Chess

predictions

IM Alexander Ipatov wins Sofia blitz

IM Ipatov takes clear first in qualifications and final

Alexander Ipatov, the young talented International Master who is commenting the match Anand Topalov live at Chessdom.com, convincingly won the Sofia Blitz open tournament. After gaining first position in the Swiss system qualifications on Wednesday, today he managed to finish a full 1,5 points ahead of the competition in the 17 rounds final.

In the last two days IM Ipatov managed to comment live the games from the World Chess Championship, win the tournament, report from the scene and the press conference, walk around the city, play table tennis, and arrange himself a simul for Sunday (stay tuned for info on this). If he manages to convert the energy he has into ELO points, we will soon be seeing him climbing up the chess rankings.

In the tournament participated also the winner of the parallel open – IM Drenchev, the strongest Bulgarian player U16 IM Kiprian Berbatov, the women national team player WIM Elitsa Raeva, and the Chessdom Challenge Cup 2007 participants – Sasho Andreev, Darena Sirkova, and FM Hristo Velchev, as well as multiple local strong blitz players.

The tournament was organized by Dimitar Iliev and was part of the parallel program of WCC 2010.

Sofia blitz standings

1. IM Alexander Ipatov 14,5

2. FM Georgi FIlev 13,0

3. IM Petar Drenchev 12,5

4. FM Hristo Velchev, 12,0

5. FM Kiril Badev 11,5

6. NM Aleksi Jovchev 11,0

7. IM Kiprian Berbatov 10,0

(Full pairings and results below)

1 Mollov Plamen 0 – 1 NM Stoinev Metodi

2 IM Berbatov Kiprian 0 – 1 FM Badev Kiril

3 FM Velchev Hristo ½ – ½ WIM Raeva Elitsa

4 NM Stojanov Svetlin ½ – ½ NM Iliev Mihail

5 NM Sirkova Darena 1 – 0 IM Drenchev Petar

6 Mladenov Emil 1 – 0 Kolev Atanas Tonchev

7 IM Ipatov Alexander ½ – ½ FM Filev Georgi

8 NM Jovchev Aleksi 1 – 0 Andreev Sasho

9 NM Yordanov Nikolay Plamenov 0 – 1 NM Ljangov Petar

1 NM Stoinev Metodi 1 – 0 NM Ljangov Petar

2 Andreev Sasho 1 – 0 NM Yordanov Nikolay Plamenov

3 FM Filev Georgi 1 – 0 NM Jovchev Aleksi

4 Kolev Atanas Tonchev 1 – 0 IM Ipatov Alexander

5 IM Drenchev Petar 1 – 0 Mladenov Emil

6 NM Iliev Mihail 1 – 0 NM Sirkova Darena

7 WIM Raeva Elitsa 0 – 1 NM Stojanov Svetlin

8 FM Badev Kiril ½ – ½ FM Velchev Hristo

9 Mollov Plamen 0 – 1 IM Berbatov Kiprian

1 IM Berbatov Kiprian 1 – 0 NM Stoinev Metodi

2 FM Velchev Hristo 1 – 0 Mollov Plamen

3 NM Stojanov Svetlin 0 – 1 FM Badev Kiril

4 NM Sirkova Darena ½ – ½ WIM Raeva Elitsa

5 Mladenov Emil 1 – 0 NM Iliev Mihail

6 IM Ipatov Alexander 1 – 0 IM Drenchev Petar

7 NM Jovchev Aleksi 0 – 1 Kolev Atanas Tonchev

8 NM Yordanov Nikolay Plamenov 0 – 1 FM Filev Georgi

9 NM Ljangov Petar 0 – 1 Andreev Sasho

1 NM Stoinev Metodi 1 – 0 Andreev Sasho

2 FM Filev Georgi 1 – 0 NM Ljangov Petar

3 Kolev Atanas Tonchev 1 – 0 NM Yordanov Nikolay Plamenov

4 IM Drenchev Petar 0 – 1 NM Jovchev Aleksi

5 NM Iliev Mihail 0 – 1 IM Ipatov Alexander

6 WIM Raeva Elitsa 1 – 0 Mladenov Emil

7 FM Badev Kiril 1 – 0 NM Sirkova Darena

8 Mollov Plamen 0 – 1 NM Stojanov Svetlin

9 IM Berbatov Kiprian 0 – 1 FM Velchev Hristo

1 FM Velchev Hristo 1 – 0 NM Stoinev Metodi

2 NM Stojanov Svetlin 0 – 1 IM Berbatov Kiprian

3 NM Sirkova Darena 1 – 0 Mollov Plamen

4 Mladenov Emil ½ – ½ FM Badev Kiril

5 IM Ipatov Alexander 1 – 0 WIM Raeva Elitsa

6 NM Jovchev Aleksi 1 – 0 NM Iliev Mihail

7 NM Yordanov Nikolay Plamenov 0 – 1 IM Drenchev Petar

8 NM Ljangov Petar 1 – 0 Kolev Atanas Tonchev

9 Andreev Sasho ½ – ½ FM Filev Georgi

1 NM Stoinev Metodi 0 – 1 FM Filev Georgi

2 Kolev Atanas Tonchev 0 – 1 Andreev Sasho

3 IM Drenchev Petar 1 – 0 NM Ljangov Petar

4 NM Iliev Mihail 1 – 0 NM Yordanov Nikolay Plamenov

5 WIM Raeva Elitsa 0 – 1 NM Jovchev Aleksi

6 FM Badev Kiril 0 – 1 IM Ipatov Alexander

7 Mollov Plamen 0 – 1 Mladenov Emil

8 IM Berbatov Kiprian 1 – 0 NM Sirkova Darena

9 FM Velchev Hristo 1 – 0 NM Stojanov Svetlin

1 NM Stojanov Svetlin 1 – 0 NM Stoinev Metodi

2 NM Sirkova Darena 0 – 1 FM Velchev Hristo

3 Mladenov Emil 0 – 1 IM Berbatov Kiprian

4 IM Ipatov Alexander 1 – 0 Mollov Plamen

5 NM Jovchev Aleksi 0 – 1 FM Badev Kiril

6 NM Yordanov Nikolay Plamenov 1 – 0 WIM Raeva Elitsa

7 NM Ljangov Petar 1 – 0 NM Iliev Mihail

8 Andreev Sasho ½ – ½ IM Drenchev Petar

9 FM Filev Georgi ½ – ½ Kolev Atanas Tonchev

1 NM Stoinev Metodi ½ – ½ Kolev Atanas Tonchev

2 IM Drenchev Petar 1 – 0 FM Filev Georgi

3 NM Iliev Mihail 0 – 1 Andreev Sasho

4 WIM Raeva Elitsa 1 – 0 NM Ljangov Petar

5 FM Badev Kiril 0 – 1 NM Yordanov Nikolay Plamenov

6 Mollov Plamen 0 – 1 NM Jovchev Aleksi

7 IM Berbatov Kiprian 0 – 1 IM Ipatov Alexander

8 FM Velchev Hristo 1 – 0 Mladenov Emil

9 NM Stojanov Svetlin 1 – 0 NM Sirkova Darena

1 NM Sirkova Darena 1 – 0 NM Stoinev Metodi

2 Mladenov Emil 0 – 1 NM Stojanov Svetlin

3 IM Ipatov Alexander 1 – 0 FM Velchev Hristo

4 NM Jovchev Aleksi 0 – 1 IM Berbatov Kiprian

5 NM Yordanov Nikolay Plamenov ½ – ½ Mollov Plamen

6 NM Ljangov Petar 1 – 0 FM Badev Kiril

7 Andreev Sasho 1 – 0 WIM Raeva Elitsa

8 FM Filev Georgi 1 – 0 NM Iliev Mihail

9 Kolev Atanas Tonchev 0 – 1 IM Drenchev Petar

1 NM Stoinev Metodi ½ – ½ IM Drenchev Petar

2 NM Iliev Mihail ½ – ½ Kolev Atanas Tonchev

3 WIM Raeva Elitsa 0 – 1 FM Filev Georgi

4 FM Badev Kiril 1 – 0 Andreev Sasho

5 Mollov Plamen 0 – 1 NM Ljangov Petar

6 IM Berbatov Kiprian 1 – 0 NM Yordanov Nikolay Plamenov

7 FM Velchev Hristo ½ – ½ NM Jovchev Aleksi

8 NM Stojanov Svetlin ½ – ½ IM Ipatov Alexander

9 NM Sirkova Darena 1 – 0 Mladenov Emil

1 Mladenov Emil 0 – 1 NM Stoinev Metodi

2 IM Ipatov Alexander 1 – 0 NM Sirkova Darena

3 NM Jovchev Aleksi 1 – 0 NM Stojanov Svetlin

4 NM Yordanov Nikolay Plamenov ½ – ½ FM Velchev Hristo

5 NM Ljangov Petar 0 – 1 IM Berbatov Kiprian

6 Andreev Sasho 1 – 0 Mollov Plamen

7 FM Filev Georgi ½ – ½ FM Badev Kiril

8 Kolev Atanas Tonchev 0 – 1 WIM Raeva Elitsa

9 IM Drenchev Petar 1 – 0 NM Iliev Mihail

1 NM Stoinev Metodi 1 – 0 NM Iliev Mihail

2 WIM Raeva Elitsa 0 – 1 IM Drenchev Petar

3 FM Badev Kiril 1 – 0 Kolev Atanas Tonchev

4 Mollov Plamen 0 – 1 FM Filev Georgi

5 IM Berbatov Kiprian 0 – 1 Andreev Sasho

6 FM Velchev Hristo 1 – 0 NM Ljangov Petar

7 NM Stojanov Svetlin 0 – 1 NM Yordanov Nikolay Plamenov

8 NM Sirkova Darena 0 – 1 NM Jovchev Aleksi

9 Mladenov Emil 0 – 1 IM Ipatov Alexander

1 IM Ipatov Alexander 1 – 0 NM Stoinev Metodi

2 NM Jovchev Aleksi 1 – 0 Mladenov Emil

3 NM Yordanov Nikolay Plamenov 0 – 1 NM Sirkova Darena

4 NM Ljangov Petar 0 – 1 NM Stojanov Svetlin

5 Andreev Sasho ½ – ½ FM Velchev Hristo

6 FM Filev Georgi 1 – 0 IM Berbatov Kiprian

7 Kolev Atanas Tonchev 1 – 0 Mollov Plamen

8 IM Drenchev Petar 1 – 0 FM Badev Kiril

9 NM Iliev Mihail 0 – 1 WIM Raeva Elitsa

1 NM Stoinev Metodi 1 – 0 WIM Raeva Elitsa

2 FM Badev Kiril 1 – 0 NM Iliev Mihail

3 Mollov Plamen 0 – 1 IM Drenchev Petar

4 IM Berbatov Kiprian 1 – 0 Kolev Atanas Tonchev

5 FM Velchev Hristo ½ – ½ FM Filev Georgi

6 NM Stojanov Svetlin 1 – 0 Andreev Sasho

7 NM Sirkova Darena 1 – 0 NM Ljangov Petar

8 Mladenov Emil 0 – 1 NM Yordanov Nikolay Plamenov

9 IM Ipatov Alexander 1 – 0 NM Jovchev Aleksi

1 NM Jovchev Aleksi ½ – ½ NM Stoinev Metodi

2 NM Yordanov Nikolay Plamenov ½ – ½ IM Ipatov Alexander

3 NM Ljangov Petar 1 – 0 Mladenov Emil

4 Andreev Sasho 1 – 0 NM Sirkova Darena

5 FM Filev Georgi 1 – 0 NM Stojanov Svetlin

6 Kolev Atanas Tonchev 0 – 1 FM Velchev Hristo

7 IM Drenchev Petar 1 – 0 IM Berbatov Kiprian

8 NM Iliev Mihail 1 – 0 Mollov Plamen

9 WIM Raeva Elitsa 0 – 1 FM Badev Kiril

1 NM Stoinev Metodi 0 – 1 FM Badev Kiril

2 Mollov Plamen 0 – 1 WIM Raeva Elitsa

3 IM Berbatov Kiprian 1 – 0 NM Iliev Mihail

4 FM Velchev Hristo ½ – ½ IM Drenchev Petar

5 NM Stojanov Svetlin 1 – 0 Kolev Atanas Tonchev

6 NM Sirkova Darena 0 – 1 FM Filev Georgi

7 Mladenov Emil 0 – 1 Andreev Sasho

8 IM Ipatov Alexander 1 – 0 NM Ljangov Petar

9 NM Jovchev Aleksi 1 – 0 NM Yordanov Nikolay Plamenov

1 NM Yordanov Nikolay Plamenov 0 – 1 NM Stoinev Metodi

2 NM Ljangov Petar 0 – 1 NM Jovchev Aleksi

3 Andreev Sasho 0 – 1 IM Ipatov Alexander

4 FM Filev Georgi ½ – ½ Mladenov Emil

5 Kolev Atanas Tonchev 0 – 1 NM Sirkova Darena

6 IM Drenchev Petar 1 – 0 NM Stojanov Svetlin

7 NM Iliev Mihail ½ – ½ FM Velchev Hristo

8 WIM Raeva Elitsa 1 – 0 IM Berbatov Kiprian

9 FM Badev Kiril 1 – 0 Mollov Plamen

Chess, chess news and tournaments by Chessdom © 2007 - 2014