Chess

imperia

European Individual Chess Championship

many surprises in the first round

The European Individual Chess Championship in Budva started with many surprises. The top seeded GM Vallejo made a draw with the Mediterranean champion IM Darko Doric. GM Vladimir Malakhov, who is aiming at the 2700 club, achieved the same result against GM Goran Todorovic.

A worse start had GM Grachev, GM Aleksandrov, GM Ivanisevic, and GM Wojtaszek who lost from IM Durarbeyli, IM Rukavina, IM Zueger, FM Rasulov.

IM Haznedaroglu – GM Fressinet, IM D`Costa – GM Guseinov, GM Predojevic – IM Matsenko, IM Savanovic – GM Rodshtein, IM Arsovic – GM Beliavsky and many others continue the list of surprising draws. Scroll down for full results of round 1 of the EICC.

Top pairings for round 2

1 GM Akopian Vladimir ARM 2700 GM Saric Ivan CRO 2566

2 GM Grigoriants Sergey RUS 2565 GM Naiditsch Arkadij GER 2693

3 GM Andriasian Zaven ARM 2564 GM Dreev Alexey RUS 2688

4 GM Bologan Viktor MDA 2687 GM Safarli Eltaj AZE 2564

5 GM Iljushin Alexei RUS 2564 GM Vitiugov Nikita RUS 2687

6 GM Tiviakov Sergei NED 2685 GM Popov Valerij RUS 2561

7 GM Sjugirov Sanan RUS 2562 GM Cheparinov Ivan BUL 2679

8 GM Motylev Alexander RUS 2676 GM Nijboer Friso NED 2559

9 GM Neverov Valeriy UKR 2560 GM Nisipeanu Liviu-Dieter ROU 2675

10 GM Jovanovic Zoran CRO 2558 GM Timofeev Artyom RUS 2671

11 GM Volokitin Andrei UKR 2671 GM Ruck Robert HUN 2558

12 GM Maletin Pavel RUS 2557 GM Jobava Baadur GEO 2669

13 GM Minasian Artashes ARM 2557 GM Tomashevsky Evgeny RUS 2664

14 GM Milanovic Danilo SRB 2552 GM Sokolov Ivan NED 2657

15 GM Inarkiev Ernesto RUS 2656 GM Brkic Ante CRO 2550

16 GM Savchenko Boris RUS 2654 GM Kovacevic Aleksandar SRB 2543

17 GM Lenic Luka SLO 2547 GM Postny Evgeny ISR 2652

18 GM Berkes Ferenc HUN 2651 GM Maslak Konstantin RUS 2541

19 GM Evdokimov Alexander A RUS 2545 GM Predojevic Borki BIH 2650

20 GM Cvitan Ognjen CRO 2542 GM Caruana Fabiano ITA 2646

21 GM Popov Ivan RUS 2541 GM Nyback Tomi FIN 2644

22 GM Mamedov Rauf AZE 2638 GM Lopez Martinez Josep Manuel ESP 2540

23 GM Ragger Markus AUT 2540 GM Navara David CZE 2638

24 GM Drasko Milan MNE 2533 GM Georgiev Kiril BUL 2634

25 GM Kobalia Mikhail RUS 2634 GM Hera Imre Jr HUN 2527

26 GM Jovanic Ognjen CRO 2527 GM Riazantsev Alexander RUS 2634

27 GM Fedorchuk Sergey A UKR 2633 GM Savic Miodrag R SRB 2525

28 GM Nepomniachtchi Ian RUS 2628 GM Sanikidze Tornike GEO 2522

29 GM Van Wely Loek NED 2625 GM Berczes David HUN 2513

30 GM Potkin Vladimir RUS 2613 Nikac Predrag MNE 2395

Games in pgn

Games in pgncan be downloaded here

vallejo

Francisco Vallejo Pons before the start of the round

dembo

Volokitin and Dembo, same color, but different score in round 1 of the EICC

cheparinov

Cheparinov won against Bruno and will meet GM Sjugirov in round 2

tiviakov

The defending European champion Tiviakov had a good start

Results

1 GM Vallejo Pons Francisco ESP 2702 ½ – ½ IM Doric Darko CRO 2477

2 IM Arsovic Zoran SRB 2475 0 – 1 GM Akopian Vladimir ARM 2700

3 GM Naiditsch Arkadij GER 2693 1 – 0 IM Swiercz Dariusz POL 2472

4 GM Todorovic Goran M SRB 2471 ½ – ½ GM Malakhov Vladimir RUS 2692

5 GM Dreev Alexey RUS 2688 1 – 0 IM Can Emre TUR 2471

6 IM Sofronie Iulian ROU 2471 0 – 1 GM Bologan Viktor MDA 2687

7 GM Vitiugov Nikita RUS 2687 1 – 0 IM Pap Misa SRB 2469

8 IM Stojanovic Dalibor BIH 2469 0 – 1 GM Tiviakov Sergei NED 2685

9 GM Cheparinov Ivan BUL 2679 1 – 0 IM Bruno Fabio ITA 2460

10 IM Kalezic Blazo MNE 2460 0 – 1 GM Motylev Alexander RUS 2676

11 GM Nisipeanu Liviu-Dieter ROU 2675 1 – 0 IM Bykhovsky Anatoly ISR 2459

12 IM Erdogdu Mert TUR 2459 1 – 0 GM Areshchenko Alexander UKR 2673

13 GM Timofeev Artyom RUS 2671 1 – 0 IM Dembo Yelena GRE 2456

14 GM Papadopoulos Ioannis K GRE 2455 0 – 1 GM Volokitin Andrei UKR 2671

15 GM Jobava Baadur GEO 2669 1 – 0 GM Pogorelov Ruslan UKR 2451

16 IM Haznedaroglu Kivanc TUR 2451 ½ – ½ GM Fressinet Laurent FRA 2666

17 GM Tomashevsky Evgeny RUS 2664 1 – 0 IM Smirnov Artem RUS 2450

18 IM D`Costa Lorin A R ENG 2445 ½ – ½ GM Guseinov Gadir AZE 2661

19 GM Sokolov Ivan NED 2657 1 – 0 IM Chibukhchian Artur ARM 2444

20 IM Kapnisis Spyridon GRE 2440 0 – 1 GM Inarkiev Ernesto RUS 2656

21 GM Grachev Boris RUS 2655 0 – 1 IM Durarbeyli Vasif AZE 2439

22 IM Devereaux Maxim L ENG 2437 0 – 1 GM Savchenko Boris RUS 2654

23 GM Postny Evgeny ISR 2652 1 – 0 Valeanu Eduard-Andrei ROU 2432

24 IM Schroll Gerhard AUT 2430 0 – 1 GM Berkes Ferenc HUN 2651

25 GM Predojevic Borki BIH 2650 1 – 0 IM Matsenko Sergei RUS 2429

26 IM Savanovic Aleksandar BIH 2428 ½ – ½ GM Rodshtein Maxim ISR 2650

27 GM Bocharov Dmitry RUS 2647 ½ – ½ IM Martinovic Sasa CRO 2427

28 IM Arsovic Goran SRB 2426 ½ – ½ GM Beliavsky Alexander G SLO 2646

29 GM Caruana Fabiano ITA 2646 1 – 0 IM Klenburg Mikhail UKR 2426

30 Bajkovic Nikola MNE 2180 0 – 1 GM Drasko Milan MNE 2533

31 IM Lubczynski Rafal POL 2423 ½ – ½ GM Khenkin Igor GER 2644

32 GM Nyback Tomi FIN 2644 1 – 0 IM Maksimovic Branimir SRB 2423

33 GM Fernandes Antonio POR 2422 0 – 1 GM Mamedov Rauf AZE 2638

34 GM Navara David CZE 2638 1 – 0 IM Jakovljevic Vlado BIH 2420

35 IM Rukavina Josip CRO 2417 1 – 0 GM Aleksandrov Aleksej BLR 2636

36 GM Georgiev Kiril BUL 2634 1 – 0 IM Solomunovic Igor GER 2416

37 IM Kurmann Oliver SUI 2415 0 – 1 GM Kobalia Mikhail RUS 2634

38 GM Riazantsev Alexander RUS 2634 1 – 0 IM Nestorovic Nikola SRB 2415

39 IM Vedmediuc Serghei MDA 2414 0 – 1 GM Fedorchuk Sergey A UKR 2633

40 GM Ivanisevic Ivan SRB 2628 0 – 1 IM Zueger Beat SUI 2408

41 Panic Nenad SRB 2408 0 – 1 GM Nepomniachtchi Ian RUS 2628

42 GM Belov Vladimir RUS 2627 ½ – ½ IM Cvetkovic Srdjan SRB 2407

43 IM Talla Vladimir CZE 2407 0 – 1 GM Van Wely Loek NED 2625

44 GM Nikolic Predrag BIH 2623 1 – 0 IM Ferguson Mark ENG 2404

45 IM Golubovic Boris CRO 2403 ½ – ½ GM Petrosian Tigran L ARM 2623

46 GM Khalifman Alexander RUS 2622 1 – 0 IM Kojovic Dragan SRB 2403

47 FM Yilmaz Mustafa TUR 2399 ½ – ½ GM Pashikian Arman ARM 2621

48 GM Lysyj Igor RUS 2620 1 – 0 IM Certic Branimir SRB 2398

49 Nikac Predrag MNE 2395 ½ – ½ GM Mchedlishvili Mikheil GEO 2619

50 GM Sakaev Konstantin RUS 2619 ½ – ½ FM Kreisl Robert AUT 2394

51 IM Atakisi Umut TUR 2393 ½ – ½ GM Potkin Vladimir RUS 2613

52 GM Papaioannou Ioannis GRE 2609 1 – 0 IM Pilaj Herwig AUT 2393

53 FM Berbatov Kiprian BUL 2392 0 – 1 GM Lupulescu Constantin ROU 2608

54 GM Meier Georg GER 2608 1 – 0 FM Pankov German RUS 2392

55 IM Lekic Dusan MNE 2391 0 – 1 GM Mikhalevski Victor ISR 2608

56 GM Wojtaszek Radoslaw POL 2608 0 – 1 FM Rasulov Vugar AZE 2391

57 IM Todorovic Goran N SRB 2389 ½ – ½ GM Macieja Bartlomiej POL 2607

58 GM Berg Emanuel SWE 2606 0 – 1 IM Marinkovic Slavisa SRB 2388

59 FM Tomic Bosko BIH 2384 ½ – ½ GM Parligras Mircea ROU 2605

60 GM Kotronias Vasilios GRE 2603 0 – 1 IM Georgiadis Ioannis GRE 2383

61 Schmidt Raul ROU 2382 0 – 1 GM L’Ami Erwin NED 2603

62 GM Huzman Alexander ISR 2602 1 – 0 IM Reutsky Sergei RUS 2381

63 IM Chudinovskikh Alexander M RUS 2379 0 – 1 GM Kurnosov Igor RUS 2602

64 GM Azarov Sergei BLR 2599 1 – 0 IM Lamoureux Charles FRA 2374

65 IM Erturan Yakup TUR 2372 0 – 1 GM Bartel Mateusz POL 2594

66 GM Kozul Zdenko CRO 2594 1 – 0 IM Onoprienko Vladimir RUS 2372

67 IM Masic Predrag SRB 2371 ½ – ½ GM Svetushkin Dmitry MDA 2593

68 GM Sedlak Nikola SRB 2592 1 – 0 Sidorenko Ilya ISR 2370

69 IM Kontic Djordjije MNE 2368 0 – 1 GM Stevic Hrvoje CRO 2592

70 GM Damljanovic Branko SRB 2587 1 – 0 IM Ogloblin Nikolay RUS 2362

71 FM Leniart Arkadiusz POL 2360 ½ – ½ GM Zhigalko Sergei BLR 2587

72 GM Hillarp Persson Tiger SWE 2586 1 – 0 FM Zolotukhin Valery RUS 2358

73 FM Van Eijk Sander NED 2355 0 – 1 GM Gagunashvili Merab GEO 2585

74 GM Iordachescu Viorel MDA 2584 1 – 0 FM Plenkovic Zdenko CRO 2354

75 FM Porat Ido ISR 2354 ½ – ½ GM Erdos Viktor HUN 2583

76 GM Banikas Hristos GRE 2582 1 – 0 Serov Maksim RUS 2352

77 IM Berend Fred LUX 2351 0 – 1 GM Timman Jan H NED 2582

78 GM Mastrovasilis Dimitrios GRE 2580 0 – 1 Anton Teodor ROU 2350

79 IM Pesotsky Vitaly UKR 2342 0 – 1 GM Bosiocic Marin CRO 2578

80 GM Halkias Stelios GRE 2578 1 – 0 Aleskerov Faik AZE 2340

81 Bonte Andrei-Mihai ROU 2335 0 – 1 GM Maze Sebastien FRA 2578

82 GM Yemelin Vasily RUS 2578 1 – 0 WIM Vojinovic Jovana MNE 2331

83 FM Vulevic Vjekoslav SUI 2325 0 – 1 GM Romanov Evgeny RUS 2576

84 GM Vuckovic Bojan SRB 2576 1 – 0 FM Vujic Mihailo SRB 2321

85 FM Sekulic Dusan SRB 2316 ½ – ½ GM Khairullin Ildar RUS 2574

86 GM Andersson Ulf SWE 2571 1 – 0 Simeonidis Ioannis GRE 2303

87 Mijovic Stefan MNE 2300 0 – 1 GM Jankovic Alojzije CRO 2571

88 GM Pikula Dejan SRB 2570 1 – 0 IM Misailovic Nebojsa SRB 2293

89 Tassopoulos Marios GRE 2293 0 – 1 GM Kotanjian Tigran ARM 2568

90 GM Perunovic Milos SRB 2568 1 – 0 Djurovic Goran CRO 2279

91 Pavlidis Antonios GRE 2278 ½ – ½ IM Chadaev Nikolai RUS 2568

92 GM Shomoev Anton RUS 2567 1 – 0 Sorgic Dragan SRB 2277

93 IM Stanojevic Branko SRB 2276 0 – 1 GM Deviatkin Andrei RUS 2566

94 GM Saric Ivan CRO 2566 1 – 0 FM Brajovic Radovan MNE 2275

95 Andrejic Vladica SRB 2275 0 – 1 GM Grigoriants Sergey RUS 2565

96 GM Andriasian Zaven ARM 2564 1 – 0 Veleski Robert MKD 2269

97 Wieczorek Oskar POL 2265 0 – 1 GM Iljushin Alexei RUS 2564

98 GM Safarli Eltaj AZE 2564 1 – 0 WIM Franciskovic Borka CRO 2261

99 FM Rabrenovic Milinko MNE 2257 0 – 1 GM Sjugirov Sanan RUS 2562

100 GM Popov Valerij RUS 2561 1 – 0 FM Vucinic Pero MNE 2257

101 FM Spiric Igor SRB 2254 0 – 1 GM Neverov Valeriy UKR 2560

102 GM Nijboer Friso NED 2559 1 – 0 Chapman Terry P D ENG 2251

103 Plenca Julijan CRO 2248 0 – 1 GM Jovanovic Zoran CRO 2558

104 GM Ruck Robert HUN 2558 1 – 0 WIM Drljevic Ljilja MNE 2244

105 Ketzetzis Georgios GRE 2243 0 – 1 GM Maletin Pavel RUS 2557

106 GM Minasian Artashes ARM 2557 1 – 0 IM Medancic Rikard CRO 2242

107 Susak Zeljko CRO 2229 0 – 1 GM Milanovic Danilo SRB 2552

108 GM Brkic Ante CRO 2550 1 – 0 Maevsky Nikolay RUS 2223

109 Pejovic Jovan MNE 2214 0 – 1 GM Lenic Luka SLO 2547

110 GM Kunin Vitaly GER 2546 ½ – ½ Anicic Vuko MNE 2212

111 Mikavica Mirko SRB 2211 0 – 1 GM Evdokimov Alexander A RUS 2545

112 GM Kovacevic Aleksandar SRB 2543 1 – 0 Nestorovic Lazar SRB 2207

113 Civric Zdravko SRB 2206 0 – 1 GM Cvitan Ognjen CRO 2542

114 GM Maslak Konstantin RUS 2541 1 – 0 WIM Solic Kristina CRO 2203

115 Schartz Alain LUX 2202 0 – 1 GM Popov Ivan RUS 2541

116 GM Lopez Martinez Josep Manuel ESP 2540 1 – 0 Pantic Ivica SRB 2193

117 Elkin Leonid BLR 2191 0 – 1 GM Ragger Markus AUT 2540

118 GM Godena Michele ITA 2537 ½ – ½ FM Valenti Giuseppe ITA 2183

119 GM Hera Imre Jr HUN 2527 1 – 0 Rajcevic Stevan SRB 2161

120 Jakic Vidan MNE 2154 0 – 1 GM Jovanic Ognjen CRO 2527

121 GM Savic Miodrag R SRB 2525 1 – 0 Ceranic Miodrag MNE 2147

122 Papp Petra HUN 2134 0 – 1 GM Novikov Stanislav RUS 2523

123 GM Sanikidze Tornike GEO 2522 1 – 0 Becic Said NED 2131

124 Zdravkovic Dragan S SRB 2130 0 – 1 GM Saric Ante CRO 2514

125 GM Berczes David HUN 2513 1 – 0 Filipovic Miroslav CRO 2121

126 Bozinovic Boban AUT 2094 0 – 1 GM Drazic Sinisa SRB 2513

127 GM Wells Peter K ENG 2513 ½ – ½ Scekic Veljko MNE 2084

128 WFM Berke Ana CRO 2081 0 – 1 IM Ibarra Jerez Jose Carlos ESP 2513

129 IM Prohaszka Peter HUN 2512 1 – 0 Kandic Milojko MNE 2075

130 Gazvoda Franc SLO 2065 0 – 1 GM Dobrov Vladimir RUS 2510

131 GM Cebalo Miso CRO 2509 1 – 0 Simic Vladica SRB 2064

132 Dinter Brian CRO 2055 0 – 1 IM Szabo Krisztian HUN 2508

133 IM Nanu Ciprian-Costica ROU 2506 1 – 0 Vukovic Krsto MNE 2055

134 Kruljac Petra CRO 2052 ½ – ½ IM Szabo Gergely-Andras-Gyula ROU 2506

135 IM Nyzhnyk Illya UKR 2503 1 – 0 Petovic Luka MNE 2052

136 Mikavica Dragoljub SUI 2034 0 – 1 GM Lajthajm Borko SRB 2502

137 IM Banusz Tamas HUN 2501 1 – 0 Karisik Nenad MNE 2023

138 Malureanu Costin-George ROU 2013 ½ – ½ GM Djukic Nikola MNE 2500

139 GM Antic Dejan SRB 2495 1 – 0 Draskovic Luka MNE 1983

140 Kadric Denis BIH 1981 1 – 0 IM Ekstroem Roland SUI 2495

141 GM Stanojoski Zvonko MKD 2493 ½ – ½ Fugulyan Grigore ROU 1978

142 Ljubisa Mitar MNE 1976 – - + IM Simacek Pavel CZE 2493

143 IM Spoelman Wouter NED 2493 1 – 0 Vrhovnik Damir CRO 1976

144 Stamatovic Vladimir MNE 1974 0 – 1 IM Larino Nieto David ESP 2489

145 IM Skoberne Jure SLO 2489 1 – 0 Dedic Slavko MNE 1969

146 Pecurica Milos MNE 1934 0 – 1 IM Vavrak Peter SVK 2489

147 IM Anisimov Pavel RUS 2488 1 – 0 Kanceljak Dalia CRO 1917

148 Kopischke Maik GER 1910 0 – 1 GM Mastrovasilis Athanasios GRE 2485

149 IM Chirila Ioan-Cristian ROU 2485 1 – 0 Gagic Miroljub SRB 1880

150 Bubanja Masan MNE 0 0 – 1 IM Levin Evgeny A RUS 2484

151 IM Lintchevski Daniil RUS 2481 1 – 0 Loncar Milenko MNE 0

152 Mitrovic Stevan MNE 0 0 – 1 GM Gallagher Joseph G SUI 2480

153 IM Nikolov Momchil BUL 2478 1 – 0 Vujovic Veselin MNE 0

Chess, chess news and tournaments by Chessdom © 2007 - 2014