ETCC Open Section – Serbia stuns Armenia

Azerbaijan, Georgia and Israel also with maximum scores

Serbia, the hosting country of the European Team Chess Championship, shocked the two-times Olympiad winners Armenia and avenged the defeat from the final rounds of Dresden 2008. Ivan Ivanisevic, dubbed as “Ivan the Terrible” by his today’s opponent, lost another game against Levon Aronian, who proudly carries Athletic Bilbao shirt during the idle hours in Hotel Park. Must be his lucky charm after winning the 2009 Final Master Bilbao Grand Slam.

However, Dragan Solak and Robert Markus clinched the wins on 2nd and 3rd board, while Milos Perunovic held a draw against Tigran Petrosian for a huge two match points for the local team.

The highly motivated Azerbaijan, captained by Zurab Azmaiparashvili, beat the strong German team by 2.5-1.5, with Vugar Gashimov bringing the crucial point on the second board. Israel and Georgia also score minimal victories for the perfect scores and shared lead after three round.

Tomorrow Israel meets Azerbaijan, while Serbia faces Georgia. Russia and Netherlands, both with 5 match points, are paired on the 3rd table.

ETCC NS 1

Armenia versus Serbia

ETCC NS Sutovsky

GM Emil Sutovsky leading the Israeli team

Photos by Nebojsa Baralic – official website

Round 3 results:

2 Azerbaijan (AZE) - 7 Germany (GER) 2½:1½

GM Radjabov Teimour 2757 - GM Naiditsch Arkadij 2685 ½ – ½

GM Gashimov Vugar 2740 - GM Meier Georg 2664 1 – 0

GM Mamedyarov Shakhriyar 2721 - GM Fridman Daniel 2661 ½ – ½

GM Mamedov Rauf 2626 - GM Gustafsson Jan 2622 ½ – ½

3 Armenia (ARM) - 17 Serbia 1 (SRB 1) 1½:2½

GM Aronian Levon 2773 - GM Ivanisevic Ivan 2614 1 – 0

GM Sargissian Gabriel 2678 - GM Solak Dragan 2583 0 – 1

GM Pashikian Arman 2663 - GM Markus Robert 2608 0 – 1

GM Petrosian Tigran L 2602 - GM Perunovic Milos 2572 ½ – ½

8 Spain (ESP) - 6 Israel (ISR) 1½:2½

GM Shirov Alexei 2730 - GM Sutovsky Emil 2676 ½ – ½

GM Vallejo Pons Francisco 2696 - GM Roiz Michael 2658 ½ – ½

GM Illescas Cordoba Miguel 2591 - GM Postny Evgeny 2651 ½ – ½

GM Lopez Martinez Josep Manuel 2570 - GM Avrukh Boris 2668 0 – 1

11 Georgia (GEO) - 10 Hungary (HUN) 2½:1½

GM Jobava Baadur 2696 - GM Almasi Zoltan 2685 1 – 0

GM Mchedlishvili Mikheil 2613 - GM Berkes Ferenc 2663 ½ – ½

GM Pantsulaia Levan 2600 - GM Balogh Csaba 2620 ½ – ½

GM Gagunashvili Merab 2580 - GM Gyimesi Zoltan 2594 ½ – ½

24 Italy (ITA) - 1 Russia (RUS) 1 : 3

GM Caruana Fabiano 2662 - GM Svidler Peter 2741 ½ – ½

GM Godena Michele 2530 - GM Jakovenko Dmitry 2742 0 – 1

IM Rombaldoni Denis 2469 - GM Alekseev Evgeny 2725 0 – 1

IM Shytaj Luca 2481 - GM Tomashevsky Evgeny 2688 ½ – ½

12 Poland (POL) - 15 Netherlands (NED) 1½:2½

GM Wojtaszek Radoslaw 2640 - GM Stellwagen Daniel 2630 ½ – ½

GM Macieja Bartlomiej 2618 - GM L’Ami Erwin 2606 ½ – ½

GM Bartel Mateusz 2609 - GM Werle Jan 2563 ½ – ½

GM Gajewski Grzegorz 2572 - GM Ernst Sipke 2589 0 – 1

4 Bulgaria (BUL) - 18 England (ENG) 1½:2½

GM Topalov Veselin 2813 - GM Adams Michael 2682 1 – 0

GM Cheparinov Ivan 2667 - GM McShane Luke J 2615 0 – 1

GM Delchev Aleksander 2635 - GM Conquest Stuart C 2563 0 – 1

GM Iotov Valentin 2578 - GM Gordon Stephen J 2535 ½ – ½

29 Norway (NOR) - 5 Ukraine (UKR) 2 : 2

GM Hammer Jon Ludvig 2585 - GM Eljanov Pavel 2717 1 – 0

GM Johannessen Leif Erlend 2532 - GM Volokitin Andrei 2681 0 – 1

IM Elsness Frode 2458 - GM Drozdovskij Yuri 2627 ½ – ½

FM Thomassen Joachim 2332 - GM Kryvoruchko Yuriy 2612 ½ – ½

9 France (FRA) - 25 Switzerland (SUI) 2½:1½

GM Bacrot Etienne 2709 - GM Korchnoi Viktor 2566 1 – 0

GM Fressinet Laurent 2658 - GM Pelletier Yannick 2589 ½ – ½

GM Edouard Romain 2620 - IM Ekstroem Roland 2488 ½ – ½

GM Feller Sebastien 2570 - GM Gallagher Joseph G 2464 ½ – ½

13 Czech Republic (CZE) - 16 Slovenia (SLO) 2½:1½

GM Navara David 2692 - GM Beliavsky Alexander 2656 1 – 0

GM Laznicka Viktor 2634 - GM Pavasovic Dusko 2602 1 – 0

GM Hracek Zbynek 2606 - GM Lenic Luka 2575 ½ – ½

GM Babula Vlastimil 2569 - IM Sebenik Matej 2489 0 – 1

19 Greece (GRE) - 14 Romania (ROU) 2½:1½

GM Papaioannou Ioannis 2628 - GM Istratescu Andrei 2624 ½ – ½

GM Banikas Hristos 2599 - GM Nisipeanu Liviu-Dieter 2664 ½ – ½

GM Halkias Stelios 2570 - GM Lupulescu Constantin 2599 ½ – ½

GM Mastrovasilis Dimitrios 2569 - GM Nevednichy Vladislav 2601 1 – 0

22 Serbia 2 (SRB 2) - 31 Finland (FIN) 3 : 1

GM Miladinovic Igor 2547 - GM Nyback Tomi 2615 ½ – ½

GM Sedlak Nikola 2571 - IM Karttunen Mika 2426 ½ – ½

GM Pikula Dejan 2562 - IM Agopov Mikael 2452 1 – 0

GM Brenjo Slavisa 2495 - FM Luukkonen Tommi 2317 1 – 0

23 Denmark (DEN) - 26 Montenegro (MNE) 2½:1½

GM Hansen Lars Bo 2574 - GM Blagojevic Dragisa 2546 ½ – ½

GM Hansen Sune Berg 2552 - GM Djukic Nikola 2503 ½ – ½

GM Rasmussen Allan Stig 2535 - GM Kosic Dragan 2495 1 – 0

GM Schandorff Lars 2501 - IM Kalezic Blazo 2459 ½ – ½

28 Lithuania (LTU) - 20 Croatia (CRO) 2 : 2

GM Sulskis Sarunas 2568 - GM Stevic Hrvoje 2624 0 – 1

GM Malisauskas Vidmantas 2483 - GM Saric Ivan 2573 ½ – ½

IM Cmilyte Viktorija 2477 - GM Bosiocic Marin 2571 ½ – ½

IM Sarakauskas Gediminas 2424 - GM Jankovic Alojzije 2548 1 – 0

32 Bosnia & Herzegovina (BIH) - 21 Austria (AUT) 1½:2½

GM Dizdarevic Emir 2483 - GM Ragger Markus 2561 0 – 1

IM Stojanovic Dalibor 2469 - GM Shengelia David 2560 ½ – ½

IM Bogut Zeljko 2442 - GM Kindermann Stefan 2529 ½ – ½

FM Galic Ivan 2378 - IM Neubauer Martin 2448 ½ – ½

27 Former Yug Rep of Macedonia (MKD) - 38 Monaco (MNC) 3½: ½

GM Georgiev Vladimir 2537 - GM Efimov Igor 2433 ½ – ½

GM Mitkov Nikola 2525 - FM Van Hoolandt Patrick 2229 1 – 0

GM Nedev Trajko 2511 - Ribbegren Karl Johan 2158 1 – 0

GM Stanojoski Zvonko 2492 - Iclicki Willy 2052 1 – 0

30 Turkey (TUR) - 33 Iceland (ISL) 4 : 0

IM Haznedaroglu Kivanc 2499 - IM Gunnarsson Jon Viktor 2462 1 – 0

IM Esen Baris 2494 - IM Arngrimsson Dagur 2396 1 – 0

IM Erdogdu Mert 2467 - IM Thorfinnsson Bjorn 2395 1 – 0

IM Atakisi Umut 2406 - IM Thorfinnsson Bragi 2360 1 – 0

37 Scotland (SCO) - 34 Belgium (BEL) 2 : 2

FM Morrison Graham 2353 - FM Hautot Stephane 2420 ½ – ½

IM Muir Andrew J 2327 - IM Saiboulatov Daniyal 2395 0 – 1

Tate Alan 2175 - IM Cekro Ekrem 2380 1 – 0

Stevenson James 2089 - FM Docx Stefan 2384 ½ – ½

36 Luxembourg (LUX) - 35 Wales (WLS) 2 : 2

IM Berend Fred 2371 - FM Jones Richard S 2321 1 – 0

Jeitz Christian 2253 - FM Rees Ioan 2336 ½ – ½

Serban Vlad 2206 - Kett Tim 2238 ½ – ½

FM Mossong Hubert 2179 - Bennett Alan 2108 0 – 1

Round 4 pairings:

Israel 6 - 6 Azerbaijan

Serbia (1) 6 - 6 Georgia

Russia 5 - 5 Netherlands

Serbia (2) 4 - 4 Armenia

Germany 4 - 4 Greece

Denmark 4 - 4 Spain

England 4 - 4 France

Hungary 4 - 4 Czech Republic

Norway 3 - 3 Poland

Austria 3 - 3 Italy

Ukraine 3 - 2 Croatia

Former Yug Rep of Macedonia 2 - 2 Bulgaria

Romania 2 - 2 Lithuania

Finland 2 - 2 Switzerland

Montenegro 2 - 2 Turkey

Wales 1 - 2 Slovenia

Bosnia & Herzegovina 1 - 1 Scotland

Belgium 1 - 1 Luxembourg

Monaco 0 - 0 Iceland