyprus (CYP) 1½:2½

FM Colindres Daniel 2233 - CM Antoniou Antonis 2172 0 – 1

IM Urbina Ricardo 2226 - Papatryfonos Constantinos 2133 1 – 0

FM Huguet Sergio 2142 - Kassinopoullos Polydoros 2110 ½ – ½

Ustariz Rapalo Andres Adolfo 0 - FM Klerides Paris 2194 0 – 1

80 Costa Rica (CRC) - 95 Monaco (MNC) 2 : 2

IM Arias Santana Mauricio 2345 - Nelis Jean-Francois 2238 1 – 0

IM Gonzalez Bernal 2423 - FM Van Hoolandt Patrick 2151 1 – 0

Ruiz Blais Sebastian 2172 - Gentilleau Jean-Philippe 2182 0 – 1

Duran Vega Sergio 2156 - Ribbegren Karl Johan 2153 0 – 1

134 Libya (LBA) - 106 Panama (PAN) 2½:1½

Gator Mosab 2107 - IM Baules Jorge 2335 ½ – ½

CM Elbaruni Mohamed 2053 - FM Arosemena Jose Luis 2203 0 – 1

Shahrani Ibrahim 0 - Mathews Cesar 1960 1 – 0

Elsabri Hussin 0 - Aizpurua Patrick 0 1 – 0

129 Mozambique (MOZ) - 76 Iraq (IRQ) 1 : 3

Paiva Donaldo 2138 - Ahmed Abdul Sattar abdulwhhab 2342 0 – 1

Cossa Pedro Ventura 2010 - FM Al-Ali Hussein Ali Hussein 2364 0 – 1

Abrantes Persson 0 - IM Al-Saffar Araz Basim Mohammed 2348 1 – 0

Ibraimo Amad Sadique 0 - IM Noah A. H. Al-Ali 2397 0 – 1

102 Botswana (BOT) - 128 Namibia (NAM) 4 : 0

FM Khetho Phemelo 2266 - CM Eichab Charles Sidney 2046 1 – 0

Oatlhotse Providence 2213 - FM Muller Leonhard 2163 1 – 0

Njobvu Ignatius 2217 - CM Nakapunda Otto 2073 1 – 0

Gumpo Thabo 1945 - Shidolo Simon Hatwiikulipi 0 1 – 0

119 Zambia (ZAM) - 101 Japan (JPN) 1½:2½

Chumfwa Stanley 2315 - FM Kojima Shinya 2334 ½ – ½

FM Jere Daniel 2267 - CM Nanjo Ryosuke 2257 0 – 1

Chumfwa Kelvin 2224 - Yamada Kohei 2071 0 – 1

Kayonde Andrew 0 - Shiomi Ryo 2105 1 – 0

103 Guatemala (GUA) - 133 Palestine (PLE) 3 : 1

IM Juarez Flores Carlos A 2366 - Shobaita Talal 2160 ½ – ½

FM Lorenzana Wilson Estuardo 2206 - Al-Takrori Husam 0 1 – 0

Cu Hor Winston 2106 - Shobaita Ahmed 2072 1 – 0

FM Ortiz Q Johnny Alexander 2179 - Abdel Aziz Joudeh Ihsan Jawad 0 ½ – ½

83 Faroe Islands (FAI) - 99 Lebanon (LIB) 3½: ½

IM Ziska Helgi Dam 2439 - IM Eid Fadi 2387 1 – 0

Berg Olaf 2274 - Sakr Nassim 2177 1 – 0

FM Samuelsen Carl Eli Nolsoe 2262 - El Jawich Amro 2105 1 – 0

Andreasen Joan Hendrik 2217 - CM Kassis Antoine 2236 ½ – ½

93 Wales (WLS) - 111 Jersey (JCI) 3 : 1

FM Jones Richard S 2373 - Belzo Krzysztof 2007 1 – 0

Bennett Alan 2154 - Wojciechowski Paul 2101 1 – 0

CM Jones Iolo C 2294 - Kahn Tito 2181 1 – 0

Young Alan 2009 - Mazurkiewicz Marcin 2000 0 – 1

118 Aruba (ARU) - 85 Yemen (YEM) 1 : 3

Pesqueira Jose 1982 - FM Al-Hadarani Hatim 2264 1 – 0

CM Croes Octavio 1951 - IM Al Qudaimi Basheer 2428 0 – 1

Tromp Rigoberto 1992 - CM Abdul Moula Sabri 2189 0 – 1

Juddan Ahmid 1832 - FM Gameel Mohamed 2216 0 – 1

114 Korea (KOR) - 109 Mauritius (MRI) 2 : 2

CM Lee Sanghoon 2146 - Phillips Roy Jean-Noel 2248 0 – 1

Lee Kiyul 1971 - Chinasamy Devarajen 2077 0 – 1

Choi Junil 1820 - Marie Patrick 2146 1 – 0

Chogdov Munkhbat 2236 - Sum Ping Derek Warren 0 1 – 0

137 Ghana (GHA) - 139 Nigeria (NGR) ½ :3½

Anquandah Francis Eric 0 - Ajibola Olanrewaju 0 0 – 1

Thompson Edward Nii Lamptey 1831 - Ajibowo Olamide 0 0 – 1

Bempa Bonsu Kwandwo Ovusu 0 - Kigigha Inimo 0 0 – 1

Hoogendijk Cornelis Willem 1889 - Campbell Charles 0 ½ – ½

130 Chinese Taipei (TPE) - 138 Sao Tome and Principe (STP) 3 : 1

Arauz Samuel 2146 - Espirito Santo Silverio Fernandes 1858 1 – 0

Lin Chieh-Sheng Jason 1736 - Dos Santos Lima Osvaldo Gama 1727 1 – 0

Ho Men-Wei 1536 - Santos da Costa Jose Manuel 0 0 – 1

Yang Ching Wei Austin 1695 - da Costa Moreira Euler Joarce 0 1 – 0

143 Burundi (BDI) - 144 Cameroon (CMR) 0 : 4

Ndikumana Yves 0 - Agbor Ebot John 0 0 – 1

Ntagasigumwami Deo 0 - Banlock Benjamin Didier 0 0 – 1

Nininahazwe Tony 0 - Mbusnoum Henri Celestin 0 0 – 1

Rwamavubi Jean Bosco 0 - Minali Benoit Eric 0 0 – 1

148 Sierra Leone (SLE) - 142 Rwanda (RWA) 2½:1½

Kamara Ansumana 0 - Murara Maxence 1685 1 – 0

Winston Gerald Mansfield Thomas 0 - Ganza Kevin 0 1 – 0

Agbaje Samuel.K.Olu. 0 - Hakizimana Jean Baptiste 0 ½ – ½

Adeshole Cole Brian 0 - Niyibizi Alain Patience 0 0 – 1

116 Netherlands Antilles (AHO) - 135 Haiti (HAI) 3 : 1

Dekker Marvin 2097 - Sanon Mondoly 2120 ½ – ½

Maduro Sherman 2009 - Luxama Jacques 0 1 – 0

Izijk Jimmy 2062 - Lebrun Piersont 1956 ½ – ½

Da Silva John 2027 - Bazil Joslin 0 1 – 0

115 Papua New Guinea (PNG) - 117 San Marino (SMR) 1 : 3

Marcos Joselito 2115 - CM Grassi Enrico 2053 ½ – ½

CM Press Shaun 2093 - Cecchetti Roberto 1930 ½ – ½

Marko Helmut 2071 - CM Righi Ezio 2116 0 – 1

FM Jones Rupert 1953 - CM Volpinari Danilo 2054 0 – 1

145 Mali (MLI) - 136 Seychelles (SEY) 3 : 1

Traore Bakary 0 - CM Meier Kurt 1991 1 – 0

Toure Amadou 0 - Hoareau Benjamin 2026 1 – 0

Alhousseyni Hasseye 0 - Pillay Ragul 0 0 – 1

Bah Brema 0 - Vinayagamurthy Kasthuri 0 1 – 0

141 Malawi (MAW) - 120 Macau (MAC) 4 : 0

Mwale Chuma 0 - Punongbayan Hexilon Dela Cruz 0 1 – 0

Chipanga Chiletso 2138 - Celis Solomon B 1985 1 – 0

Nyambalo Joseph Xavier 0 - Abelgas Rodolfo Varron 1926 1 – 0

Mfune Petros 0 - Mak Kei Keng 1996 1 – 0

126 Guernsey (GCI) - 124 Bermuda (BER) 1½:2½

CM Kirby Peter J 2031 - CM Faulks Nick 2109 0 – 1

Cummins John 1882 - Bacchas Clevert 1871 ½ – ½

CM Brookfield Toby 1782 - Cooper Gary 1886 0 – 1

Rowe Peter 2012 - Simmons Kennedy 1499 1 – 0

World Chess Olympiad round 3

Chess Olympiad, results open section

Preview

Information / History / Olympiad 2008

Information

Participants / Schedule / Venue / Live games

chessdom logo

Chess Olympiad 2010 reports

Opening ceremony LIVE / Photo gallery (updated!)

Results round 1 / Results round 1 women

Round 3 live with computer analysis

28 Croatia (CRO) - 2 Ukraine (UKR) 2 : 2

GM Stevic Hrvoje 2607 - GM Ponomariov Ruslan 2749 ½ – ½

GM Kozul Zdenko 2604 - GM Eljanov Pavel 2761 ½ – ½

GM Saric Ivan 2567 - GM Efimenko Zahar 2683 0 – 1

GM Palac Mladen 2561 - GM Moiseenko Alexander 2658 1 – 0

15 Poland (POL) - 32 Bosnia & Herzegovina (BIH) 2 : 2

GM Wojtaszek Radoslaw 2711 - GM Sokolov Ivan 2641 0 – 1

GM Socko Bartosz 2657 - GM Predojevic Borki 2624 ½ – ½

GM Miton Kamil 2629 - GM Kurajica Bojan 2535 1 – 0

GM Bartel Mateusz 2599 - IM Stojanovic Dalibor 2496 ½ – ½

36 Mexico (MEX) - 20 Georgia (GEO) 1½:2½

GM Leon Hoyos Manuel 2579 - GM Jobava Baadur 2710 1 – 0

GM Gonzalez Zamora Juan Carlos 2564 - GM Gagunashvili Merab 2598 ½ – ½

GM Gonzalez Garcia Jose 2543 - GM Pantsulaia Levan 2599 0 – 1

GM Hernandez Guerrero Gilberto 2540 - GM Gelashvili Tamaz 2611 0 – 1

46 Peru (PER) - 4 Russia 2 (RUS2) ½ :3½

GM Granda Zuniga Julio E 2636 - GM Nepomniachtchi Ian 2706 ½ – ½

GM Cordova Emilio 2539 - GM Alekseev Evgeny 2691 0 – 1

GM Cori Jorge 2496 - GM Tomashevsky Evgeny 2701 0 – 1

Palacios Efrain 2184 - GM Timofeev Artyom 2690 0 – 1

9 United States of Americ (USA) - 51 Chile (CHI) 3 : 1

GM Kamsky Gata 2705 - GM Morovic Fernandez Ivan 2580 1 – 0

GM Onischuk Alexander 2688 - GM Vasquez Schroeder Rodrigo 2521 ½ – ½

GM Shulman Yuri 2636 - GM Campos Moreno Javier B 2484 ½ – ½

GM Hess Robert Lee 2596 - Lopez Silva Hugo 2413 1 – 0

19 India (IND) - 57 Colombia (COL) 2½:1½

GM Sasikiran Krishnan 2681 - GM Cuartas Medina Jaime Alexander 2526 1 – 0

GM Harikrishna Pentala 2645 - IM Escobar Forero Alder 2454 ½ – ½

GM Ganguly Surya Shekhar 2650 - IM Barrientos Sergio E 2464 ½ – ½

IM Adhiban Baskaran 2516 - IM Arenas David 2457 ½ – ½

14 Russia 3 (RUS3) - 18 Cuba (CUB) 2½:1½

GM Jakovenko Dmitry 2726 - GM Dominguez Perez Leinier 2716 ½ – ½

GM Motylev Alexandr 2694 - GM Bruzon Batista Lazaro 2679 ½ – ½

GM Rublevsky Sergei 2683 - GM Corrales Jimenez Fidel 2599 1 – 0

IM Pridorozhni Aleksei 2556 - GM Hernandez Carmenates Holden 2563 ½ – ½

16 Spain (ESP) - 58 Latvia (LAT) 4 : 0

GM Shirov Alexei 2749 - GM Miezis Normunds 2519 1 – 0

GM Vallejo Pons Francisco 2697 - GM Sveshnikov Evgeny 2494 1 – 0

GM Salgado Lopez Ivan 2595 - GM Meijers Viesturs 2502 1 – 0

GM Alsina Leal Daniel 2523 - FM Kantans Toms 2332 1 – 0

61 Russia 5 (RUS5) - 23 Norway (NOR) 1 : 3

IM Potapov Pavel 2464 - GM Hammer Jon Ludvig 2633 ½ – ½

FM Kopylov Alexander A 2438 - IM Elsness Frode 2485 ½ – ½

Savitskiy Sergey 2373 - FM Urkedal Frode 2430 0 – 1

CM Yuffa Daniil 2235 - IM Hansen Torbjorn Ringdal 2429 0 – 1

27 Vietnam (VIE) - 33 Uzbekistan (UZB) 2½:1½

GM Le Quang Liem 2694 - GM Kasimdzhanov Rustam 2685 ½ – ½

GM Nguyen Ngoc Truong Son 2633 - GM Filippov Anton 2609 1 – 0

GM Nguyen Anh Dung 2500 - IM Khamrakulov Dzhurabek 2485 ½ – ½

GM Dao Thien Hai 2520 - IM Kvon Andrey 2448 ½ – ½

71 Belgium (BEL) - 48 Estonia (EST) 1 : 3

IM Michiels Bart 2459 - GM Kulaots Kaido 2592 ½ – ½

IM Saibulatov Daniyal 2400 - GM Kanep Meelis 2532 0 – 1

IM Polaczek Richard 2385 - IM Sepp Olav 2485 0 – 1

FM Vandenbussche Thibaut 2333 - IM Volodin Aleksandr 2433 ½ – ½

17 Czech Republic (CZE) - 5 Hungary (HUN) 1½:2½

GM Navara David 2722 - GM Leko Peter 2724 1 – 0

GM Laznicka Viktor 2690 - GM Almasi Zoltan 2707 0 – 1

GM Hracek Zbynek 2633 - GM Polgar Judit 2682 ½ – ½

GM Votava Jan 2579 - GM Berkes Ferenc 2678 0 – 1

30 Italy (ITA) - 1 Russia 1 (RUS1) 1 : 3

GM Caruana Fabiano 2700 - GM Kramnik Vladimir 2780 ½ – ½

GM Vocaturo Daniele 2581 - GM Grischuk Alexander 2760 0 – 1

IM Brunello Sabino 2497 - GM Svidler Peter 2731 ½ – ½

IM Rombaldoni Denis 2501 - GM Karjakin Sergey 2747 0 – 1

3 China (CHN) - 31 Moldova (MDA) 3½: ½

GM Wang Yue 2732 - GM Bologan Viktor 2690 1 – 0

GM Wang Hao 2724 - GM Iordachescu Viorel 2632 ½ – ½

GM Bu Xiangzhi 2695 - IM Hamitevici Vladimir 2415 1 – 0

GM Zhou Jianchao 2660 - GM Svetushkin Dmitry 2552 1 – 0

50 Turkey (TUR) - 6 Armenia (ARM) ½ :3½

IM Esen Baris 2538 - GM Aronian Levon 2783 0 – 1

GM Can Emre 2500 - GM Akopian Vladimir 2691 0 – 1

IM Yilmaz Mustafa 2482 - GM Sargissian Gabriel 2677 ½ – ½

IM Erdogdu Mert 2428 - GM Pashikian Arman 2639 0 – 1

13 Netherlands (NED) - 22 Slovakia (SVK) 2½:1½

GM Van Wely Loek 2679 - GM Movsesian Sergei 2723 ½ – ½

GM Smeets Jan 2669 - GM Ftacnik Lubomir 2568 ½ – ½

GM L’Ami Erwin 2624 - GM Markos Jan 2566 ½ – ½

GM Giri Anish 2677 - IM Jurcik Marian 2466 1 – 0

10 France (FRA) - 11 Israel (ISR) 2 : 2

GM Vachier-Lagrave Maxime 2721 - GM Gelfand Boris 2751 1 – 0

GM Fressinet Laurent 2718 - GM Sutovsky Emil 2665 ½ – ½

GM Edouard Romain 2636 - GM Rodshtein Maxim 2632 ½ – ½

GM Feller Sebastien 2649 - GM Mikhalevski Victor 2610 0 – 1

29 Slovenia (SLO) - 67 Indonesia (INA) 2½:1½

GM Beliavsky Alexander G 2632 - GM Megaranto Susanto 2516 ½ – ½

GM Lenic Luka 2603 - IM Purnama Tirta Chandra 2400 1 – 0

GM Pavasovic Dusko 2568 - IM Halay Taufik 2358 ½ – ½

GM Borisek Jure 2535 - IM Irwanto Sadikin 2419 ½ – ½

47 Switzerland (SUI) - 40 Egypt (EGY) 1½:2½

GM Pelletier Yannick 2592 - GM Adly Ahmed 2630 ½ – ½

GM Gallagher Joseph G 2517 - GM Amin Bassem 2578 0 – 1

IM Ekstroem Roland 2489 - IM Shoker Samy 2458 ½ – ½

IM Kurmann Oliver 2452 - IM Ezat Mohamed 2448 ½ – ½

34 Sweden (SWE) - 44 Denmark (DEN) 2½:1½

GM Berg Emanuel 2616 - GM Hansen Sune Berg 2595 ½ – ½

GM Agrest Evgenij 2585 - GM Rasmussen Allan Stig 2530 ½ – ½

GM Hillarp Persson Tiger 2517 - IM Antonsen Mikkel 2471 ½ – ½

GM Grandelius Nils 2500 - IM Mikkelsen Nikolaj 2432 1 – 0

25 Greece (GRE) - 54 Iceland (ISL) 3 : 1

GM Papaioannou Ioannis 2622 - GM Stefansson Hannes 2585 ½ – ½

GM Banikas Hristos 2590 - GM Steingrimsson Hedinn 2550 ½ – ½

GM Mastrovasilis Dimitrios 2569 - IM Thorfinnsson Bragi 2415 1 – 0

GM Mastrovasilis Athanasios 2556 - Gretarsson Hjorvar Steinn 2398 1 – 0

123 Uganda (UGA) - 26 Argentina (ARG) 1 : 3

Wanyama Harold 0 - GM Flores Diego 2615 0 – 1

Kawuma Patrick 0 - GM Peralta Fernando 2572 0 – 1

Kantinti Shadrack 2158 - GM Lafuente Pablo 2565 0 – 1

FM Kawuma Steven Male 2203 - GM Valerga Diego 2508 1 – 0

35 Belarus (BLR) - 59 Portugal (POR) 4 : 0

GM Zhigalko Sergei 2640 - GM Galego Luis 2500 1 – 0

GM Teterev Vitaly 2511 - IM Fernando Diogo 2475 1 – 0

Podolchenko Evgeniy 2506 - GM Fernandes Antonio 2422 1 – 0

IM Stupak Kirill 2502 - IM Rocha Sergio 2438 1 – 0

37 Philippines (PHI) - 63 Scotland (SCO) 2 : 2

GM So Wesley 2668 - GM McNab Colin A 2445 ½ – ½

GM Laylo Darwin 2522 - GM Arakhamia-Grant Ketevan 2451 0 – 1

GM Torre Eugenio 2489 - IM Burns-Mannion Stephen R 2372 1 – 0

IM Bitoon Richard 2447 - FM Morrison Graham 2345 ½ – ½

41 Kazakhstan (KAZ) - 68 Albania (ALB) 2 : 2

GM Jumabayev Rinat 2547 - IM Mehmeti Dritan 2415 1 – 0

IM Kuderinov Kirill 2481 - IM Seitaj Ilir 2390 0 – 1

GM Ismagambetov Anuar 2492 - FM Rama Lorenc 2276 1 – 0

IM Grebenschikov Vladimir 2282 - FM Boshku Harallamb 2314 0 – 1

73 Singapore (SIN) - 52 Russia 4 (RUS4) 2½:1½

GM Zhang Zhong 2582 - GM Sjugirov Sanan 2627 ½ – ½

IM Fernandez Daniel Howard 2371 - GM Bezgodov Alexei 2485 0 – 1

FM Chan Wei Xuan Timothy 2338 - IM Genba Vladimir 2445 1 – 0

FM Chua Zheng Yuan Terry 2280 - Iljiushenok Ilia 2412 1 – 0

74 Uruguay (URU) - 53 Canada (CAN) 2 : 2

GM Rodriguez Vila Andres 2537 - GM Bluvshtein Mark 2583 0 – 1

FM Larrea Manuel 2323 - IM Roussel-Roozmon Thomas 2484 ½ – ½

IM Roselli Mailhe Bernardo 2399 - IM Gerzhoy Leonid 2485 1 – 0

FM Izquierdo Daniel 2275 - IM Samsonkin Artiom 2409 ½ – ½

76 Iraq (IRQ) - 56 Montenegro (MNE) 1 : 3

Ahmed Abdul Sattar abdulwhhab 2342 - GM Djukic Nikola 2475 0 – 1

FM Al-Ali Hussein Ali Hussein 2364 - GM Drasko Milan 2486 0 – 1

IM Al-Saffar Araz Basim Mohammed 2348 - GM Blagojevic Dragisa 2481 1 – 0

FM Amjad Ali Al-Bahadly 2240 - IM Kalezic Blazo 2449 0 – 1

8 Bulgaria (BUL) - 80 Costa Rica (CRC) 4 : 0

GM Topalov Veselin 2803 - IM Arias Santana Mauricio 2345 1 – 0

GM Cheparinov Ivan 2661 - IM Valdes Leonardo 2429 1 – 0

GM Delchev Aleksander 2623 - IM Gonzalez Bernal 2423 1 – 0

IM Berbatov Kiprian 2461 - Duran Vega Sergio 2156 1 – 0

12 England (ENG) - 81 South Africa (RSA) 3 : 1

GM Adams Michael 2728 - IM Solomon Kenny 2394 1 – 0

GM Short Nigel D 2690 - IM Kobese Watu 2370 1 – 0

GM McShane Luke J 2657 - FM Steel Henry Robert 2300 0 – 1

GM Jones Gawain C B 2576 - CM Van den Heever Donovan 2285 1 – 0

60 Finland (FIN) - 93 Wales (WLS) 3½: ½

GM Nyback Tomi 2635 - FM Jones Richard S 2373 1 – 0

IM Karttunen Mika 2440 - Kett Tim 2219 1 – 0

IM Agopov Mikael 2419 - CM Jones Iolo C 2294 ½ – ½

Sipila Vilka 2231 - Young Alan 2009 1 – 0

110 Nepal (NEP) - 65 Ecuador (ECU) 1 : 3

Shrestha Bilam Lal 2096 - GM Matamoros Franco Carlos S 2542 0 – 1

Malakar Prachand Man 1959 - IM Mieles Palau Daniel 2422 0 – 1

Shrestha Keshav 2122 - IM Macias Murillo Bryan 2377 ½ – ½

Thapa Uttam Raj 2029 - IM Santos Flores Alberto 2356 ½ – ½

69 Turkmenistan (TKM) - 97 Jamaica (JAM) 3½: ½

GM Amanov Mesgen 2493 - IM Pitterson Jomo 2242 1 – 0

IM Annaberdiev Meylis 2465 - Rowe Duane 2248 1 – 0

FM Atabayev Maksat 2318 - Matthews Shane 2227 1 – 0

FM Atabayev Yusup 2313 - Porter Russel 2163 ½ – ½

21 Serbia (SRB) - 83 Faroe Islands (FAI) 4 : 0

GM Kovacevic Aleksandar 2582 - IM Ziska Helgi Dam 2439 1 – 0

GM Vuckovic Bojan 2615 - IM Rodgaard John 2352 1 – 0

GM Ivanisevic Ivan 2613 - Berg Olaf 2274 1 – 0

GM Markus Robert 2624 - Andreasen Joan Hendrik 2217 1 – 0

24 Brazil (BRA) - 85 Yemen (YEM) 3½: ½

GM Milos Gilberto 2599 - IM Al Qudaimi Basheer 2428 1 – 0

GM Fier Alexandr 2588 - CM Abdul Moula Sabri 2189 1 – 0

GM Mekhitarian Krikor Sevag 2550 - IM Al-Zendani Zendan 2400 ½ – ½

GM Diamant Andre 2498 - FM Gameel Mohamed 2216 1 – 0

39 Lithuania (LTU) - 86 Malaysia (MAS) 2 : 2

GM Rozentalis Eduardas 2611 - IM Mas Hafizulhelmi 2422 0 – 1

GM Sulskis Sarunas 2544 - IM Mok Tze-Meng 2416 ½ – ½

GM Malisauskas Vidmantas 2510 - Tan Khai Boon 2160 1 – 0

IM Zagorskis Darius 2497 - FM Long Peter 2302 ½ – ½

43 Former YUG Rep of Macedonia (MKD) - 87 Dominican Republic (DOM) 3½: ½

GM Georgiev Vladimir 2573 - IM Munoz Lisandro 2391 1 – 0

GM Nedev Trajko 2505 - FM Fernandez Francis 2313 ½ – ½

GM Mitkov Nikola 2531 - Infante Miguel 2276 1 – 0

GM Stanojoski Zvonko 2485 - FM Flaquer Luis 2274 1 – 0

45 Austria (AUT) - 90 Luxembourg (LUX) 3 : 1

GM Ragger Markus 2628 - IM Wiedenkeller Michael 2431 ½ – ½

GM Shengelia David 2587 - Linster Philippe 2264 1 – 0

IM Neubauer Martin 2428 - FM Mossong Hubert 2184 1 – 0

IM Kreisl Robert 2376 - WIM Steil-Antoni Fiona 2152 ½ – ½

55 Qatar (QAT) - 91 Algeria (ALG) 2 : 2

GM Al-Sayed Mohammed 2495 - IM Haddouche Mohamed 2425 ½ – ½

GM Zhu Chen 2480 - CM Goutali Tarek 2261 ½ – ½

IM Nezad Husein Aziz 2394 - Oussedik Mahfoud 2222 1 – 0

Al-Tamimi Hamad 2250 - Khelfallah Badreddine 2183 0 – 1

78 IBCA (IBCA) - 7 Azerbaijan (AZE) 0 : 4

IM Meshkov Yuri A 2419 - GM Radjabov Teimour 2748 0 – 1

IM Krylov Sergey 2359 - GM Mamedov Rauf 2660 0 – 1

FM Mueller Oliver 2311 - GM Guseinov Gadir 2611 0 – 1

FM Wassin Sergej 2295 - GM Safarli Eltaj 2607 0 – 1

119 Pakistan (PAK) - 132 Libya (LBA) 4 : 0

IM Lodhi Mahmood 2391 - Gator Mosab 2107 1 – 0

Amer Karim 2234 - Shahrani Ibrahim 0 1 – 0

Wasim Akram 2054 - Elsabri Hussin 0 1 – 0

Tanveer Mohyuddin 0 - Ben Naser Khalid 0 1 – 0

38 Iran (IRI) - 138 Madagascar (MAD) 4 : 0

GM Ghaem Maghami Ehsan 2594 - Ranaivoharisoa Alain 2153 1 – 0

GM Moradiabadi Elshan 2578 - Ramasindraibe Girard 0 1 – 0

GM Mahjoob Morteza 2529 - Randy Haja Andriantsilavo 0 1 – 0

IM Toufighi Homayoon 2499 - Andriamandimbisoa Harison 0 1 – 0

49 Australia (AUS) - 99 Puerto Rico (PUR) 4 : 0

GM Zhao Zong-Yuan 2583 - CM Machin Rivera Mark 2229 1 – 0

GM Smerdon David 2526 - IM Montalvo Alejandro 2250 1 – 0

GM Johansen Darryl K 2420 - CM Ovalle Burgos Ramon 2201 1 – 0

IM Solomon Stephen J 2396 - CM Almedina Ortiz Edgardo J 2197 1 – 0

64 Venezuela (VEN) - 102 Guatemala (GUA) 3½: ½

GM Iturrizaga Eduardo 2609 - FM Lorenzana Wilson Estuardo 2206 1 – 0

IM Alvarez Marquez Johann 2414 - Cu Hor Winston 2106 ½ – ½

FM Soto Paez Oliver 2373 - FM Ortiz Q Johnny Alexander 2179 1 – 0

IM Boada Wiston 2270 - Juarez Flores Roberto 2106 1 – 0

82 Bangladesh (BAN) - 66 Mongolia (MGL) 1½:2½

FM Minhazuddin Ahmed 2368 - Gundavaa Bayarsaikhan 2460 ½ – ½

FM Hasan Mehdi 2322 - FM Battulga Namkhai 2421 0 – 1

Chatterjee Debaraj 2288 - IM Batchuluun Tsegmed 2422 1 – 0

FM Javed Mohammad 2290 - GM Khatanbaatar Bazar 2392 0 – 1

89 Andorra (AND) - 72 ICSC (ICSC) 2 : 2

GM De La Riva Aguado Oscar 2521 - GM Gruenfeld Yehuda 2464 1 – 0

FM Simonet Marc 2277 - IM Collutiis Duilio 2447 1 – 0

Jose Queralto Daniel 2105 - Klasan Vladimir 2393 0 – 1

Santamaria Vicens 2085 - IM Salov Sergej 2271 0 – 1

92 New Zealand (NZL) - 75 Ireland (IRL) 2½:1½

FM Smith Robert W 2282 - IM Collins Sam E 2431 0 – 1

FM Steadman Michael 2309 - FM Astaneh Lopez Alex 2393 1 – 0

FM Croad Nicolas 2297 - FM Daly Colm 2277 1 – 0

Han Daniel 2200 - Fitzsimons David 2229 ½ – ½

96 Barbados (BAR) - 77 Kyrgyzstan (KGZ) 1½:2½

IM Denny Kevin 2316 - Akylbekov Nasyr 2390 ½ – ½

IM Farley Terry 2231 - Markov Mikhail 2261 1 – 0

FM Warner Delisle 2240 - Shukuraliev Algis 2332 0 – 1

Del Castilho Martyn 2218 - Samakov Nurdin 2356 0 – 1

101 Botswana (BOT) - 79 Jordan (JOR) 1 : 3

FM Khetho Phemelo 2266 - IM Khader Sami 2449 ½ – ½

Oatlhotse Providence 2213 - FM Samhouri Ahmad Fawzi 2372 ½ – ½

Njobvu Ignatius 2217 - FM Mansour Sameer 2283 0 – 1

CM Gaealafshwe Barileng 2172 - CM Samhouri Bilal 2269 0 – 1

105 Panama (PAN) - 88 United Arab Emirates (UAE) 1 : 3

IM Baules Jorge 2335 - GM Salem A R Saleh 2501 0 – 1

FM Sanchez Jorge 2163 - FM AlHuwar Jasem 2265 0 – 1

FM Arosemena Jose Luis 2203 - Omar Noaman Ali Ali 2220 ½ – ½

Mathews Cesar 1960 - Ibrahim Ismail 2157 ½ – ½

84 Paraguay (PAR) - 103 Bolivia (BOL) 2 : 2

FM Patriarca Luis Carlos 2308 - FM Gemy Jose Daniel 2325 ½ – ½

FM Latorre Manuel 2284 - Mendoza Rodrigo 2124 ½ – ½

FM Vazquez Guillermo 2166 - FM Borda Alan 2164 ½ – ½

FM Peralta Eduardo 2266 - Angulo P Carlos 2210 ½ – ½

106 Trinidad & Tobago (TRI) - 62 Tajikistan (TJK) 0 : 4

FM Harper Ryan 2233 - GM Amonatov Farrukh 2602 0 – 1

FM Cabralis Keron 2169 - IM Isaev Jamshed 2382 0 – 1

FM Yee Frank 2106 - FM Djuraev Sokhib 2397 0 – 1

Singh Ravishen 2089 - Khouseinov Rashid 2364 0 – 1

70 IPCA (IPCA) - 42 Germany (GER) ½ :3½

GM Luther Thomas 2545 - GM Buhmann Rainer 2563 ½ – ½

IM Obodchuk Andrei 2395 - GM Bindrich Falko 2507 0 – 1

IM Yarmonov Igor 2335 - IM Kraemer Martin 2516 0 – 1

Vodyasov Evgeny 2217 - IM Huschenbeth Niclas 2461 0 – 1

137 Nigeria (NGR) - 111 Sri Lanka (SRI) 1 : 3

Olape Olubunmi 2256 - Perera W C C 2016 0 – 1

Ajibola Olanrewaju 0 - Koggala W S V K 2026 0 – 1

Ajibowo Olamide 0 - Weerawardane R 2165 1 – 0

Campbell Charles 0 - Anuruddha G C 2144 0 – 1

112 Korea (KOR) - 104 Malta (MLT) 1½:2½

CM Lee Sanghoon 2146 - IM Sorensen Torben 2418 ½ – ½

Lee Kiyul 1971 - CM Pace Colin 2161 0 – 1

Choi Junil 1820 - Gauci Joseph 2099 0 – 1

Chogdov Munkhbat 2236 - Vella Duncan 2041 1 – 0

140 Mauritius (MRI) - 129 Ethiopia (ETH) 1½:2½

Phillips Roy Jean-Noel 0 - Mesfin Leykun 2160 1 – 0

Chinasamy Devarajen 2077 - Mulugeta Ashenafi 0 0 – 1

Seegolam Pradeep 0 - Debesay Yohanes 0 0 – 1

Sumping Derek Wen Kit 0 - Fekadu Desalegn Jimma 2204 ½ – ½

94 Thailand (THA) - 135 Ghana (GHA) 3½: ½

Pornariyasombat Atippat 2181 - Anquandah Francis Eric 0 1 – 0

Kongsee Uaychai 2235 - Koney Nii 0 1 – 0

FM Teerapabpaisit Wisuwat 2310 - Thompson Edward Nii Lamptey 1831 1 – 0

Tuamsang Sawapop 1984 - Hoogendijk Cornelis Willem 1889 ½ – ½

130 Kenya (KEN) - 122 Bermuda (BER) 3 : 1

Gilruth Peter 2202 - CM Faulks Nick 2109 1 – 0

Singe Philip 0 - Radford Michael 1895 0 – 1

CM Mukabi John 2074 - Bacchas Clevert 1871 1 – 0

Atwoli Joseph 0 - Cooper Gary 1886 1 – 0

133 Haiti (HAI) - 107 Cyprus (CYP) 1½:2½

Sanon Mondoly 2120 - CM Antoniou Antonis 2172 0 – 1

Luxama Jacques 0 - Papatryfonos Constantinos 2133 1 – 0

Lebrun Piersont 1956 - Kassinopoullos Polydoros 2110 ½ – ½

Bazil Joslin 0 - FM Klerides Paris 2194 0 – 1

109 Jersey (JCI) - 128 Chinese Taipei (TPE) 3 : 1

Rosenbeiger Alan 2153 - Arauz Samuel 2146 0 – 1

Belzo Krzysztof 2007 - Liu Yeh Yang 1818 1 – 0

Kahn Tito 2181 - Lin Chieh-Sheng Jason 1736 1 – 0

Mazurkiewicz Marcin 2000 - Yang Ching Wei Austin 1695 1 – 0

108 Surinam (SUR) - 113 Papua New Guinea (PNG) 3 : 1

CM Matoewi Roger 2151 - Marcos Joselito 2115 1 – 0

CM Gajadin Dewperkash 2179 - CM Press Shaun 2093 ½ – ½

Hanoeman Suradj 1992 - Marko Helmut 2071 1 – 0

Veer Willem 1957 - FM Jones Rupert 1953 ½ – ½

95 Monaco (MNC) - 147 Sierra Leone (SLE) 3½: ½

GM Efimov Igor 2433 - Kamara Ansumana 0 1 – 0

Nelis Jean-Francois 2238 - Winston Gerald Mansfield Thomas 0 ½ – ½

FM Van Hoolandt Patrick 2151 - Agbaje Samuel.K.Olu. 0 1 – 0

Gentilleau Jean-Philippe 2182 - Adeshole Cole Brian 0 1 – 0

114 Netherlands Antilles (AHO) - 117 Zambia (ZAM) ½ :3½

Dekker Marvin 2097 - Chumfwa Stanley 2315 ½ – ½

Maduro Sherman 2009 - FM Jere Daniel 2267 0 – 1

Izijk Jimmy 2062 - Bwalya Gillan 0 0 – 1

Da Silva John 2027 - Kayonde Andrew 0 0 – 1

115 San Marino (SMR) - 121 Honduras (HON) 0 : 4

Berardi Giancarlo 0 - FM Colindres Daniel 2233 0 – 1

CM Grassi Enrico 2053 - IM Urbina Ricardo 2226 0 – 1

Cecchetti Roberto 1930 - FM Huguet Sergio 2142 0 – 1

CM Volpinari Danilo 2054 - Ustariz Rapalo Andres Adolfo 0 0 – 1

118 Macau (MAC) - 125 Bahrain (BRN) 0 : 4

Punongbayan Hexilon Dela Cruz 0 - Al Sulaiti Ali 2134 0 – 1

Fesalbon Rolando 2061 - Bukhalaf Khalil 0 0 – 1

Abelgas Rodolfo Varron 1926 - FM Ayyad Maher 2160 0 – 1

Mak Kei Keng 1996 - FM Ayyad Husain 2165 0 – 1

131 Palestine (PLE) - 124 Guernsey (GCI) 3½: ½

Shobaita Talal 2160 - CM Kirby Peter J 2031 1 – 0

Khaled Lakki 0 - Cummins John 1882 ½ – ½

Shobaita Ahmed 2072 - CM Brookfield Toby 1782 1 – 0

Abdel Aziz Joudeh Ihsan Jawad 0 - Rowe Peter 2012 1 – 0

134 Seychelles (SEY) - 98 Lebanon (LIB) 0 : 4

CM Meier Kurt 1991 - IM Eid Fadi 2387 0 – 1

Pillay Ragul 0 - Sakr Nassim 2177 0 – 1

Vinayagamurthy Kasthuri 0 - El Jawich Amro 2105 0 – 1

Louise Eli 0 - CM Kassis Antoine 2236 0 – 1

100 Japan (JPN) - 139 Malawi (MAW) 3 : 1

CM Nanjo Ryosuke 2257 - Banda Francis Msume 0 1 – 0

Yamada Kohei 2071 - Chipanga Chiletso 2138 0 – 1

Nakamura Ryuji 2187 - Nyambalo Joseph Xavier 0 1 – 0

Shiomi Ryo 2105 - Mfune Petros 0 1 – 0

126 Namibia (NAM) - 141 Rwanda (RWA) 4 : 0

FM Muller Leonhard 2163 - Murara Maxence 1685 1 – 0

CM Nakapunda Otto 2073 - Ganza Kevin 0 1 – 0

Nitzborn Max Baron 0 - Hakizimana Jean Baptiste 0 1 – 0

Shidolo Simon Hatwiikulipi 0 - Niyibizi Alain Patience 0 1 – 0

142 Burundi (BDI) - 127 Mozambique (MOZ) ½ :3½

Ndikumana Yves 0 - Paiva Donaldo 2138 ½ – ½

Ntagasigumwami Deo 0 - Cossa Pedro Ventura 2010 0 – 1

Nininahazwe Tony 0 - Abrantes Persson 0 0 – 1

Rwamavubi Jean Bosco 0 - Ibraimo Amad Sadique 0 0 – 1

116 Aruba (ARU) - 144 Mali (MLI) 3 : 1

CM Lopez Jasel 2101 - Traore Bakary 0 ½ – ½

Pesqueira Jose 1982 - Toure Amadou 0 1 – 0

Tromp Rigoberto 1992 - Coulibaly Abdoulaye 0 1 – 0

Juddan Ahmid 1832 - Alhousseyni Hasseye 0 ½ – ½

143 Cameroon (CMR) - 145 Mauritania (MTN) 1½:2½

Agbor Ebot John 0 - Daouda Sabar Ousmane 0 0 – 1

Banlock Benjamin Didier 0 - Hemam Moulaye Brahim 0 1 – 0

Mbusnoum Henri Celestin 0 - Ould Taleb Mohamed Ahmed 0 ½ – ½

Makem Pierre 0 - Dah Heiba Mohamed 0 0 – 1

148 U.S. Virgin Islands (ISV) - 120 Hongkong (HKG) 0 : 4

Creswell Reece 0 - Tsang Hon Ki 2085 0 – 1

Mongiello Anthony 0 - Borigas Edgardo 2005 0 – 1

Smith Michael 0 - Lee T H Bryan 1935 0 – 1

Hensley Alexander Charles 0 - Chan Kwai Keong 1844 0 – 1