ETCC Women Section – Round Three

Armenia and Georgia taking the lead

Armenia swiftly beat Poland by 3-1 in the derby match of the third round of the European Team Chess Championship for Women to take the leading position, together with the Olympic winners from Georgia who were convincing against Germany. The two teams singled on the top thanks to the brave Romania team who held the 3rd-seeded Ukraine to a 2-2 draw.

Russia is recovering after yesterday’s defeat against Georgia and surges forward by knocking Finland 3.5-0.5. France takes an important victory against Bulgaria and holds high on the shared 3rd position.

Georgia takes on Armenia on the top table in round 4, while Ukraine is playing France and Azerbaijan is matched versus Romania.

ETCC NS 3

Germany lost to Georgia

ETCC NS 2

Armenia – Poland 3-1

ETCC NS 4

Norway versus Bosnia & Herzegovina

Photos by Nebojsa Baralic – official website

Round 3 results:

7 Germany (GER) - 2 Georgia (GEO) ½ :3½

IM Paehtz Elisabeth 2482 - IM Javakhishvili Lela 2472 0 – 1

IM Kachiani-Gersinska Ketino 2349 - IM Khukhashvili Sopiko 2451 0 – 1

WGM Michna Marta 2366 - IM Khurtsidze Nino 2420 ½ – ½

WIM Schoene Maria 2274 - IM Khotenashvili Bela 2438 0 – 1

13 Romania (ROU) - 3 Ukraine (UKR) 2 : 2

WGM Cosma Elena-Luminita 2331 - GM Lahno Kateryna 2483 ½ – ½

IM Peptan Corina-Isabela 2387 - WGM Zhukova Natalia 2457 1 – 0

WGM Voicu Carmen 2285 - IM Gaponenko Inna 2438 0 – 1

WGM Motoc Alina 2316 - WGM Zdebskaja Natalia 2410 ½ – ½

5 Armenia (ARM) - 4 Poland (POL) 3 : 1

IM Danielian Elina 2489 - GM Socko Monika 2476 1 – 0

IM Mkrtchian Lilit 2469 - IM Rajlich Iweta 2465 1 – 0

WGM Galojan Lilit 2326 - WGM Zawadzka Jolanta 2414 1 – 0

WGM Aginian Nelly 2307 - IM Dworakowska Joanna 2345 0 – 1

9 Serbia (SRB) - 19 Italy (ITA) 3 : 1

IM Maric Alisa 2405 - IM Sedina Elena 2335 ½ – ½

IM Bojkovic Natasa 2429 - IM Zimina Olga 2319 1 – 0

WGM Stojanovic Andjelija 2323 - WFM Brunello Marina 2162 ½ – ½

WGM Chelushkina Irina 2333 - WFM Ambrosi Eleonora 2159 1 – 0

8 Bulgaria (BUL) - 6 France (FRA) 1 : 3

GM Stefanova Antoaneta 2527 - GM Sebag Marie 2519 ½ – ½

WIM Nikolova Adriana 2334 - IM Milliet Sophie 2407 0 – 1

WGM Voiska Margarita 2335 - IM Collas Silvia 2319 ½ – ½

WFM Videnova Iva 2307 - WIM Guichard Pauline 2304 0 – 1

15 Spain (ESP) - 20 Azerbaijan (AZE) 1½:2½

WGM Vega Gutierrez Sabrina 2357 - WIM Kazimova Narmin 2228 0 – 1

FM Pares Vives Natalia 2282 - WGM Mamedjarova Turkan 2233 1 – 0

WIM Llaneza Vega Patricia 2277 - WIM Isgandarova Khayala 2212 0 – 1

WIM Robles Garcia Claudia 2256 - WFM Mammadova Gulnar 2209 ½ – ½

10 Hungary (HUN) - 11 Netherlands (NED) 2½:1½

IM Vajda Szidonia 2375 - GM Peng Zhaoqin 2407 ½ – ½

WGM Rudolf Anna 2286 - WIM Bensdorp Marlies 2325 ½ – ½

IM Gara Anita 2365 - WGM Muhren Bianca 2290 1 – 0

WGM Gara Ticia 2364 - WIM Schut Lisa 2221 ½ – ½

12 Slovenia (SLO) - 28 Turkey (TUR) 4 : 0

IM Muzychuk Anna 2533 - WFM Bayrak Asli 2011 1 – 0

WGM Krivec Jana 2329 - Soylemez Cansu 1907 1 – 0

WGM Srebrnic Ana 2237 - Sop Selen 1930 1 – 0

WIM Rozic Vesna 2240 - Menzi Nezihe Ezgi 1803 1 – 0

16 Czech Republic (CZE) - 17 Israel (ISR) 2½:1½

IM Jackova Jana 2393 - IM Borsuk Angela 2351 0 – 1

WGM Nemcova Katerina 2258 - WGM Igla Bella 2258 1 – 0

WGM Kulovana Eva 2287 - WIM Vasiliev Olga 2266 ½ – ½

WIM Cedikova Katerina 2214 - Porat Maya 2192 1 – 0

1 Russia (RUS) - 26 Finland (FIN) 3½: ½

GM Kosintseva Tatiana 2536 - Rautanen Sari 1993 ½ – ½

IM Kosintseva Nadezhda 2493 - Savola Laura 2090 1 – 0

IM Romanko Marina 2453 - WFM Puuska Heini 2020 1 – 0

WFM Gunina Valentina 2437 - WFM Walta Paivi 1893 1 – 0

22 England (ENG) - 14 Greece (GRE) 1 : 3

IM Houska Jovanka 2381 - IM Dembo Yelena 2482 0 – 1

WIM Lauterbach Ingrid 2163 - WGM Botsari Anna-Maria 2286 1 – 0

WFM Grigoryan Meri 2122 - WGM Makropoulou Marina 2288 0 – 1

WFM Chevannes Sabrina L 2062 - WIM Fakhiridou Ekaterini 2253 0 – 1

21 Austria (AUT) - 23 Montenegro (MNE) 2 : 2

IM Moser Eva 2431 - WGM Vojinovic Jovana 2359 1 – 0

WFM Novkovic Julia 2077 - WFM Milovic Aleksandra 2173 0 – 1

Exler Veronika 2113 - WFM Stojanovic Marija R 2172 ½ – ½

Newrkla Katharina 2083 - WFM Blagojevic Lidija 2046 ½ – ½

27 Norway (NOR) - 24 Bosnia & Herzegovina (BIH) 1 : 3

Haug Marianne Wold 2005 - WIM Boric Elena 2259 0 – 1

WFM Johnsen Sylvia 2040 - Dedijer Sanja 2068 0 – 1

Carlsen Ellen Oen 1904 - Dedijer Mira 2005 ½ – ½

Reppen Ellisiv 1915 - Malokas Nermina 1959 ½ – ½

25 Former Yug Rep of Macedonia (MKD) - 18 Croatia (CRO) ½ :3½

Jonoska Katerina 2023 - WGM Golubenko Valentina 2298 0 – 1

Gjorgjieva Ivana 1917 - WGM Medic Mirjana 2322 0 – 1

WIM Koskoska Gabriela 2182 - WIM Franciskovic Borka 2215 ½ – ½

Stojkovska Monika 1902 - WIM Jelica Mara 2242 0 – 1

Round 4 pairings:

1 GEO Georgia 6 - 6 Armenia ARM

2 UKR Ukraine 5 - 5 France FRA

3 AZE Azerbaijan 5 - 5 Romania ROU

4 POL Poland 4 - 4 Serbia SRB

5 RUS Russia 4 - 4 Hungary HUN

6 GRE Greece 4 - 4 Germany GER

7 CZE Czech Republic 4 - 4 Slovenia SLO

8 ITA Italy 2 - 2 Bulgaria BUL

9 TUR Turkey 2 - 2 Netherlands NED

10 BIH Bosnia & Herzegovina 2 - 2 Spain ESP

11 ISR Israel 2 - 2 Croatia CRO

12 AUT Austria 1 - 1 Finland FIN

13 MNE Montenegro 1 - 1 England ENG

14 MKD Former Yug Rep of Macedonia 0 - 0 Norway NOR